TRABZONSPOR'UN AVRUPA LİGİ HALİ

   Kabul etmek gerekir ki Trabzonspor'un Avrupa kupalarındaki hali uzun yıllar üzerine basıldığında patlayan mayın gibiydi. Ama enternasyonal alanda planlı ve istikrarlı bir başarıdan oldukça uzaktı.
  Ama Trabzonspor birçok açıdan şansızdı da. Şampiyonlar Ligi başladığı yıllarda ligi ikinci bitirdi. Ertesi yıl ikinciyi de şampiyonaya aldıklarında üçüncü oldu. 
Şampiyonlar Ligine kalmak için oynadığı iki ön elemede ise muvaffak olamadı. 
Bunlardan birinde Dinamo Kiev'e, bir diğeri ise adı sanı meçhul bir Kıbrıs Rum kesimi takımınaydı.
   Mustafa Reşit Akçay'ın teknik direktörlüğü döneminde 4-2-3-1 düzenindeki oyunuyla Avrupa'nın ikinci sınıf takımlarına üstünlük sağladı. İyi de puanlar topladı. Aynı şekilde Şenol Güneş'in teknik direktörlüğünde Trabzonspor'un orta Avrupa'da yenip üstünlük kurmadığı kulüp kalmadı. Ama iş ne zamanki Avrupa'nın köklü kulüpleriyle boy ölçüşmeye geliyor Trabzonspor her defasında sendeliyor.
Kabul etmemiz gerekiyor; Avrupa futbolu açısından oldukça lokal kalıyoruz. Bunu sadece Trabzonspor'un maçlarını yazan spor yazarı profilinden de anlamak mümkündür.
Vakıayı bugüne getirecek olursak.
Ünal Karaman'ın yönetimiyle UEFA Avrupa Ligi gruplarına kalmak bir başarıdır. Ünal Karaman'ın İstanbul takımlarına karşı 8-1'lik üstünlük karnesi onun Türkiye ölçeğinde futbolu iyi okuyabildiğinin de kanıtı. Ama Sparta Prag ve AEK gibi üçüncü sınıf takımlara karşı göstermiş olduğu fazla saygı durumu güçleştiriyor.
Trabzonspor Avrupa Ligi C grubundaki Getafe, Basel ve Krasnodar takımlarının önünde grubu lider tamamlayacak güce sahiptir. Sakatlıklardan muzdarip Trabzonspor'un gündüz oynadığı İspanya'daki Getafe deplasmanından bile güle oynaya puan alması gerekirdi. Trabzonspor'da o güç ve tecrübe mevcuttur. Grupta Trabzonspor'un tek rakibi Ünal Karaman'ın korkularıdır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar