TRABZONSPOR'UN BUGÜNKÜ KONUMU BAŞARIDIR

  Ünal Karaman’ın teknik direktörlüğündeki Trabzonspor bu yıl üzerine koyarak belli bir futbol kıvamı yakaladı. Ama Trabzonspor’un yakaladığı futbol kıvamı çeşitli nedenlerden dolayı şampiyonluk yarışında beklenilen sonucu veremedi.
  Kuşkusuz bunların en önemlilerinden biri Trabzonspor’un ligin ilk yarısındaki maç trafiğinde futbolcuların yaşadığı sakatlıklardı. Sakatlıklara VAR sistemine rağmen hakemlerin Trabzonspor aleyhine verdiği anlaşılmaz kararlar da etkili oldu.
  Ünal Karaman’ın sezon başında bir basın açıklamasında öfkeyle söylediği ‘’Olacağız da!’’ sözü Türk futbolundaki oligarşik yapı tarafından alenen cezalandırıldı. Bilhassa Trabzonspor-Başakşehir maçında bordo mavili takım hakem tarafından ilk yirmi dakikada çalınan düdüklerle resmen doğrandı. 
  Trabzonspor’un bu yıl topu en fazla direkten dönen takım olmasının bence bir önemi yok. Direkten dönen topun anlamı avuta çıkan topun taahhüt iadelisi olmaktan başka bir anlamı yok. Çerçevenin içini bulmayan her top boş heyecandır. 
  Trabzonspor’un bu yıl en büyük kazancı kulübün yüksek borçları nedeniyle altyapıya mecburi doğum yaptırmış olmasıdır. Bu durum Türk futbolu adına da olumlu bir gelişmedir. 
  Şahsen Onur’un yerine kaleye geçen Uğurcan’ın şampiyonluğa oynayacak bir takımın direkt kalecisi olabileceği yönünde ciddi kuşkularım var. Zira Uğurcan bazı maçlarda arkasındaki çerçeveyi hesap edemediğini gördüm. İyi bir kaleci olmasına rağmen kalecilikten nefret etmiş Şenol Güneş’in gençliğini hatırlatıyor bana.
Yusuf Yazıcı’nın attığı her gol sonrası takım arkadaşları yerine seyirciye koşuyor oluşunu hâlâ aç olan egosuna veriyorum. 
Takım için şunu satın, bunu alın demek kolay. Ama Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda gerçekçi olmak lazım. Başkan Ahmet Ağaoğlu’nun Trabzonspor’u istikrarlı bir şekilde bu düzeyde tutabiliyor oluşu bir başarıdır. 
  Ünal Karaman’a verdiğim insancıl avans Rizespor maçıyla doluyor. Seneye onu ve başkan Ağaoğlu’nu eleştirirken artık yan pas yapmayacağım. 
  Görünen o ki Avrupa kupalarında oynanacak ön eleme maçlarından dolayı Trabzonspor sezonu erken açmak zorunda kalacak. Bu da geniş kadrolu uzun soluklu bir futbol planlamasını gerektirecek. Onun için Trabzonspor yönetimi şimdiden kolları sıvamak ve transferlerde akılcı tercihler yapmak zorundadır. 
  Beşiktaş maçına gelirsek; Trabzonspor ahı gitmiş vahı kalmış bu Beşiktaş’ı kendi sahasında 30.000 kişi önünde beşleyemediyse Trabzonspor’u neden tutuyoruz ki? Trabzonspor için marifet İstanbul takımlarını yenmek değil, futbol oyun kuralları içinde onların onurlarını da çiğnemektir. Çünkü onlar bunu her defasında hakemleri kullanarak yapıyorla
r.

Önceki ve Sonraki Yazılar