Trabzonspor’a tavırlıymış!

trabzonspoa.jpgİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki akşam Alanyaspor- Trabzonspor Federasyon kupası maçını, tribünde izledi, ertesi sabah da memleketi Trabzon’a geldi. Dün Trabzon’daki yerel gazetelerin birinin kulis köşesinde, ‘İmamoğlu’nun Trabzonspor’a karşı tavrı sürüyor’ başlıklı hayali bir haber vardı.  Hayali haberi yazan;  İmamoğlu’nun Trabzonspor’da yöneticilik yaptığını ve Divan kurulu üyesi olduğunu bilmesine biliyor da, aklı sıra İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi nedeniyle kutlama cesareti gösteremeyen Trabzonspor Yönetimini aklamaya, İmamoğlu’nu Trabzonspor karşıtı göstermeye çalışıyor.  Trabzonspor kulübünde pandemi nedeniyle zaten bayramlaşma yok… Bayramlaşma olsaydı, Yönetimin tavrına rağmen İmamoğlu tesislere gidecekti.

Otogarın yeri yanlış Beşirli dolgusu doğru!

otogarin.jpgBeşirli sahilindeki dolgunun, düzenlenmesi, peyzajı için önceki gün geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Önceki başkan Orhan Gümrükçüoğlu’nun Gülcemal adını verdiği ancak dolgu alanında nelerin yapılacağının belirlenmediği proje, Trabzon’da farklı kesimlerin tepkisine ve eleştirilerine neden olmuştu. Kamuoyunun bir kesiminin karşı çıktığı deniz dolgusuna biz destek vermiştik. Gerekçemizde, denizden kazanılacak yüzlerce dönümlük alanın park, bahçe, gezinti alanı, sosyal donatı alanı vs. olarak kullanılacak olmasıydı. Beşirli sahilindeki deniz dolgusunun benzerleri Mersin, İstanbul, İzmir gibi kentlerde var. Mersin il merkezinin sahil kesimi tamamen dolgu ve alan üzeri park bahçe vs…

Büyükşehir Belediyesinin Değirmendere’de dere kenarında önümüzdeki günlerde yapım ihalesi yapılacak olan otogarın yeri ne kadar yanlışsa, Ortahisar ilçesinde Beşirli’den Ganita’ya kadar olan bölgede deniz dolgusu bize göre çok doğru ve kentin önünü açacak bir proje.

İşte bu proje için önceki gün toplantı yapıldı. Katılımcılar görüşlerini açıkladı. Büyükşehir Belediyesi de katılımcıların söylemlerini not aldı. 

Beşirli dolgu alanında yapılacak projede, elbette Trabzon’da yaşayanların, Trabzon’daki STÖ’lerin görüşleri önemli. Buna itiraz yok. Ancak bu tür projeler, ısmarlama yapılmamalı. Ülke çapında düzenlenecek bir yarışma ile belirlenmeli.
Büyükşehir Belediyesi alanı ve çevreyi harita üzerinde netleştirecek ve ondan sonra, bu bölgede şunları şunları vs. yapmak istiyoruz diyecek veya görüş belirtmeden proje yarışması açacak. Yarışmada ilk üç veya beş proje seçilecek, Trabzonlulara sunulacak. Büyükşehir bu projelerden birine karar verecek ve dolgu alanının düzenlenmesine kademeli olarak başlanılacak. Olması gereken bu! Büyükşehir de herhalde olması gerekin yapar!

Metin Yılmaz’ın gözüyle Ayasofya!

metin-yilmaz-1-001.jpgGüneydoğu gazisi, uluslararası turist rehberi Metin Yılmaz, Trabzon Ayasofya müze- caminin restorasyonu sonrası, Ayasofya’da nasıl bir restorasyon yapıldığını bu tarihi mabedin her yanını gezerek gördü, inceledi ve yazdı. İşte Metin Yılmaz’ın Ayasofya raporu:

‘ Trabzon Ayasofya Müzesinin restore edilmiş halini hiç beğenmedim, çektiğim ilk fotolara bakarsanız bunu açık ve net olarak görürsünüz.

Daha önce tesettüre soktukları için duvarlar delinmiş, kötü durumdaki bir kaç fresko daha da kötü olmuş.

Kubbeye tuhaf bir şey yapmışlar ve ışık var sürekli, acaba kubbe ve pandantiflerde ki freskolar o yanan ışıklardan zarar görmüyor mu?

Kubbe freskoları aynen gözüküyor.

Camii büyüterek güney girişi ve apsisle ile birleştirilmiş 35 kişinin namaz kılacağı alan 50 kişiye çıkarılmış.

Bu önemli 50 kişi için güzelim Ayasofya siyasal İslamcılara kurban edildi.

Ortada ki omphalion üstü camla açık bırakılarak, içerde yapılan en iyi iş olmuş.

metin-yilmaz-2-001.jpgApsis ve pastoforionlar açık ve İsa ile Meryem solunuza selam verdiğinizde tam karşınızda size bakıyor. Kuzey girişinde ki azizler de açık, sanırım cemaatin arkasını kolluyorlar, sağ tarafta secde yönünde son akşam yemeğinde İsa sofra kurmuş namaz kılanların namazı bittikten sonra yemeğe bekliyor.

Kısacası Ayasofya FETÖ'nün dinler arası diyaloğundaki Musevilik ayağı eksik uydurduğu dinin mabedi olmuş.

Bahçede beton, çok fazla, kusursuz bulduğum sadece kuzeyde ki șapelin kalıntıları etrafı çevrilerek daha iyi korunmaya alınmış ve bir memnun olduğum şeyde 24 saat bekçi koymuşlar ve batı girişi de dahil kapı koyarak kilit sistemi çok iyi olmuş, çünkü Ayasofya'nın güney girişi üstündeki yaradılıș frizleriyke birlikte en değerli freskolar bu bölümde, öyle freskolar var ki 2 tanesinin yer yüzünde eşi benzeri yok.

Çevremde eklenen çok olduğu için o freskoyu misafirlere bile derin anlatmam, ola ki çevreden kötü niyetli bir duyan olur ve çalmaya kalkıp zarar verirler korkusu hep içimde.

Ahşap kapı ve pencereler güzel fakat kubbede ki 12 havariyi temsil eden eski beyaz ahşap pencereler ve bazı eski pencereleri değiştirmemişler, sırıtıyor.

Ortahisar Fatih Camii’ni çok iyi restore ettirenler Ayasofya'da bir şey yapmamışlar, sadece müze etrafına beton döküp gitmişler.

İYİ Parti’ye sürpriz katılım!

iyli-partiye.jpg

İYİ Parti’ye Trabzon’da önceki gün sürpriz bir katılım oldu. İş güvenliği uzmanı, ilk yardım eğitmeni Arzu Öktem, önceki gün İYİ Parti Trabzon il Merkezine giderek partiye üye oldu. Arzu Öktem, katılım sonrası il Başkanı Azmi Kuvvetli ile fotoğraf çektirdi ve şöyle dedi:

‘Ülkemizin içinde olduğu kabul edilemez duruma daha fazla tahammül edemediğimden dolayı, siyaset arenasında İYİ’lerin arasına katılarak Genel Başkanımız Meral Akşener’in çizdiği yol haritasında, partimizi iktidara taşıyabilmek adına enerji tüketen arkadaşlarımın yüküne bir nebze de olsun destek verebilmek için buradayım.  İl Başkanımız Sayın Azmi Kuvvetli’nin nezdinde üyelik kaydımı yaparak bir ferdi olma gururunu yaşadığım partimizin 9 Ağustos’ta gerçekleşecek kongresinin iktidara giden yolda yeniden alevlenen bir meşale olmasını temenni ederken herkesin Kurban Bayramı’nı da gönülden kutlarım’.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar