Trabzonspor’la birlikte en büyük marka KTÜ

Trabzonspor’la birlikte en büyük marka KTÜ

KTÜ Rektörü Prof.Dr. Hamdullah Çuvalcı, göreve gelişinin üzerinden bir ay geçmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Çuvalcı düzenlediği toplantıda üniversitenin mevcut durumu, yapılanlar ve hedefler hakkında bilgiler aktardı. Üniversitenin 34 bin öğrencisi olduğunun altını çizen Rektör Çuvalcı, “Dünyanın her yanından öğrencimiz var. Bin 227 yabancı öğrencimiz var. Uluslararası boyutu önemli. Bunu artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. KTÜ 65 yıllık bir kurum. Trabzonspor ile beraber şehrin en büyük markası KTÜ. Mezunlarımız 11 bin civarındayken 6 bine düştü. Bu Trabzon Üniversitesinden sonra düştü. Doluluk oranlarımız ortalama yüzde 97. Mühendis fakültemizde bazı alanlarımız dolmuyor. Bir öğretim üyesi başına düşen 35.7 gibi bir öğrenci oranı var. İyi bir üniversitede bu oranın 10-15 gibi olması lazım. Ama bu kadro işi, devletin verdiği kadro da sınırsız değil. 436 profesör ile beraber 2 bin 153 akademik kadromuz var” dedi.

AR-GE PROJELERİ

AR-GE projelerinde ne aşamada olduklarına da değinen Prof.Dr. Çuvalcı, “Teknik Üniversitenin bunu artırması lazım. TÜBİTAK projesinden 18 tane aldık. Bunların maddi değeri 6. 36 milyon TL. Üniversitenin kendisinin fonladığı proje 84 tane, 2.75 milyon TL. AB Projemiz 2018’de sıfırmış, şuanda 6 ‘ya çıkmış. Maddi değeri 6.9 milyon Euro fon geliyor. Biz TUBİTAK projelerini çok önemsiyoruz. Maden Mühendisliği bölümümüz Türkiye’de 1. sırada dünyada 20. Sırada bulunuyor. Öğrencilere sorulduğunda üniversite memnuniyetinde 9. Sıradayız” ifadelerini kullandı.

VİRÜS ARTIŞI!

Farabi Hastanesinde koronavirüs tanılarına ilişkin de açıklamada bulunan Prof.Dr. Çuvalcı, “Hastanemizde Mayıs ayında 508 tanı konulurken, bu aralar çok arttı. 11 Eylül itibariyle 947’ye çıktı bu rakam. Pandemi hastanesi değiliz. Başvuran veya personelimizdeki şikayetler sonucu çıkıyor bu rakamlar. Şuanda Koronavirüsten yoğun bakımda yatan hasta sayımız da 8” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK HASTANESİ

Çocuk hastanesi inşaatına ilişkin de konuşan Çuvalcı, “Bu yıl fazla ödenek yoktu. Yüzde 55 oranında tamamlanmış durumda. En kısa zamanda ödenek alarak bölgeye hitap edecek bir çocuk hastanesi olacak” dedi.

SEL VE HEYELANLAR

Rektör Çuvalcı, “Of-Hayrat'ta bir sel ve heyelan oldu. Heyelan uygulamalı araştırma merkezimiz var. Arkadaşlarımız bölgeye gittiler raporlama yaptık ve bakanlıklara gönderdik. Giresun Dereli’de yine sel ve heyelan oldu. İnşaat Mühendisliğinden arkadaşlarımız binaları inceleyip rapor hazırladılar ve İçişleri Bakanlığına gönderdik” diye konuştu.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ

“Ne yapmak istiyoruz” diyerek hedefini açıklayan Prof.Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Biz teknik üniversiteyiz. YÖK’ün yaptığı çalışmada; çalışmalarınızı değerlendiriyor ve araştırma üniversitesisiniz deniyor. Bizim amacımız araştırma üniversitesi olmak. Faydası nedir? Daha fazla personel ve para. Araştırma Üniversitesi olmak için çalışacağız. Girişim evi diye bir projemiz var. Öğrencilerimiz fikirlerini, projelerini nasıl ticarete dökecek bilmiyor. Öğrencilerimize bu alanda hizmet verecek bir yer olacak. Öğrencilerin KTÜ’yü tercih etmesinde kriter olacak. Öğrencilerimizin projesini çizdiği icatlarını ön protipleme merkezinde hayata geçirmelerini sağlayacağız” dedi.

SORU VE CEVAPLAR

KTÜ Rektörü Çuvalcı, toplantının soru-cevap bölümünde ise basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çuvalcı sorulara şu karşılıkları verdi:

BAŞARI KISTASI

“Hoca başına makale sayısı var. Biz bunu 2 katına çıkarırsak başarıdır bizim için. TÜBİTAK fonlarında 90 milyon TL’yi, 200 yaparsak başarı benim için. Minimum çarpı iki. Bu makale, proje sayısında olur. 2 haftadır Akşam 5’ten sonra 30 farklı birimden brifing aldık. Daha sonra bölümlere gidip, ne yapabiliriz, bizden ne istiyorsunuz değerlendirmelerinde bulunduk.”

FARABİ’NİN BORCU

“Hastanemiz, 3. basamak. Diğer Araştırma, Eğitim Hastanelerinden bile hasta geliyor. Bunlar yoğun bakım, orada müdahale edilemeyen hastalar. Aslında bizim Tıp Fakültemizin çok daha üzerinde olan hastaneler var. Bu sadece bizim Tıp Fakültemizin problemi değil. Erzurum’un, Hacettepe’nin borcu var. Biz gideceğiz Ankara’ya, ortak çözüm bulunması lazım. Bu konu önemli bir konu.  Ankara’nın da gündeminde. Medical Firmalarını mağdur etmek istemeyiz. Elimizden geleni yapacağız. Çok iyi hocalarımız özel sektöre gidiyor. Üniversite hastanelerinin döner sermayesinden hocalara verilen maddi şey iyi değil. Bunun önüne geçmek için hem asistan yetiştiriyoruz, hem öğretim elamanı yetiştiriyoruz. Buna hem mali yönden, hem de hocalarımızı göndermemek için tedbirler almak lazım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum