Trabzonspor’u tüzük kurtarmaz!


Trabzonspor pazar günü kulüp tüzüğünü medeni kanuna uyarlamak ve çoğu maddelerini değiştirmek için tüzük kongresi yaptı. Kongrede iki madde dışında kabul edildi. Kabul edilmeyen iki maddeden biri seçme ve seçilme hakkının engellendiği madde idi. Daha önce yöneticilik yapmayanların başkan, asbaşkan, genel sekreter, genel sayman olamayacakları maddesi. 
Değiştirilen tüzüğün en kritik maddesi bu madde idi!
Burada amaç, yeni isimlerin bu dört göreve talip olamamaları! Genel kurula katılanların hemen hemen tamamı bu maddeye karşı çıktı ve madde geri çekildi.
Trabzonspor’un yeni tüzüğünü hazırlayan ve destek verenlerin amacı, hedefi hesapta kulübü maceracıların, borçlandıracakların elinden kurtarmak ve diğer yönden de kendilerinin ve yakın çevrelerinin bundan öyle kulübü yönetmeleriydi. 
Kulübün doğru yönetilmesi tüzükle değil, yönetenlerin sorumluluk taşımasıyla ve yasal mevzuatla olur! Kulüp yönetimleri için yasal mevzuat var mı? Yok! O zaman istediğin kadar tüzük yap!
O nedenle, borcu eski para ile bir katrilyon lirayı aşan Trabzonspor’un, yeni tüzükle müzikle vs. kurtarılması mümkün değil. Her ne kadar değiştirilen 84. Madde “Yönetim Kurulu bütçe dışı harcama yapamaz. Bütçe dışında harcama yalnızca Genel Kurul tarafından kabul edilecek ek bütçe ile yapılabilir. Yönetim Kurulu, yıl içerisinde oluşabilecek yeni ihtiyaçları karşılamak için ek bütçe önerisi ve gerekçesini hazırlayarak Genel Kurulu bu hususları görüşmek ve karara bağlamak için olağanüstü toplantıya çağırabilir. Yönetim Kurulu, taşınmaz yatırımları hariç olmak üzere, cari yıl bütçesinin yüzde 10’u kadar borçlanabilir. Bu oranın üzerindeki borçlanmalar ise ancak Genel Kurul tarafından kabul edilecek ek bütçe ile yapılabilir. Bu hususlara aykırı hareket eden Yönetim Kurulu üyeleri, yaptıkları bütçe dışı harcamanın tamamından müştereken ve müteselsilen sorumludur…”
84. madde ile hesapta kulübü yönetenlerin bütçe dışı harcama yapılmasının önüne geçilmek isteniyor. Bu mümkün mü? Mümkün değil! Mümkün olmadığını Ahmet Ağaoğlu da söyledi. Şişirilmiş bütçe ile rahatlıkla aşırı harcama yapılabilir.
Aşırı harcama konusunda tek suçlu Hacıosmanoğlu ve Muharrem Usta yönetimleri değildi. Onlardan önceki yönetimler de aşırı harcama yaptılar. Yılmaz, Albayrak, Şener yönetimleri ile İHO ve Usta yönetimlerinin harcama konusunda rakamsal olarak farklılıkları var. Hepsi o kadar!
Müştereken ve müteselsilen sorumluluğu, hiçbir başkan ve yönetici üzerine almaz. Mecburen bütçeyi şişirecekler veya sıkıştıkları yerde, bize eyvallah diyecekler. Başka çareleri yok.  Bir de mesela takım küme düşme potasında, ara transferde mutlaka oyuncu alınması gerekecek, zaman kısıtlı.  Yönetimler, oyuncu almak için olağanüstü kongre mi isteyecekler? Kılıfını bulup ya transfer yapacaklar ya da veda edecekler… Bu işler yukarıda da belirttiğim gibi tüzükle müzikle olmaz!
İkincisi, İHO döneminde üye yapılan ve bu yönetim tarafından üyelikleri iptal edilenler, bize göre mahkeme kararıyla yeniden üye yapılacaklar. Bu üyeler önceki kongrede oy kullanmış sonra üyelikten düşürülmüşler.
Bu arada, siyasi partiler üye sayılarını arttırmak için gayret sarf ederken, üye sayılarının fazlalığıyla reklam yaparken ve çekim merkezi olurken; Trabzonspor gibi ülkeye mal olmuş bir spor kulübünün üye sayısını sınırlandırmaya çalışması çok yanlış. Trabzonspor’un 20-25 bin değil de 100 bin üyesi olsa daha iyi olmaz mı? Üye sayısının artması, Trabzonspor’un değerini, tanınırlığını ve parasal girdisini o denli artırır. 
Üye sayısının sınırlandırılması ile seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesi anlayışı bize göre aynıdır. Buradaki amaç, küçük olsun bizim olsun anlayışıdır. Küçük olsun, bizim olsun dersen kasaba değil mahalle takımı olursun!
Sonuç olarak; kulüplerin tüzükleri ‘anayasa’larıdır. Ancak bu ‘anayasa’ yasal bir zemine oturtulmadığı için yönetene göre ‘anayasa’dır. O nedenle hiçbir kulüp tüzükleri çerçevesinde yönetilemez, yönetilmiyor da! Kulüplerin Avrupa kulüpleri gibi yönetilmesi için yasal mevzuatın olması gerekir. Trabzonspor; yeni tüzükle değil sorumluluk alan, kulübü kendi işyerleri gibi yönetenlerle ve bu yöneticilere maddi ve manevi destek veren Trabzonspor sevdalıları tarafından kurtarılır.
HASAN KURT

*********

Elbise dökümlü ve zengin görünmeli!
Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, geçenlerde bir şort ve üstüne de uygun bir giysi almak için Forum AVM’ye gider… O mağaza senin bu mağaza benim dolaşır… Gürol, yaşadıklarını mesleğinin de verdiği duyarlılıkla yazıya döker ve olayı şöyle anlatır;
‘Şu slim fit denilen meseleyi moda dünyasına kim soktuysa Allah O'nu yerle yeksan etmesin…
Arkadaş bir dert ki sormayın gitsin. Giyim kuşam markaları vallahi billahi benim gibi 2XL ve üstü giyen insanları donla gezmeye teşvik ediyor. 
Bir şort ve uygun bir üst bakayım dedim. 
4 mağaza dolaştım. 
Yok. 
Yok arkadaş yok. Vallahi yok. Billahi yok. 
En üst 2XL. O da slim fit denilen rezillik. 
Şort oluyor külotlu çorap. Üstü ise yapışıyor vücuduna. 
Ben normalde 2XL giyebiliyorum.
Ama bir markanın 2XL'ı ile diğerininki uymuyor ki.
Yahu tam bir dert. 
En sonunda bir tezgahtar çocuğa patladım. 
"Bizi içeri davet ediyorsunuz ama giydiremiyorsunuz" dedim. Resmen dalga geçiliyor bizim gibilerle. 
Ya takım elbiselere ne demeli?
Babam çocukluğumdan beri bana hep takım elbise diktirirdi. Hâlâ daha o eski terzimiz durur. 
Gençliğimde elbisem dikilirken terzimizin yorumu hala kulaklarımdadır;
"Elbise dökümlü ve zengin görünmelidir."
Slim fit meselesine gülüyorum ama bunun içine girmeye çalışan benim gibilere daha çok gülüyorum. 
Düğmeyi iliklemeye çalışırken penguen gibi olduklarının farkındalar mı acaba?
Yap 5XL millet püfür püfür giysin dolaşsın. 
Yok olur mu moda slim fit.

Önceki ve Sonraki Yazılar