Trabzonspor’daki hesaplaşma!

Trabzonspor’daki hesaplaşma!

Gazetemiz spor müdürü Sertaç Hellaç geçen hafta Trabzonspor eski başkanı Nuri Albayrak ile görüştü. Faruk Özak’a kızgın ve küskün olan Albayrak, yönetimin iyi transferler yaptığını ve takımın bu sezon başarılı olacağına inandığını söylemişti.

Trabzonspor’un yeni yönetimi seçildiği günden bu güne Nuri Albayrak ile bir araya geldi mi gelmedi mi? bilmiyorum.

Belki birkaç yeni yönetici, Nuri Albayrak ve eski yöneticilerden bazıları ile görüşmüştür.

Hepsi o kadar!

Albayrak’ın başkan olduğu dönemde de benzer olaylar yaşandı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Nuri Albayrak ile kavgalı olabilir.

Özak’ın Albayrak ile arasının iyi olmaması, Sadri Şener ve yönetiminin Albayrak ile mesafeli olmasını gerektirmez.

Trabzonspor da bir başka hesaplaşma daha var gibi!

Divan kurulu ile yönetim arası açık gibi.

Trabzon Divan Kurulu faaliyeti için Yönetim kurulundan maddi destek alıyor.

Almaması gerekir.

Divan Kurulu bağımsız olmalı.

Yönetimlerin tahsis edeceği para ile faaliyetini sürdürmemeli.

Pazar günü yapılan tüzük kongresinde, divan ile yönetim arasında bir hesaplaşma olduğu söylendi.

Divan Kurulu, yönetimden istekte bulunmuş, yönetim kabul etmemiş. Divan yönetime sırt çevirmiş.

Bu konuda değişik iddialar var.

Bir kulübün, derneğin; en üst kurulu genel kuruldur.

Genel kurul, üyelerden oluşur. Genel kurul üyeleri eşittir.

Üyeler arasında kıdem hesabı yapmak ve kıdemlilere daha fazla yetki vermek yanlıştır.

Trabzonspor’da görünen o ki içten içe hesaplaşma başladı gibi.

Tüzük kongresi bu hesaplaşmanın bir göstergesi idi! Şimdilik bu kadar

 

Dr. Yusuf Aşık’ın açıklaması

 

Kemik hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Aşık aradı.

Hastanenin yataklarını kademeli olarak değiştirdiklerini söyleyen Aşık, ‘ İki yıl önce 100 yatak değiştirmiştik. Bugün de 100 yatak daha değiştirdik. Yeni yatak almamak için direniyorum. Ancak, hastalarımızdan gelen talep ve istekler doğrultusunda yatak almak zorunda kalıyoruz. Bizim kullandığımız yataklar diğer hastanelerdeki yataklardan farklı. Ortopedik yatak. Yatakları, Devlet Malzeme Ofisi’nden aldığımız doğru. Mecburen oradan alıyoruz. İhale ile almaya kalksak, zamanında alamıyoruz. DMO daki yataklar kaliteli ve Sağlık Bakanlığınca tavsiye edilen yataklar. Bir yatağa 3 – 4 bin Euro vermiyoruz. Bir yatağın alış fiyatı 3 bin 600 YTL civarında. Hastane de alım yapacağımız zaman arkadaşlarla bir araya geliriz. Tartışırız ve ondan sonra karar veririz. Keyfi alım yapmayız’ dedi


Orta hisar ve Zağnos Köprüsü

 

Zağnos vadisi dönüşüm projesinin ikinci kısmı olan köprünün kuzey bölgesindeki binaların önemli bir bölümü yıkıldı.

Ortahisar kale surlarının iyice ortaya çıkmasıyla birlikte, yıllardır gün ışığına çıkmamış güzellikler görünmeye başlandı.

Mimarlar Odası eski başkanlarından Bekir Gerçek, yıllar önce Zağnos ve Orta Hisar ile ilgili bir makale yazdı.

Bekir Gerçek’in makalesinin bazı bölümlere şöyle;

"Orta Hisâr'da Zağnos Zindan Kapısı'na kadar uzanan batı deresi üzerindeki Zağnos Köprüsü dört, ya da beş devre aittir:

Geniş kabartmalarla süslenmiş bloklardan oluşan, belki daha alt kısımda hepsi birlikte sekiz tane kemeri olan bir köprü vardır. Kemerler, memer taşlan da dahil olacak şekilde yuvarlak ve bütünüyle taş işçiliği idi ve harç kullanılmadan üst üste konularak yapılmıştı. Günümüzde akıntının batısında güney yüzde arda kalan iki kemer, diğerlerinden ayırt edilebilir. Bu dönem bir geç orta çağ dönemidir.

Yapı daha sonraki bir dönemde yeniden onarılmıştır.

Bu, orta Bizans ya da Jüstinyen çağı bir onarımı gibi görülmektedir.

Köprünün kuzey kısmı akıntının doğusundakalan kısım, orta boy büyüklükteki dikdörtgenblok taşlarla yapılmıştır. Bu zarif iş, orta Bizansdönemine aittir.

Karemsi kaba taşlardan yapılmış, şekilsiz, özelliği olmayan bir kütle bu köprünün yapısında daha büyük bir bölümü oluşturur. Bu bölüm kesinlikle Trapezus ve Osmanlı etkisi altındadır.

"Zağnos Köprüsü'nün altında, Orta Hisar batı duvarında klâsik ya da erken Bizans Dönemi dayanakları (temelleri) vardır. Bu dayanakların üstünde ise belki de Orta Bizans Dönemine ait olan çok güzel taş işçilikli orta boy blok taş kesmelere rastlanır. Küçük taşlarla dolu kemerlere yardımcı olan başka taşlar da vardır. Muhtemelen burada daha önce dört ya da beş serilik bir kemerler dizisi vardır.

Orta Hisar kuzey duvarının batı köşesinde, Justinyen veya daha sonrası bir döneme ait olabilecek, birbirine orantılı bir kemer kalıntısı vardır. Eğer bu kemer, Orta Hisâr'ın orjinal yol seviyesindeki bir kapı girişi idi ise o zaman Orta Hisar şimdiki yer seviyesinin en az beş metre altında bulunuyordu. Fâtih Câmiî'nin (Chrysokephalos) tabanı şimdiki cadde seviyesinin yaklaşık 1,50 metre altındadır. "

Bekir Gerçek yazısına şöyle devam ediyor:

 "Daha dün denecek kadar yakın geçmişte; sarkık kara dutları, bakımlı, bol çiçekli ve dinlenen çoluk çocuk Trabzonlular'ın doldurduğu Atapark'ı, sağda güney cephesi özel kurulmuş iskelesine tırmanan mor salkımı, doğu cephesi Abdullah Paşa Çeşmesi ile, Zindan'ı solda, eski mezarlık sonraları mitinglerde politikacıların, eğlencelerde cambazların boy gösterdiği alanı, sonra Zağnos meydancığındaki üstüvani biçimli, kenarları ahşap kafesli otobüs durağını da arkamızda bırakarak Zağnos Köprüsü'ne ulaştık. Köprü ve çevresindeki anımsadıklarımız da şunlar:

"Güneyde kalan vadî, tamamiyle mandalina bahçesi, köprünün suyunu toplayarak bu bahçeyi ıslayan havuz (içi moloz dolu, yine köprünün güney kenarında sur dibinde hâlen durmakta); kuzeyde kalan vadide; çiçekli, ağaçlı bahçeler ve bu bahçeler içerisinde geleneksel Trabzon evlerinden birkaç tane. Aralarında küçücük yaya köprüleri. Denize kadar açık bir prespektif. Tüm bu güzellikleri seyrederken, köprünün batı ayağındaki balkonlu kahvehane, sohbet ve dostluklar yuvası. Yine vadide mandalınalığın bulunduğu yerlerde, halkın dilinde İnce Köprü olarak bilinen İmaret Su Kemeri. Bıjıskyan bu kemerden bahsederker "İmparator Justinianos, surları tamir ettirmiş, bir kanal açtırmış ve Kule boyu tarafından bu yolla kaleye getirmiş olduğu suyu da Tabakhane Kapısı'ndan çıkarmıştır" der.

"Su kemerlerinin karşısında İç Kale'nin batı kapısı vardır. Gazipaşa İlkokulu bu kapının hemen yanında surlar üzerinde kuruludur. 1 Nolu Burç Sokağı'nın sonunda, bu kapının önündeki yamaçta bugün teki dahi kalmayan 10-15 kök çitlenbik ağacı vardı, kaya mezarının hemen üzerinde. Okuldan fırsat buldukça ağaçlara gider, topldığımız çitlenbikleri iki dişimizin arasında, burnumuzu bükerek kırar, güya çıkan sesle arkadaşlarımızı aldatırdık (pek de aldanan çıkmazdı ya) Hemen güneydeki Kral Sarayı'nda oturan prenses "Acaba bu vadiden gelen kuş sesleri ile mi uyanırdı sabahları?" diye düşünürüm hep."

Yine Zağnos Köprüsü'ne dönelim:

"Köprünün dik kestiği sur duvarı üzerinde varsılların kestiği o güzelim evleri görülmeye değerdi. Rant hesabıyla köprüden güneye uzanan duvardakilerin bir kısmı yıkılıp apartman yapılmışsa da, kuzeydekiler halen kente "hoş geldiniz" der gibiler. Bu evler, belediyenin başlattığı restorasyon sürerse kurtulacağa benzerler.

Hamamları, câmiîleri, mescidleri, görkemli konaklarıyla dolu sur içinde, evlerin hemen hemen tümü yüksek bahçe duvarların arkasında çok değerli ağaç ve çiçeklerle, birçoğu da kırmızı balıklı, nilüferli havuzlarıyla birlikte bulunur. Bu yüksek duvarlardan insana yakın ölçekteki, sevimli dar sokaklara güller, karanfiller, yasemin, hanımeli, mor salkım ve çeşitli güzellikler sarkar. Bu dar sokaklar, çoğu kez süpriz mekânla meydancılara, cami önlerine, sevimli köşelere ulaşırdı."

Zağnos Vadisi projesi ve Orta hisar da yapılacak arkeolojik araştırmalar Trabzon’u önümüzdeki yıllarda çok farklı kılacaktır.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.