Trabzonspor ve yerlinin yerlileri!

Trabzonspor’da yerlinin yerlisi söylemini ilk kez sesli ve yazılı olarak dillendiren isim rahmetli Orhan Kaynar’dı. Yerlinin yerlisi söylemi, aslında Trabzon’da yaşayan spor adamlarına Trabzonspor’da iş verme veya Trabzonspor’da çalışmalarının istenmeseydi. Ki, bu söylem o dönemler Özkan Sümerler, Ahmet Suatlar ve diğerleri için dillendirilmişti.

Söylemi dillendirenler bir yerde haklı idiler. Trabzon’daki hocalar ve takımda oynayabilecek futbolcular dururken, astronomik bedelle yabancı hoca ve futbolcu transfer ediliyordu.

Ancak madalyonun bir de arka yüzü vardı. Yerlilerin beklenen başarıyı gösterememeleri ve içte amansız bir rekabet ve karalama, dedikodu vs. oluştu. Bir de kulübün büyümesi, taraftarının çoğalması, tanınması ve dışarıdan ekonomik girdi sağlanması ister istemez yabancı tercihini de gündeme getiriyordu.

Trabzonspor, küçük bir kentin takımı olmasına rağmen taraftarının büyük çoğunluğu Trabzon dışında yaşıyor ve önemli bir bölümü de Trabzonlu değil.

Yerlinin yerlisindeki amaç, nüfus kağıdına doğum yeri olarak Trabzonlu yazması mı yoksa farklı kentlerden olup Trabzonspor’da top oynamak, Trabzonsporlu olmak mı?

Benim için yerlinin yerlisi ikinci şıktır. Hatta formasını ıslatan, yüreğini sahaya yansıtandır. Bu vasıfta olan herkes yerlinin yerlisi ile eşdeğerdir.

Tolunay Kafkas, İskender Günen ve diğerleri ile Trabzon doğumlu olanlar arasında ne fark var?

Veya hocalar arasında! Yerlisiyle yabancısıyla Trabzonspor’da hocalık yapanlar, top koşturanlar ücret almadan mı oynuyorlar?

Tekrar ediyorum, önemli olan sahiplenmektir, aldığı ücretin karşılığını vermektir. Bu vasıfları taşıyan herkes yerlinin yerlisine eşdeğerdir!

Trabzonspor’u yönetenlerin tercihi, hocalıkta Trabzonspor’da uzun süre top oynamak ve kendisini camiaya kabul ettirmek olabilir. Buna itiraz etmiyorum. Burada da bilgi, beceri ve temsil önemlidir.

Avrupa’nın önemli büyük kulüpleri, genelde futbolu bırakmış ve kulüpleriyle özdeşleşmiş hocalara görev verir. Bunu yaparken de eski futbolcularını önce alt yapıda görevlendirir veya A takımı çalıştıran hocaların yardımcılığına getirirler. İspanya, Almanya, İngiltere’de bunun onca örneği var.

***

Trabzonspor yönetiminin yaptığı en önemli yanlışlardan biri Tolunay Kafkas’ın görevine son vermekti. Tolunay, futbolu bıraktıktan sonra çok sayıda takım çalıştırdı ve top koşturduğu Trabzonspor’a geldi. TS Başkanı; Avrupa’da veya Türkiye’de tanınmışlığı bir yana süper ligde deneyimi olmayan Mustafa Akçay’ı takımın başına getirdi. Akçay işi bilen biri olabilir, ki öyledir. Ama milli takımlar düzeyinde oyuncusu olan, ünlü ve şöhretli oyunculardan kurulu bir takımda kolay kolay hocalık yapamaz. Ve yapamadı da! Akçay, futbolculuk döneminde Trabzonspor’da isim yapmış olsaydı belki daha rahat ederdi. Yerine Hami Mandıralı geldi. Hami’nin diploması da teknik direktörlüğü de yok. Ama ismi var. Trabzonspor’da füzeci Hami oldu, Milli takımda oynadı, Avrupa’ya gitti. Hami, geçmişindeki başarıları ve tercihleri ile kendisini futbolcuya kabul ettirdi.

TS Başkanı şimdilerde Hami’nin yerine daha ünlü ve tanınmış bir hocayı getirmenin peşinde. Trabzonspor’da bir dönem görev yapan Bosna kökenli Vahid Halilhodzic ile prensipte anlaşmışlar. Dünya kupası sonrası Vahid Halilhodzic Trabzonspor gelecekmiş.

Vahid Halilhodzic’in gelebilir. Yönetimin tercihidir. Ben olsam, Hami ile devam ederim. Hami’yi düşünmüyorsam Tolunay’a teklif getiririm. 

Başkan Vahid Halilhodzic’te ısrar etmesinin nedeni, daha farklı olabilir. Bosnalı gelinimiz var, Bosnalı hocamız neden olmasın diyenler var.

Vahid Halilhodzic gelecekse, yanında mutlaka Hami olmalı, diyorum.

***

Bir de Olcan’ın gönderilip gönderilmeme olayı var. TS yetkili biri olsam Olcan’ı bu kulüpte tutmam, gönderirim. Olcan, isteksiz oynuyor. Bunu futboldan anlayan görüyor. Aklı sahada değil başka yerlerde. Bu tür futbolculardan takıma yarar gelmez. Zaten önümüzdeki sezon sözleşmesi de bitiyor. Olcan’ı gönderip yerine para ve futbolcu almak bu kulübe yapılacak en büyük ihanettir. Olcan, satacaksın ve parasını alacaksın. O kadar! İstisnalar dışında yeri doldurulamayacak futbolcu yoktur. Trabzonspor’da mevcut kadroda bile Olcan kadar oynayacak çok sayıda oyuncu vardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.