Trabzonspor’un sorunu Rıza mı?

Futbol kulüplerinde, başarısızlığın faturası genelde ilk etapta teknik direktöre kesilir. Kulübü yönetenler bu yolla, süre kazanırlar, nefes alırlar. Yeni hoca gelir, düzelme olmazsa o da yolcu edilir. Yönetenler, taraftarı, camiayı bir süre bu şekilde oyalarlar ve sonunda kendileri ayrılmak zorunda kalırlar.
Trabzonspor’da Ersun Yanal’ın takımın başına getirilmesi ne kadar yanlışsa, bugün yerine getirilen Rıza Çalımbay’ın gönderilmesi de aynı derecede yanlıştır. Beklersin sezon sonunu ve gönderirsin hocayı!
Trabzonspor’un temel sorunu, dünden bugüne yönetimseldir.
Trabzonspor yönetimlerini de, kulüp üyeleri seçtiğine göre sorunun bir parçası da bu kesimdir.
***

Kulüpleri yönetenler, dün de bugün de yaptıkları tüm harcamalardan ötürü bir sorumluluk taşımıyorlar. İstedikleri oyuncuları alıyor ve kulübü gelirlerinin birkaç katı kadar borçlandırabiliyorlar. Yarını düşünmüyorlar! Bu borçlanma da kademeli olarak artıyor ve ödenemez duruma geliyor.
Trabzonspor’un bugün geldiği nokta budur!
Trabzonspor; artık mevcut gelirleriyle değil borcu ödemek, kulübün rutin dönüşümünü bile sağlamakta sıkıntı çekmektedir.
Milyon dolarlık, Euroluk futbolcu taksitleri, teknik ve idari 350’ye yakın personelin gideri ve diğer harcamalar ve birde anapara değil faiz ödemesi, kulübün gelirinin birkaç katına ulaştı.
***

Trabzonspor, bu aşamada yönetimin istifası veya teknik direktörü postalamakla kaostan kurtulamaz, daha büyük bir çıkmaza sürüklenir.
Yapılacak iş, Mayıs’ın sonunda veya Haziran’ın ilk haftasında kongreye gitmektir.
Başkan; göreve devam etmek istiyorsa güven tazelemelidir. ‘Kulübü düzlüğe çıkartırız’ diyen ve projeleriyle bunu deklare edenler olursa, onlar da üyelerin huzuruna çıkar.
***

Trabzonspor’un artık bundan sonra toparlanabilmesi için, önce birlik sağlanacak. Herkes ama herkes elini taşın altına koyacak. Maddi ve manevi beklenti içerisinde olmayacak. Kulübe gelir getirecek projeler kısa sürede hayata geçirilecek.
İkinci bir alternatif ise, Trabzonspor A.Ş.’nin borçları karşılığı satılmasıdır. Buna da ancak kulüp üyeleri karar verir. Bir üye olarak, kulüp merkezinin Trabzon’da olması, maçlarının Trabzon’da oynanması, renklerinin, kurucularının vs. değişmemesi şartıyla kulübün satılmasına onay verenlerdenim.

Hasan KURT

*******************

Oyuna gelmeyin!

oyuna-gelmeyin.jpg

61 saat internet sitesinin haberine göre, AKP il başkanı Haydar Revi, teşkilatlara bir tamim göndermiş ve Süleyman Soylu ve Berat Albayrak ile ilgili olarak trollerin oyununa gelinmemesi ve bu konuda sosyal medyada paylaşım yapanların dikkatli olmasını istemiş. Revi, önceki akşam ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları ile bir araya gelmiş ve bu konuda tekrar uyarıda bulunmuş. Haydar Revi; Soylu ve Albayrak ile ilgili paylaşımlara dikkat çekti, teşkilatı uyardı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile de arası açıktı. Revi, yazılanlara bakılırsa bu konuda uyarı yapmamış.

Aklımızla alay
etmeyin!

aklimizla.jpg

Yerel gazetelerin birinde yer alan habere göre, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Belediye Başkanlar Birliği tarafından, halkın oylarıyla Karadeniz Bölgesinin en beğenilen belediye başkanı seçilmiş.
Sosyal medyanın ‘1’ numaralı gazeteci Teoman Yılmaz, dün bu haberin peşine düşmüş. Sosyal medyada binlerce takipçisi olan Yılmaz, sabah saatlerinde Belediyeler Birliğini aramış. Birlik başkanına ulaşamamış... Teoman Yılmaz, Birlik Başkanı olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in sekreteri ile konuşmuş…
Yılmaz, sekretere , ‘Bu seçim illerde ilçelerde mi yapıldı. Kaç kişi katıldı. Başkan kaç oyla birinci seçildi’ mealinde birkaç soru sormuş.
Sekreter, ‘Rakam veremeyiz’ demiş.
Teoman Yılmaz üstelemiş… Karadeniz Bölgesinin en başarılı belediye başkanları olan Samsun, Ordu Büyükşehir Belediye başkanları birinci çıkmıyor da, Orhan bey nasıl birinci çıkıyor, kaç kişi oy verildi, diye tekrarlamış… Sekreter, iyi günler demiş ve telefonu kapatmış.
Teoman Yılmaz, dün bu olayı sayfasında paylaştı ve şöyle dedi:
‘Bu anketi, nerede yapmışlar, kime-kimlere sormuşlar. Kaç oy kullanılmış. Belli değil. Bu nasıl bir lobidir. Nasıl bir iştir anlayan var mı? Trabzon’da halkın arasında dolaşmayan ve bu kentte yaşayanların büyük bir ekseriyetinin beğenmediği bir başkan nasıl birinci seçilir. Trabzon’da şu anda halkın arasında dolaşmayan bir başkan var. Sorunlar almış başını gitmiş. Ordu, Samsun ortada. Siz Trabzon başkanına birincilik veriyorsunuz. Aklımızla alay etmeyin lütfen. Belediyeler birliği de aynı Forbes gibi çalışıyor. Sırf Cumhurbaşkanının elinden ödül alabilmek için Ordu ve Samsun’dan iyi bir Trabzon başkanı varmış gibi oylama sonucu yayınlamak, üstelik sığ olan derinliği olmayan 100-200 oy ile bu tür bir sonuç ile gerçek durumu farklıymış gibi gösterme çabası, tamamen bir kurgudur’
Teoman Yılmaz’ın tepkisi bu şekilde. Türkiye’deki birçok belediye, dünden bugüne farklı metotlarla ve dernekler aracılığıyla, ‘başarılı belediye ve başkanı’ ödülü aldı. Orhan beyden önceki başkan da, Kırıkkale’den mi Ankara’dan mı bir yerden ödül almıştı. Belediye Başkanları, asıl ödülü birliklerden, derneklerden değil başkanlık yaptığı yerin halkından almalı.

************

‘Biraz önce 18 yaşını yeni doldurmuş bir genç kız hastamız geldi. Tahlil istedim. Babasının Bağ-Kur borcu olduğu için acil durumlar haricinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamadığını öğrendik. Muayene parası ve tahlil ücretlerini ödeyecek maddi durumu yok. Yardımcı olmak için her yer arandı diyebilirim fakat ücret olayını çözemedik. Artık herhalde son çare olarak bu genç kızımızı Suriyeli olarak göstermeye çalışacağım, bakalım başarabilecek miyim?’
(Dr. Hasan Akyüz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar