Trabzonspor’da siyaset ve din!

 

Gazete ve internet sitelerindeki haberlere bakılırsa, Trabzonspor tesislerine bir cami ve bir de kilise yapılacakmış. Tesisleri dini mabet yapılma fikri, teknik direktör Mustafa Akçay’dan gelmiş. Trabzonspor tesislerine bir cami bir de kilise yapılacağına göre, Trabzonspor demek ki bir papaz bir imam olmak üzere iki de din adamı istihdam edecek. Tesislerdeki camiye imam bulmak kolay. Memlekette binlerce imam ve müezzin var. Papaz bulma işi zor gibi görünse de yarın papaz aranıyor diye bir ilan verilse, kesinlikle onlarca kişi papazlık için müracaat eder. Trabzonspor tesislerine bugün cami ve kilise yapıldı... Peki, yarın Trabzonspor bir Budist futbolcu transfer etti. O zaman tesislere bir de Budist tapınağı mı yapılacak. Hatta, Trabzonspor, İsrail’den veya bir başka ülkeden Yahudi bir futbolcu transfer etti. O zaman tesislere Sinagog mu yapılacak.

Trabzonspor Tesislerine, mescit yapılabilir ki, tesislerde mescit var. Ama kilise, havra, cami yaptırma işi abartının ötesinde reklama ve iktidara şirin görünmeye yönelik bir hamle.

Trabzon kent merkezinde biri aktif diğeri müze olarak kullanılan iki kilise var. Trabzonspor’daki yabancı oyuncular bugüne kadar ibadet etmek için ne aktif kiliseye gittiler ne de müze olarak kullanılan Ayasofya’yı gezmeye… Belki giden vardır ama haber olarak yayınlanmadı!
Yöneticilerden biri İspanya’da Barcelona’nın stadı Nou Camp’ta şapel olduğunu söylüyor ve futbolcular maça çıkarken şapelde dua ediyorlar, diyor. Nou Camp stadında şapel var ama bildiğimiz kadarıyla cami yok!

Bu yönetici, Nou Camp stadı ile Trabzonspor tesislerini nasıl bir tutar. Barcelona kulübünün tesislerini örnek gösterse neyse!

Trabzonspor’a önce siyaset şimdi din girdi veya girmek üzere!
Bir spor kulübünde, spor ikinci üçüncü plana itilmiş yerini siyaset ve din almışsa, o spor kulübü ayvayı yemiştir.

Trabzonspor da ayvayı yemek üzeredir!

Trabzonspor’un bu yönetim anlayışıyla işi gerçekten çok zor!

 

Ayasofya’da karartma!

 

Doğu Karadeniz Bölgesinin en eski tarihi yapıtlarından biri olan Ayasofya Müzesi’ni, siyasi olarak camiye çeviren iktidar, Müzenin yağmalanması için de ne gerekiyorsa onu yapıyor!

Ayasofya Müzesinin yarısını camiye çeviren siyasi irade, Müzenin korunmasını ve bakımını da askıya aldı. Müzenin içi ve bahçesi, neredeyse yolgeçen hanına döndü. Elini kolunu sallayan rahatlıkla müzenin bahçesine, içine ve camiye çevrilen kısmına giriyor. Ayasofya Mahallesi sakinleri, Ayasofya’nın kaderine terk edilmesinin bilinçli olarak yapıldığını söylüyorlar. Mahalle sakinlerinden Kemal Kaynar, ‘Ayasofya müze iken, elini kolunu sallayan bahçeye giremezdi. Müze ve bahçesi kontrol altında idi. Gece giriş yasaktı. Şimdi öyle mi? Bahçeye müzeye, cami olarak kullanılan bölüme gece gündüz giriş serbest. Bahçede paha biçilmez tarihi eserler var. Bu eserler her an çalınabilir. Eskiden geceleri müze ışıklandırılırdı. Şimdi ışıklandırma da kaldırıldı. Birkaç ay önceye kadar Ayasofya’ya girişlerde günde 1 ila 2 bin lira arasında gelir elde edilirdi. Bu para ile giderler karşılanırdı. Ayasofya’nın camiye çevrilen bölümünde namaz kılan da yok. Trabzon’daki sivil toplum örgütleri ve halkın Ayasofya’da yapılan tahribata sessiz kalmalarına anlam veremiyoruz’ diyor.

Bu arada, Ayasofya’da yapılan tahribatı ve değişimi mahkeme taşıyan sivil toplum örgütleri, Ayasofya’nın müze olarak faaliyetini sürdürmesi için sinyaller aldıklarını söylüyorlar.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.