Trabzonspor’un satılığa çıkan tarihi!

 

Önceki gün Ali Eroğlu adlı bir vatandaş Trabzonspor’un tarihinin 95 bin dolara satılığa çıkarıldığı şeklinde twit attı. Eroğlu’nun attığı twit ‘Ata Müzayede’nin internet sitesinde de aynen yer alıyordu. Ata Müzayede, Trabzonspor’un kuruluş aşamasındaki 440 sayfalık ilk karar defterlerini de paylaştı. Ata Müzayede’nin satış duyurusu dün yerel gazetelerin birinde de aynen yayınlandı.

Gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır, TS asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu’nu aradı. Hacısalihoğlu, olaydan haberdar olduklarını hukuki yollara başvurmak için avukatlara talimat verdiklerini söyledi. Asbaşkan Hacısalihoğlu, karar defterlerinin İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde çalınmış olabileceğini ima etti. TS kurucularından Nizamettin Algan ise, eski defterleri en son 2003 veya 2004 yılında gördüğünü söyledi.

trabzonspor-007.jpg

Trabzonspor’un müzesine Muharrem Usta döneminde haciz gelmişti. O dönem, bu olay büyük tepkilere neden olmuştu.

Trabzonspor tüzüğünde; Kulübün her türlü kayıt, defter ve sicili kulüp merkezinde tutulur, bulundurulur ve korunur, diye yazıyor.

Müze ve arşiv kurulu, isteğe bağlı bir kurul olduğu için sorumluluğu da yoktur. Müzeden kupaların, kulüpten evrakların çalınmasında sorumlu yönetim kurullarıdır.

***

Trabzonspor kulübünü dünden bugüne yönetenlerin büyük bir ekseriyeti; görüntü, şan-şöhret ve kulüpten ne tür maddi ve manevi kazancımız olurun peşinde koşmuştur.

Trabzonspor’un kuruluş aşamasındaki karar defterleri, arşiv bilgileri vs.nin çalınması ve müzayede ile satılığa çıkarılması, skandalın ötesinde utanç verici bir olaydır.

Trabzonspor’u dünden bugüne yönetenler, transferlerde ve kulüp yönetiminde olduğu gibi kulüp binasındaki varlıklara da sahip çıkmamışlardır.

Trabzonspor yönetimleri, ‘kulübün her türlü kayıt, defter ve sicilini, müzesini, arşivini vs. nasıl birilerine zimmetlemez? Bu evraklar ‘kozmik oda’ benzeri özel bir yerde neden muhafaza edilmez?

Bütün bu sorulardan önemlisi, Trabzonspor’u yönetenler, görevi devir aldıklarında bu evrakların, arşivlerin bulunduğu odayı neden gezmezler veya görevlendirecekleri kişilerle arşivin, evrakların yerinde olup olmadığını neden tespit etmezler?

Nizamettin Algan, bu evrakları en son 2003 veya 2004 yılında gördüm dediğine göre o tarihten sonra hiçbir yönetici ve çalışan bu odaya girmedi.

***

Trabzonspor Kulübü Binası, son yıllarda yolgeçen hanına döndüğü için müzayede ile satışa çıkarılan evraklar, belgeler, muhtemelen bu yıllar içerisinde oradan çalındı! Gerçi, önceki dönemlerin de son yıllardan çok da farkı yoktu!

Trabzonspor’un mahkemelerden sonra müzayede salonlarına taşınmasının sorumlusu, kulübü bugüne kadar yönetenler ve yönetenlere oy veren üyelerdir.

Trabzonspor yönetimi, bu evrakları 2 Ağustos’ta yapılacak müzayededen satın mı alır, yoksa suç duyurusunda bulunup yasal süreç mi başlatır, bilemiyoruz. Herhalde ikincisini yapacak.

Trabzonspor’un

satılığa çıkan tarihi!

Mustafa İskurt’un oğlu!

 

Trabzon İmam Hatip Lisesi’nde en uzun süre ile müdürlük yapan isimlerden biri Mustafa İskurt’tur. Müdürlüğü döneminde AP’ye yakın bir isim olarak tanınan Mustafa İskurt’un oğlu Enver İskurt, Ulaştırma Bakan yardımcılığına getirildi. İskurt’un üç çocuğu daha var. Erkeklerden biri ilahiyatçı biri de doktor. Kızının ne iş yaptığını bilmiyoruz. Enver İskurt, Kanuni Anadolu Lisesi ve ardından KTÜ inşaat fakültesinden mezun oldu. Enver İskurt;  Karayolları teşkilatında mühendis olarak işe başladı. Ulaştırma Bakanı Cahit Turan’ın genel müdürlüğü döneminde daire başkanlığına getirildi, görevden alındı ve daha sonra teftiş kurulu başkanlığına ve geçenlerde de bakan yardımcılığına getirildi. Enver İskurt, aynı zamanda Bakan Cahit Turan’ın kız kardeşinin beyinin kardeşi!  Enver İskurt’u kutlar başarılar dileriz.

Trabzonspor’un

satılığa çıkan tarihi!

Mustafa İskurt’un oğlu!

Kuruçamlı

Hakan Gedikli!

 

Emlak Konut genel müdürlüğüne getirilen Hakan Gedikli’nin ağabeyi Osman Gedikli’nin 1976 yılında Kavakmeydan’da Fatih Eğitim Enstitüsü öğrencisi iken Avni Aker stadyumunun karşısında TS’li eski topçu Mehmet Cemil’in işlettiği kahvehanenin 40-50 metre yukarısında ‘sol’ görüşlüler tarafından öldürüldüğünü çokları bilmez. Rahmetli Osman Gedikli, o yıllarda Eğitim Enstitüsünün önde gelen ülkücülerinden biriydi. Akçaabat Kuruçam köyünden olan Hakan Gedikli’nin, ağabeylerinden Özcan Gedikli eğitimci, Ali Haydar Gedikli müteahhit, Orhan Gedikli doktor, kardeşi de Trabzon Tapu Kadastro müdürlüğünde mühendis. Hakan Gedikli, Sultanbeyli belediyesinde mühendis olarak çalışırken Çevre ve Şehircilik eki bakanlarından Erdoğan Bayraktar tarafından TOKİ İstanbul müdürlüğüne alındı. Gedikli,  Emlak Konut genel müdürü bakan olunca yerine atandı. Gedikli’yi kutlar, başarılar dileriz.

 

 

 

 

 

 

***************

 

İşte Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü:

1. Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.

2. Hayat ne gideni geri getirir, ne de kaybettiğin zamanı geri çevirir. Ya yaşamın gerekenleri zamanında yaşayacaksın, ya da yaşamadım diye ağlamayacaksın.

3. Bozuk para insanın cebini deler, bozuk insan da kalbini. Bu yüzden harcayın ikisini de gitsin.

4. İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.

5. Herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder ama hiç kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez. Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.

6. Varlığı bir şey kazandırmayan insanların, yokluğu hiçbir şey kaybettirmez.

7. Ne diye şeytana kızarsın? Bir iyilik yap da, o sana kızsın.

8. Bil ki, yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın. Ve Unutma; ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın.

9. Bir insanı bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir.

10. En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır.

11. Bir insan acı duyuyorsa canlıdır. Başkasının acısını duyuyorsa insandır.

12. İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruştadır.

13. Kendi mutluluğundan başka hedefi olmayan insan kötüdür.

14. İnsanların çoğu onu yapıyor diye yanlış, yanlış olmaktan çıkmaz.

15. Kimse, kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir, bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.

16. Birine çamur atmadan önce iyi düşün ve sakın unutma: önce senin ellerin kirlenecek.

17. Başkalarının hayatından ders alın. İnsan, bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor!..

(Kamil Ataman)

kamil-ataman.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar