Trabzonspor’un yeni hocası!

Sadri Şener Başkanlığındaki yönetim kurulu Ersun Yanal’ı kucağında buldu!

Sezona Yanal ile başlamak istemiyordu.

Kamuoyu baskısı, önceki yönetimin yaptığı sözleşme, Özkan Sümer’in ve bazı spor adamlarının görüşleri, Yönetimi Yanal ile çalışmaya mecbur etti.

Trabzonspor ligin ilk yarısında iyi gitti.

İkinci yarıda teklemeye başladı. Art arda puanlar kaybediliyordu.

Yönetim Kurulu, Yanal’ı göndermeye niyetlendi ancak cesaret edemedi.

Ve sonunda kimilerine göre başkan Sadri Şener ile Yanal, kimilerine göre de Hayrettin Hacısalihoğlu ile Yanal arasındaki görüşme teknik direktörün istifasını getirdi.

Başkan ve asbaşkan Yanal’a ‘yeni sezonda sisinle çalışmayı düşünmüyoruz’ dediler.

Yanal’da bu görüşmeden sonra istifa ettiğini açıkladı.

Yanal’ın istifası gecikmiş olmasına rağmen hayırlı olmuştur.

                                                                      ***

Türkiye’deki lisanslı teknik direktörlerin hemen hepsi Trabzonspor hayali ile yanıp tutuşmaktadır.

Trabzonspor Başkanına, asbaşkanına, gölge başkanına değişik kişi ve kanallardan teknik direktör önerilmektedir.

Trabzonspor Başkan ve Yönetimi yeni sezonda takımın başına yerli bir hoca getirecekse,

bu hoca kesinlikle Trabzonspor formasını giymiş olmalı.

Yeni isimler tercih edilmelidir.

Tolunay, Şota gibi..

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş’ta top oynamış bu kulüplerle özdeşleşmiş isimler kesinlikle Trabzonspor’a alınmamalıdır.

Yabancı tercihi yapılacaksa, ilk teklif Halil Hodzij’e yapılmalıdır.

 

Prof. Dr. Hakkı Keskin’in Başbakan’a mektubu!

 

Prof. Dr. Hakkı Keskin ile iki yıl önce İstanbul’da tanışmıştım. Beşiktaş Trabzonlular Derneğinin bir etkinliğine davet edilmiştik. Prof. Dr.Hakkı Keskin’de orada idi.

Prof. Dr. Hakkı Keskin, Maçka, Hamsiköylü. Ailesi 1930’lu yıllarda Çaykara’dan Hamsiköyü’ne göç etmişti. Keskin, genç yaşta Almanya’ya gitmiş. Bu ülkede yüksek tahsil yapmış, Alman vatandaşlığı derken parlamenter seçilmiş.

Hakkı Keskin ile bir yıl kadar önce Trabzon’da da kısa bir görüşme yapmıştık.

Keskin Hoca, Trabzon’a gelmişti. Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, Hocanın geldiğini haber vermişti. Akçaabat’ta Nihat Usta’da bir arada olmuştuk.

Prof. Dr. Hakkı Keskin, Federal Almanya Parlamentosu milletvekili, sol parti grubu Avrupa Birliği Genişleme görevlisi, savunma komisyonu üyesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Üyesi.

Hoca’nın ünvanları kartvizitine sığmıyor.

Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında Hakkı Keskin gibi onlarca Trabzonlu var.

Prof. Dr. Hakkı Keskin geçenlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a ilginç bir mektup gönderdi. Prof. Dr. Keskin Almanya’da yaşıyor ama gözü kulağı Türkiye’de.

Hakkı Keskin’in mektubu şöyle;

                  

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı

Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a Açık Mektup

 

Güzel ülkemiz Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından ve ilgiyle izlemekte olan bir siyasal bilimci ve Türk kökenli Alman parlamenter olarak duyduğum derin endişeden ötürü size bu açık mektubu yazma gereği gördüm. Önemle değerlendirileceğini diliyorum !

Sayın Başbakanım,

2002 seçimlerini kazanarak daha sonra başbakan olduğunuzda sevindiğimi söyleyemem. Ancak sizin seçim sonuçlarıyla hakettiğiniz şansı kullanmanızı içtenlikle savundum. Çoğu arkadaşımda size karşı baştan itibaren duyulan kuşkuların ne denli haklı ya da haksız olduğunun yaşanarak görülmesini savundum. Bu nedenle de erken seçim istemlerine katılmıyor, ilk yıllarda hükümetinizin yaptığı reformları ve izlediği ekonomi politikasını destekliyordum. 2005 ve 2006 yıllarında yayınlanan Almanca kitap ve yazılarımda bu tavrımı açıkca sergilemekteyim.

Bu görüşümü sol Dünya görüşüne sahip bilinçli bir Kemalist olmama ve laikliği Türkiye’nin en önemli kazanımı ve çimentosu olarak görmeme karşın sergiliyordum. Ortak Dünya görüşünü paylaştığım bazı arkadaşlarım yanıldığımı ve bunu yaşayarak göreceğimizi belirtiyorlardı.

Gerçekten de yanıldığımı söyleyen arkadaşlarımın, özellikle 2007 yılı başından bu yana izlediğiniz politikayla, giderek artan ölçüde haklı olduğunu gördüm.

Kanımca başbakan olarak sizin ve partinizin yapmakta olduğu en büyük yanlış, Türk toplumunun son derece derin bir kutuplaşmaya taşınması olmuştur. Bunu bilerek ve isteyerek yaptığınıza henüz inanmak istemiyorum. Ne var ki nesnel olarak günümüzde varılan sonuç budur ve bundan hükümetiniz sorumludur.

Bu son derece kaygı verici oluşumun sonucu olarak, Türkiye’nin saygın ve yurtsever insanlarına karşı, demokrasi ve hukuk dışı uygulamalarla yapılmakta olan baskı ve sindirme politikaları, asla kabul edilemez. Adına “Ergenekon” denen yargılama operasyonları çerçevesindeki esas amacın, hükümetinizi eleştiren öğretim üyeleri, medya mensupları, laik ve çağdaş yaşam savunurlarının hak etmedikleri suçlamalarla karalanmaları, göz altına alınmaları, hatta gerekçesini bilemedikleri nedenlerden tutuklanmaları, olduğu açıkca görülmektedir. Bunun çok yakında batı ülkeleri kamuoyunda da görüleceğinden kuşkunuz olmamalıdır. Açıkça görüldüğü gibi bu baskılar gerçek Atatürkçü, aydın ve laik insanlara karşı, şeriat devleti yanlılarının bir misilleme ve öc alma uygulamalarıdır.

Hiç kuşku duyulmasın, devlet destekli bazı asker ya da sivil kişilerin geçmişte veya günümüzde yasa dışı uygulamalarının üstüne kararlılıkla yasal yollardan gidilmesine, bu kişiler dışında hiç kimsenin itirazı olamaz. Ne var ki ne ideolojik, ne siyasi ve ne de etik değerleri bakımından asla bir araya gelemeyecek kişilerin “Ergenekon” denen darbeci, ırkçı milliyetçi ve cinayet olaylarına karışmış oldukları söylenen kişilerle kovuşturulmaları, yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Ne var ki bu uygulamalar, bağımsız olduğu söylenen yargı adına öç alma  planları çerçevesinde ve istenerek yapılmaktadır.

Eğer bu operasyonlar söylendiği gibi bağımsız olduğu iddia edilen yargı tarafından yapılıyorsa, bu uygulamaların gerçek hukuk devletiyle asla bağdaşamayacağı çok açıktır. Hukuk devleti mahkeme kararı olmaksızın yüz binlerce insanın telefonlarının dinlenmesine izin vermez. Hakim kararı olmaksızın kimsenin evi aranamaz, hakkında kesin deliller olmayan hiç kimse gece yarısı yatağından alınarak ve çağrılmış medya mensuplarına gösterilerek eşkıya işlemi göremez. Hukuk devleti bu uygulamalara asla izin vermez. Eğer Türkiye’de gerçek hukuk devleti olduğu iddia ediliyorsa o zaman bu uygulamalar hukuk dışıdır, yasalara aykırıdır. Yok eğer bu uygulamalar mevcut yasalara ugun yapılıyorsa, o zaman da bu yasalar gerçek bir hukuk devleti ve demokrasiyle bağdaşmamaktadır.

Sayın Başbakanım,

Bir siyasal bilimci ve siyasetçi gözlemiyle belirtmek isterim: Türkiyemizin içinde bulunduğu bu durum, ülkemizi son derece kuşku veren ve sizin de asla isteyemeyeceğiniz gelişmelere taşıyabilir. İvedi olarak Türkiye’yi bu kutuplaşmadan kurtarmak, yeniden sosyal ve siyasal barışı sağlamak öncelikle sizin görevinizdir. Sizi ve hükümetinizi eleştirmenin bir suç olmadığı, aksine vatandaşlık hakkı ve görevi olduğu erdemliğini ve hoşgörüsünü göstermek, siyasi karşıtlarınız olsalar bile, aydın, çağdaş ve laik düşünür, yazar, gazeteci, öğretim üyelerinin, sivil toplum ve meslek kuruluşlarının son derece haksız ve asılsız suçlamalarla uygulama görmelerini engellemek, yine en başta  hükümetinizin asli görevidir.

 

Sizi daha fazla gecikmeksizin, Türk halkının esenliği, barışı, kardeşliği için gerekli önlemleri ivedi olarak almaya ve bunun için de Türkiye’de yaşanan kutuplaşmaya son vermeye çağırıyorum. İnanınız ki bundan en çok siz yararlı çıkacaksınız.

Saygılarımla

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.