31.01.2020, 09:50

TRABZONSPOR'LU OYUNA GELMEZ

   Fenerbahçe Kulübünce her Trabzonspor maçı öncesi özellikle Trabzon’daki maçlar için hazırlamış olduğu klasik doldur boşalt yöntemini artık ezberledik.
Ezberlemesine ezberledik ama halen daha onların bizi her stat dışı masa başı dolduruşlarına karşılık biz de sahada futbolu oynanamayacak hale getirecek bir şekilde boşalarak cevap veriyoruz.
Ne mi yapıyoruz?
  Ya tribünlerden sahaya elimize ne geçiyorsa atıyor fırlatıyor ya da sahaya dalıp birkaç Fenerbahçeli futbolcu dövmeye kalkışıyoruz.
Sonra ne mi oluyor?
   Fenerbahçe hiç de hak etmeyeceği bir maçı ya da çok da kötü oynadığı belki de bilmem kaç gol farkla geride olduğu bir maçı elini kolunu sallayarak Federasyon tarafından hükmen galip edilerek 3 puanın sahibi olup gidiyor.
Geçmişimiz yığınla bu tür maçlarla dolu.
  Bakmayın siz onların işte “sahada canlarımızı zor kurtardık da tribünlerden her şey başımıza atıldı da ya da statta bilmem kaç saat mahsur kaldık da” edebiyatlarına. 
Bunların hepsi palavra.
Daha önce Dereağzı tesislerinde ya da Fenerbahçeli yöneticilerinin bilmem hangi otelinde tezgâh edilmiş, kurgulanmış ve de maç saatinde de uygulanmasına karar verilmiş provakatif senaryolarından başka bir şey değildir.
Yıllarca bunu en güzel şekilde hazırladılar, uyguladılar ve sonunda da puanları alıp bizleri de hırsımızla kinimizle baş başa bırakıp gittiler.
Tüm bu zaman süresince elimize ne geçti.
Hiç.
Hem de koskoca bir hiç.
Bir o kadar da kaybolan yıllar, yitirilen canlar ve trilyonlarca paralar.
En son DEPREM yüzünden oynanmayan ve tehir edilen Malatyaspor maçına da bu gözle bakmak lazım.
Bakmayın Malatyaspor başkanı Adil Gevrek’in bildiği kadar Fenerbahçe başkanı Ali Koç da biliyordu bu şartlarda orada futbol oynanamayacağını.
Onların tek derdi asıl sorunu Malatyaspor maçında cezasını tamamlaması beklenen NWAKAEME’nin maç oynanamadığı için otomatikmen Fenerbahçe maçında oynaması gerekirken böyle hep bir ağızdan koro halinde bağırarak en azından Federasyon Ceza Tahkim Kurulu’nda Nwakaeme’nin Fenerbahçe maçında oynaması için yapacağı savunmada Trabzonspor’un sesini kısmak.
Şimdi 18. Maddede diyor ki;
Madde 18 - Müsabakanın Ertelenmesinin Sonuçları
(1) Erteleme müsabakalarına, yalnızca ertelenen müsabakanın oynanması gereken tarihte kulüplerde tescilli olan futbolcular katılabilir.
 
  Yani anlayacağımız, burada tescilli olan futbolcular oynar derken, dolayısıyla da tescil edilemeyen futbolcunun da oynayamayacağını gösteriyor.
Nwakaeme, Malatyaspor maçı için tescil edilmedi ve bir sonraki maç için de sakatlığı olmadığı müddetçe tescil edilebilir. Bunda hiç bir sıkıntı yok. Zaten Federasyonun disiplin talimatında ben bu konuya yönelik tam açıklayıcı bir hüküm de göremedim.
Her tür yoruma ve içtihatta açık bir durum. Kesin bağlayıcı bir hüküm de yok.
Deprem yüzünden oynanıp oynanamayacağı bilinemeyen Malatyaspor maçı için cumartesi günü akşamına kadar da Trabzonspor aldıkları bildirim gereği Nwakaeme’yi bu maç için tescil etmedi.
  Ne zamanki Federasyon bu maçı ileri bir tarihe erteledi o zaman da depremi hiç de umursamayan Adil Gevrek ve Ali Koç da kuyruklarına basılmış gibi bağırmaya başladılar.
  Ayrıca kupadaki Denizlispor maçının hakemi federasyona yaptığı bildiriminde   “Ben Nwakaeme’ye yanlışlıkla kart göstermişim” dedikten sonra federasyon, geçmişte yaşanan içtihatlara göre de zaten affetmesi gereken Nwakaeme’yi Fenerbahçe maçında oynayamaz derse” işte bu Fenerbahçe ve Malatyaspor’un ertelenen Malatyaspor maçı için bir bardak suda kopardıkları fırtınanın bir sonucu olacaktır.
  Türk milletinin ve bütün spor kamuoyunun vicdanlarında bu kadar ağır bir yara almalarını dahi göze alarak yüzyıllık Fenerbahçe’nin böyle bir ayak oyunlarına girişmesi Trabzon’daki maç için ne kadar zor ve kötü bir durumda olduğunun apaçık bir göstergesidir.
  Zaten Malatyaspor başkanı Adil Gevrek’i yazmaya gerek dahi duymuyorum. 
Kendisinin bir Fenerbahçe kongre üyesi olarak kongre başkanı ve dolayısıyla da kulüp başkanı olan Ali Koç’tan ne talimat alırsa ona göre konuşması da normal.
Ama Malatyaspor gibi onurlu ve erdemli bir kulübün adını taşıyan bu kentin tüm değer ve öz kültürünü yaşatan futbol kulübüne sahip tüm Malatyalıların bunca acı, yıkım ve gözyaşı dolu bir zamanda kulüp başkanlarının bu şekilde ikiyüzlü ve tüm şehrin adını karalarcasına duygusuz ve vicdansız davranışını zamanı geldiğinde unutmayacaklarına da inanıyorum. 
  Önümüzdeki hafta sonu oynanacakları Alanyaspor maçı için kendi futbol takımının antrenmalarını dahi ta Pazar gününden bir hafta önceden Antalya’ya taşıyan Malatyaspor kulübü başkanının bu icraatını büyük Malatyaspor taraftarları bir kenara da yazmayı ihmal etmeyecektir.
O yüzden ertelenen Malatyaspor maçı için büyük (!) Fenerbahçe iki yönlü bir senaryoyu ortaya sürmüştür.
  Birinci planında Federasyonda, Trabzonspor’un Nwakaeme için sesini kısmak ya da kendisini mağdur göstererek cezasının kalkmasını engellemek.
İkincisi ise her Fenerbahçe maçında kendisini zor zapt eden Trabzonspor taraftarlarını iyice gerip stres altına alarak yukarıda yazdığım daha önceki olayların hepsinin birden ortaya çıkmasını sağlamak.
Ama Başkan Ağaoğlu’nun da dediği gibi “karşılarında o eski Trabzonspor yok artık…”
Trabzonsporlu bu oyuna gelmeyecek…
Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:32
Güneş 05:58
Öğle 12:20
İkindi 15:49
Akşam 18:33
Yatsı 19:54