Trabzonspor’un yeni yönetimi!

  Trabzonspor’da kongreler öncesi aday ve yönetimlerden birini desteklemiş olabiliriz, ancak yönetimler seçildikten sonra başlangıçta hep destek verdik. Ağaoğlu yönetimine de dün olduğu gibi desteğimiz sürecek. 
Yönetimi desteklerken diğer yandan yanlış ve hatalı bulduğumuz icraatı da eleştireceğiz. Sonuçta biz de Trabzonsporluyuz.

trabzonsporun-yeni-yonetimi.jpg
Ağaoğlu yönetimini açıkladıktan sonra farklı tepkiler gelmeye başladı. Çokları, yönetimde tecrübeli isimlerin olmadığını, kulübü Trabzon’da yönetecek bir ismin listede olmadığını söylemeye başladı.
İsimlere takılıp kaldığımızda iki adım atamayız. Hiçbir kişi vazgeçilmez değildir. Vazgeçilmeyecek insanlar mezarlıktadır diye bir özdeyiş vardır.
Trabzonspor’un ekonomik durumu ortada. Borç, bir milyar seviyesinde! Kulübün resmi gelirleri rehin. Kulüp; birilerinin kaynak yaratması, kredi, bağış ve TS Clup’tan gelen para ile dönüyor. Aylık ödeme 10 ila 20 milyon arasında. Zaman zaman bu rakamların iki katına çıkıyor.
Böyle bir tabloda, geride bıraktığımız 8 aylık dönemde başarılı bir sınav veren Ahmet Ağaoğlu, Mehmet Yiğit Alp, Ertuğrul Doğan üçlüsünün yeniden göreve talip olmalarını alkışlamak ve desteklemek gerekir. Önceki yönetimde asbaşkan olarak görev yapan Hayrettin Hacısalihoğlu’nu da unutmamak gerekir.
Ağaoğlu ve Alp’ın; yönetim şeklini ilk icraatını göreceğiz ve ondan sonra görüşlerimizi belirteceğiz. Dünkü yazımın sonunda yönetimlerin sürekliliği ve başarısı sahadaki sonuçlara endekslidir, taraftar Hatice’ye değil neticeye bakar, demiştik.
Yeni yönetimi kutlar, başarılar dileriz.

CHP’lilerin yarısından fazlası karşı!

chplilerin.jpg

AKP’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına ‘kayyum vali’ ataması bazı CHP’lilerin iştahını kabartmış. Kimi CHP’liler Volkan Canalioğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması için çalışmaya başlamış. Kimi CHP’liler Volkan bey için çalışırken partinin önemli bir kesimi ise Volkan beye karşı olduklarını her zemin ve fırsatta söylüyorlar. CHP milletvekili adaylarından Nuri Aydın, ‘Volkan’ın defteri çoktan kapandı’ derken kimi partililer de, Volkan Canalioğlu’nun CHP’lilerin yarısından fazlasının oyunu alamayacağını söylüyorlar.
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, kurucular kurulu üyesi Ali Sağır haftalar önce Canalioğlu’nu ziyaret etmişlerdi. Bu görüşmede Canalioğlu’nun İYİ Parti heyetine ‘ne kadar paranız var’ dediği basına yansımıştı. İYİ Partililer bu görüşmeden sonra Prof.Dr. Atakan Aksoy’un Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına yeşil ışık yakmışlar, Aksoy da büyük bir kalabalık huzurunda Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını açıklamıştı.
 
En rahat isim Sağıroğlu!

en-rahat-sagiroglu.jpg

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğu’nun yeniden aday gösterileceği kesinleşti. AKP kurmaylarından bir isim, ‘İbrahim Sağıroğlu Yomra ve Şana’da her kesimden oy alan bir isimdir. Yaptığımız tüm anketlerde Sağıroğlu açık ara önde çıktı. Sağıroğlu, Yomra adayımızdır’ dedi.

Büyükşehir silbaştan!

buyuksehir-004.jpg

AKP’nin Trabzon Büyükşehir adayı Murat Zorluoğlu’nun, seçimi kazanması halinde Büyükşehir Belediyesinin üst kadrosunu tamamen değiştireceği söyleniyor. Van’da vali ve kayyum belediye başkanı olarak görev yapan Murat Zorluoğlu, Elazığ’dan Van’a giderken Elazığ’dan birkaç ismi de Van’a getirmişti.
Zorluoğlu’nun, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde Van Belediyesi’nde üst düzey görev yapan iki üç ismi Trabzon’a getireceği ve ayrıca Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde üst kadroyu değiştireceği söyleniyor.
MHP eski belediye başkan adaylarından Osman Abanoz’un da yakın dostu olan Murat Zoroğlu’nun, seçilmesi halinde Abanoz’u başkan yardımcılığına getireceği iddia edildi.

Akyüz sahada!

akyuz-mu-002.jpg

CHP’nin Ortahisar Belediye Başkan adayı Salih Akyüz, bir yandan proje hazırlarken diğer yandan da mahallelerde çalışmalarını sürdürüyor. Resmi olarak 5 Aralıkta Ortahisar belediye başkan adayı olarak açıklanacak olan Salih Akyüz diğer yandan çalışma ekibini de kurmaya başladı. 
Ortahisar’ın birikmiş onca sorunu olduğunu söyleyen Salih Akyüz, ‘Trabzon’da Büyükşehir ile Ortahisar aynı partiden olmasına rağmen büyük bir çekişme içine girdiler. Trabzonlular bunu görüyor ve biliyor’ dedi. 
Ortahisar Belediyesine başta İller Bankası olmak üzere farklı kurumlardan çok para girdiğini söyleyen Salih Akyüz, ‘Gelen paralar ve kaynaklar maalesef rasyonel kullanılmadı, çarçur edildi. Ortahisar belediyesi ile Büyükşehir belediyesi devamlı kavga etti. Bu kavga da Ortahisar’a zarar verdi. Biz paylaşımcı ve tüm partilileri kucaklayacak bir anlayış ile göreve geleceğiz. 5 Aralık sonrası bunları daha geniş bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağız’ diye konuştu.  

 

Taraftarlık; modern hayatın mekanik boğuşmasından birkaç günlüğüne kaçmanın bir biçimi. İnsanların memurluklarını, esnaflıklarını, komünistliklerini, ağır adamlıklarını hafife alıp hayatla kafa bulmanın bir türü aslında. Bu bir tür sarhoşluk; normalde insanların bunu içki içerek yapmaları gerekirdi. Ama çay içerek ve soluk soluğa tuttuğu takımın teknik taktik analizini yaparak yapıyorlar. Bazen söz gereğinden fazla kabalaşıyor ama kabalaşan o sözden hiç kimse şikâyetçi olmuyor. Diğer yandan sahada olup biten şey en az taraftarların kaçtığı dışarıdaki o modern hayat kadar hatta ondan daha mekanik. Küfürler, bağırtılar, gol sevinçleri, üzüntüler, kasılmalar, bir türlü geçmek bilmeyen zamanın işkencesi ve mutlu son. 
(Metin Kondel)

Halk bedel ödemeden öğrenemez, yükselmek için dibe vurmak gerekir. Rahmetli anneannem “Oğlum bizi açlık terbiye etti siz toklukta terbiye edileceksiniz” derdi, anlamazdım. Birey özgür ve bağımsız değilse sorgulayamaz, özgürlük ve bağımsızlık üretimden gelir. Emeği ile geçinmek yerine el açan dilencileşir ve nimetini verene kul olur. Bu demokrasinin bitmesi diktatörlüğün gelişi demektir. Hitler dilencileştirdi, kendini ilahlaştırdı ve son toklukta terbiye edilen halk demokrasi ile dünya devi Almanya. Artık anlıyorum. 
(M. Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar