Trabzonspor’dan geçinenler, Trabzonsporlu geçinenler ve Trabzonsporlular

Avni Aker stadının belgeselinin gala gecesinde konuşan TS eski Başkanı, AKP eski milletvekili Faruk Özak, ilginç bir söylemde bulundu ve ‘Trabzonsporlu geçinenlerin ellerini Trabzonspor'dan çekmesi lazım. Trabzonsporlu olanların bu işe el atması lazım. Akıl tutulması bize çok pahalıya patladı. İtibarımız kayboldu, puanlarımız kayboldu, menajerler zengin oldu, bankalar zengin oldu, 8 tane hoca değişti. Bugün bunu konuşmanın zamanıdır. Aksi takdirde "50. Yılda şampiyonluk" söylemlerinin hepsi buz üzerinde yazıdır. Şampiyon olabilmek için evvela idari ve mali politikalarda akıllı olmak lazım. Akıl tutulmasından uzaklaşmak lazım. Genel Kurulumuzda 25 bin üyemiz var, stadımızda 2 bin taraftarımız var. Tam bir komedi dram, çadır tiyatrosu! Bunları söylememiz lazım, bu bizim görevimiz" dedi.

***

Faruk Özak’ın Trabzonspor serüveni eski başkanlardan Salih Erdem’in, onu Rizespor’dan Trabzonspor’a transfer etmesiyle başlar. Yıl yanılmıyorsam 1972-73 sezonu idi. Salih Erdem, yıllar önce bir gün bu satırların yazarına, “Rahmetli Ali Haydar Hafız, bana ısrarla ‘bizim oğlan Rize’de kaldı. Onu alın Trabzonspor’a’ demişti. Biz de yeni bir takım kuruyorduk, Faruk’u Trabzonspor’a aldık. Trabzonspor, 1973-74 sezonunda ikinci lig şampiyonu oldu. O sezon takım kaptanı Küçük Bülent’ti. K. Bülent sakatlandı, takımda yaşça büyük olan Faruk Özak lig bitene kadar takım kaptanı oldu” dedi.

Özak, 1974-75 ve 1975-76 sezonunda da kadroda idi. Ahmet Suat, Özak’ı pek oynatmazdı… Trabzonspor’da yöneticiliğe de Mehmet Ali Yılmaz ile başladı. Yılmaz başkan, Özak da genel kaptan yardımcısı idi. Özak daha sonra Trabzonspor başkanı oldu. 1995-96 sezonunda şampiyonluğun Fenerbahçe’ye ikram edilmesinde başkan Özak’tı.

Faruk Özak; Mehmet Ali Yılmaz başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Trabzonspor ile içli dışlı idi. Yönetimlerde yer almadığı dönemlerde bile söz sahibi idi.

***

Faruk Özak’ın ‘Trabzonsporlu geçinenler, Trabzonspor’dan elini çeksinler, Trabzonsporlu olanların bu işe el atmaları lazım’ şeklindeki söylemi beni gerçekten çok ama çok güldürdü.

Trabzonsporlu geçinenler, Trabzonsporlu olanlar!

Faruk Özak, bir de ‘Trabzonspor’dan geçinenler’ deseydi, ‘Faruk abimize helal olsun sonunda gerçeği söyledi’ diyecektim.

Ama ne gezer!

Trabzonsporlu geçinenler, diyerek İstanbul’da oturup Trabzonspor Başkanı olanları veya bu isimlerden bazılarını işaret ediyor!

Eğer, etmiyorsa, o zaman isim verecek!

Trabzonsporlu geçinenler kim?

Mesela Muharrem Usta mı, İbrahim Hacıosmanoğlu mu? Kim?

Sen birilerine Trabzonsporlu geçinenler dersen, birileri de Trabzonspor’dan geçinenleri gündeme getirir.

Trabzonsporlu geçinenlerle Trabzonspor’dan geçinenler arasında aslında hiç fark yok.

Birilerine Trabzonsporlu geçinenler dersen, onlarda sana ve önemli bir kesime Trabzonspor’dan geçinenler der!

***

Faruk Özak, gerçek Trabzonsporlu olanların bu işe el atması gerektiğini söylüyor…

Trabzonsporluluğun ölçüsü, herhalde Trabzonspor’un menfaatlerini, çıkarını vs. korumaktır.

2010-11 sezonu sonrasında, şike sürecinde Faruk Özak, elinde yetki olmasına rağmen neden Trabzonspor’un hakkını korumadı? Onu da geçtik…

Özak’ın, Trabzonsporlu geçinenler olarak eleştirdiği isimlerden biri Muharrem Usta’dır… Usta, gerçekten Trabzonsporlu geçiniyorsa o zaman kongrede ona rakip olan Trabzonsporlu Celil Hekimoğlu’nu neden desteklemedin? Celil Hekimoğlu’nun söylemleriyle senin dünkü söylemlerin arasında hiç ama hiç fark yok…

***

Faruk Özak’ı, tüm bu söylemlerinden sonra ve Akyazı Projesine başlangıçta Şenol Güneş ve o günkü yönetimle birlikte karşı olmasına rağmen Trabzonspor’dan geçinenler arasına koymuyoruz. ‘Trabzonspor’u kullananlar veya Trabzonsporluluk etiketi ile yükselenler arasında olabilir mi?’ derseniz… Bu soruya herhalde toplumun büyük bir ekseriyeti ‘evet’ diyecektir. Gerçi, Trabzonspor’da başkanlık ve yöneticilik yapanların çokları, Trabzonspor’un adından sanından maddi ve manevi olarak faydalanmıştır. Trabzonspor’un dünden bugüne ana sıkıntısı ‘Ben varsam Trabzonspor var, ben yoksam ‘kemane çalmadır’, gizlenmedir, maça gitmemedir, destek vermemedir’…

Merak ettim; Trabzonspor’a bu eleştirileri getiren hali vakti yerindeki eski başkanımız Faruk Özak, diğer eski başkanlar, yöneticiler yeni stattan kaç kombine bilet aldılar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum