Trabzonsporlu uyan!

   Fotomaç Gazetesi yazarı Turgay Demir, UEFA’nın Trabzonspor’a verdiği bir yıl men cezası üzerine farklı bir yazı kaleme aldı.
Turgay Demir’in, ‘Trabzonsporlu uyan’ başlıklı yazısı şöyle;
“TFF, tüm gücüyle Trabzonspor’un yanında. Bu ekip Galatasaray’ın çözülmez denilen işini çözdü. Trabzonspor’un eli çok daha güçlü. Bu davada sonuna kadar haklı ve kazanacak"
Dikkat! Cezayı bırak, algıcılara bak! Evet, Trabzonsporlular, bu günlerde en önemli konu "Trabzonspor şampiyon olsa bile Şampiyonlar Ligi'ne gidemez" şeklinde algı yaratmak isteyenlere fırsat vermemek ve futbolcuların moralini yüksek tutmak. Bunu sakın ihmal etmeyin.
Kenetlenin.
  7a537d06-0228-4364-a799-815eeb1a2622-002.jpg Sosyal medya başta birçok yerde görüyorsunuz, birileri şimdiden Trabzonspor'u devre dışı bıraktıklarını düşünmeye başladılar. O düşünceye hizmet eden birileri de ceza üzerinden TFF ile Trabzonspor'un ilişkilerini bozmak için yazmaya, çizmeye başladılar.
İşte asıl dikkat edilmesi gereken bu algı oyunlarıdır. O nedenle uyan Trabzonsporlu, uyan ve kenetlen… Başta UEFA Yönetim Kurulu Üyesi olan Servet Yardımcı ve yıllardır bu konularda büyük tecrübe kazanmış olan TFF tüm gücüyle Trabzonspor'un yanında… Galatasaray'ın çözülmez denilen işlerini bu ekip çözdü.
    Trabzonspor'un durumu da Galatasaray'a benziyor. Cezayı veren UEFA değil, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Yargı Komisyonu… Aynı komisyon Galatasaray'ın UEFA ile yaptığı anlaşmaya karşı çıkmış ve Cimbom'un Avrupa Kupaları'ndan men edilmesini istemişti… Sonuç olarak CAS'a gidildi ve bu tür durumlarda her zaman kulüplerin yanında olan UEFA'nın da Galatasaray'dan yana tavır takınmasıyla Cimbom cezadan kurtuldu.
Trabzonspor için de çok farklı bir süreç yaşanmayacak.
Çünkü Başkan Ahmet Ağaoğlu ilk seçildiğinde, Servet Yardımcı kendisini tüm UEFA heyetiyle tanıştırmış ve maddi sorunları çözmek için gençlere yönelen Başkan olarak takdir toplamıştı… Trabzonspor'un yaklaşık 5 milyon olması gerekirken yaklaşık 40 milyon Euro’ya çıkan zararının büyük bölümünü kapattığını, sadece vergi ve SSK yapılandırmasında 3 ay geç kaldığını UEFA da biliyor, cezayı veren kurul da… Normal şartlarda hiçbir kulübe bu durumda ceza verilmez ve olumlu gelişmeler kulüp lehine değerlendirilirdi.
   Ancak kısaca Yargı Kurulu diyeceğimiz ekip UEFA gibi futbolun marka değerini ya da kulüplerin bu marka değerine katkılarını pek düşünmüyor ve olaylara "Sözünüzü tutmadınız" noktasından bakıyor.
Trabzonspor dışında başka kulüpler de benzer sorunları yıllardır yaşadılar ve yaşıyorlar.
Benzer durumlarda kulüpler CAS'ta işlerini çözdüler.
Trabzonspor'un da çözeceğine hiç kuşku yok.
Bir kez daha altını çizelim ki, UEFA yönetim kurulu, Trabzonspor gibi finansal fair- play anlaşmalarına uymak için gayret gösteren kulüpleri destekliyor. Trabzonspor borcunun büyük bölümünü Aralık sonuna kadar çözmüş ve sadece küçük bir bölümü 2020 Mart ayına sarkmıştır.
Cezanın verilme sebebi de budur.
   Bütün yıl boyunca kurala uyan, elinden gelen her şeyi yapan bir kulübün ceza almaması gerektiğini futbolun içinde olan herkes bilir ve arzu eder. Yargı Kurulu ise işin bu tarafına bakmıyor.
Şimdi yapmamız gereken milletçe kenetlenip, bu milli meselemizi savunmak ve o Yargı Kurulu'nun bardağın dolu tarafına bakmasını sağlamaktır.
Bu ülkede, spor hukuku konusunda son derece tecrübeli hukukçular var. Dahası yıllardır benzer sorunlar yaşayan kulüplerimiz artık UEFA olaylarında çok bilgili ve etkili olan yabancı hukukçularla da arkadaş gibi oldular.
   Elimiz güçlü, haklıyız ve kazanacağız. Burada en önemli nokta Trabzonsporlu futbolcuların morallerinin bozulması ve şampiyonluğun kaçmasıdır.
Birçok kişi de bu amaç uğruna çalışmaya başladı bile. O nedenle Trabzonspor camiası şampiyonluğa kenetlenmeli ve ipi göğüslemelidir. Ondan sonra bu ceza işinin halledilmemesi için hiçbir sebep yok. Özetlersek, cezadan kurtuluş parolası şudur; ŞAMPİYONLUK…”
  **
   UEFA’nın Trabzonspor’a verdiği men cezasının nedeni, edindiğimiz bilgilere göre iki olaya dayanıyor. Biri eski başkanlardan birinin kulüpten olan alacağının gösterilmemesi diğeri de devlet tarafından ertelenen veya taksitlendirilen sigorta ve vergi borçları. Trabzonspor’un futbolcuya vs. borcu da yok. TFF’nin UEFA’daki temsilcisinin aslında bu olayı çözmesi gerekirdi. Ne hikmetse çözmedi veya Trabzonspor’a da bu durumu bildirmedi. Sonuç olarak, Trabzonspor yönetimi bu olayın kesinlikle üstesinden gelecektir. Trabzonspor camiasının bundan sonra yapacağı iş, kenetlenmek ve şampiyonluğa kilitlenmektir. Trabzonspor, şampiyon olduğu takdirde, Şampiyonlar Ligindedir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
 
                                                   ************************
 
     Kişi başına sağlık imkanları ve her türlü hastane olanakları bakımından bir zamanlar Türkiye'de 1. sırada olan Trabzon'da yılan ısırması sonucu koca kentte panzehir bulunmadığı için bir insanın ölmesi Trabzon ve Türkiye için utanç duyulması ve üzerinde konuşulması gereken bir durumdur. Zira zehirli yılanın nadir bulunduğu Karadeniz'e göre diğer bölgeler, özelikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde zehirli yılan türü fazladır ve bu aylar yılan ısırmalarında riskli aylardır. Umarım başta bölge illeri olmak üzere Türkiye'nin diğer kentlerine yeterince panzehir temin edilir.

(Metin Yılmaz)
 

                            DIRDIR!
   Dün yolda sevdiğim bir tanıdıkla karşılaştım. Nevzat ağbimle. Yaş olmuş 74 ama civa gibi duruyor. Hem dinç hem yakışıklı. Eşini yaklaşık on yıl evvel kaybetmiş, yalnız yaşıyor.
“Ağbi” dedim, “Maşallahın var. Ufukta yeni bir şey yok mu, evlilik hayat arkadaşlığı.”
Elini, maske taktığı ağzına götürüp bir şeyler söylemeye çalıştı, anlamadım. Sonra maskeyi indirdi. “Bu yaştan sonra dırdır çekemem” dedi. “Gafayı yeni toparladım, böyle iyidir!” dedi.
Güldüm. “Ağbi” dedim, “Dert hep aynı. Ben de on beş sene oldu, gafayı daha yeni toparladım.”
Biz erkeklerin genel olarak ilişkilerde, evliliklerde en çok şikayet ettiğimiz, boğulduğumuz, iflahımızın kesildiği ortak nokta işte bu malum ve meşhur “dırdır”. Adamın gözü bir daha denemeyi yemiyor.
Peki, kadınların ortak kelimesi nedir?
(Sinan Öztürk)

Önceki ve Sonraki Yazılar