TRABZON'U ÇİZGİLERLE GELECEĞE TAŞIYOR

Kültür varlıklarına sahip çıkmalıyız diye konuşulur ya her ortamda, Yıldıray Yıldırım'ın tam da yaptığı bu...

Yıkılmaya yüz tutan, kendisine sahip çıkacak bir el arayan mazinin görkemli geçmişinden kalan boynu bükük yapılar vardır ilimizde bol miktarda. Yıldırım ve ekibi 18 ilçemizin tümünde bu güzelim eserlerin görsellerini çok özel bir çalışmayla resmediyorlar. Allah korusun tüm bu eserler yıkılıp gitse ve çizimler durduğu müddetçe yenilerini yapabilecek kadar sahici eserler ortaya koyan bu sanatçı arkadaşımıza aslında bütün şehir minnet duyguları ile destek olmalıdır.

Ailesinin geçimini sağlamak için mesleği olan mobilyacılık da yapan Yıldırım,çok da bir beklenti içinde değil.Diyor ki,ben ve benim gibi sanatçılara değer verilsin yeter...

Kendi ifadesi ile işinin hamalı.

Nerde bir yıkık köprü, han, hamam, sur duvarı, cami, kilise, konak, kimliği bozulmamış bir sokak varsa kadim bir kenti çizgileriyle resmediyor.

***

YILDIRAY YILDIRIM

Trabzon Arsin doğumlu 42 yaşında evli. 2005-2009 arasında Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda hem oyunculuk hem afiş tasarımcılığı yaptı.

2009-2010  arasında Trabzon Belediyesi Gençlik Merkezi’nde risk altındaki çocuklara resim eğitimi verdi.

2011-2012 Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde eğitmenlik ve liderlik yaptı.

Birçok kişisel sergi  açıp karma sergilerde de yer almıştır. Sergilerinin bir çoğunu lösev-risk altındaki gençler-gençlik merkezi vb..kurum ve kuruluşlar yararına açmıştır.

Son olarak; Kültür-Turizm Bakanlığı destekli 18 ilçenin yer aldığı BİR ZAMANLAR TRABZON adlı bir proje yürütmektedir.

Bu ekibin amacı ve temennisini Yıldırım şöyle anlatıyor; 

"18 ilçeyi kapsayan proje yıkılmış ya da yıkılmaya yüz tutmuş tarihi eserlerimizin (bina, çeşme, konak, köprü, resmi bina) çizimlerini yapıp şimdiki durumlarını fotoğraflayıp değişimi ve nasıl yok olduklarıyla nasıl bir değişime maruz kaldıklarıyla ilgili görsel kanıt olarak çizimlerin altına tarihi bilgilerini yılını ve hikâyesini yazıyoruz. İnsanların, hem kıyaslama yapıp hem de mevcut kalan binalarımızın kıymetini ve sahiplenmeleri gerektiği bilincini oluşturmaları noktasında bir farkındalık yaratma çabasındayım.İsterim ki bu çizimleri şehrimizin gözde yerlerine duvar çizimi ya da panolara çizip daimi olarak sergilersek sosyal medyanın bu denli önemli olduğu bir zamanda önlerinde fotoğraf çekilecekleri ve yüzlere-binlere milyonlara rahatça ulaşır tarihi görselliğimiz. 4000 yıllık bir tarihe sahip bu şehrin sadece spor ile anılması denizi olan bir yerin köftesinin meşhur olması kadar anlamsızdır.

Bu insanlara, gençlerimize, çocuklarımıza yaşadıkları toprağın, dolaştığı sokakların, ayakta kalan tarihi eserlerimizin, ibadet ettikleri camilerin vb.kıymetini bilmesi için önce tarihimizi empoze etmek istiyoruz ki sahip çıksınlar şehirlerine. Biz bunun için çaba göstermekteyiz ama pandemiden dolayı projemiz askıya alındı. Yerel yönetimler bütçemiz yok diyip sıyrılıyorlar. Sadece eski bakanlarımızdan Faruk Özak, Sanatevi Başkanı Adnan Taç ve Kültür Müdürlüğü ve Müdüresi sergi yeri için sağ olsunlar destek verdi. Diğerlerinden çok şey istememiştik. Sadece malzeme ve çizimlerimizi yapabileceğimiz bir yer ama olmadı.trabzonu-cizgilerle-7.jpg

Ben aslen mobilya ustasıyım serbest çalışıyorum.Diğer adımız hamal, 15. kata mal taşıyoruz bazen, bazen kömür boşaltıyoruz, bazen meyve satıyoruz vb. Gelirimin çoğunu bu çizimleri yapabilmek için malzemeye ödüyorum.

Bu zor şartlarda kendi ayaklarımızın üstünde durup bu şehri sahipleniyoruz ki ileride torunlarımız bizleri güzel ansınlar. Bu arşivsel çizimler destek olunursa binleri bulur, belki bunla ilgili bir müze bile oluşturulabilir. Şimdi bu çizimleri A4 boyutunda medefeye aktarıyorum. Hediyelik eşya olarak.

Size de çok teşekkür ediyorum.

Bu çabamızı kamuoyuna yansıttığınız için..."

***

trabzonu-cizgilerle-4.jpg

Ben Trabzon adına teşekkür ediyorum bu değerli sanatçımıza.

Tarihi değerlerimizin korunmasına yönelik bu çalışmaları çok önemsemek gerekiyor.

Kuru kuruya 4000 yıllık tarihe sahip bir kentiz demek yetmiyor.

İşte binlerce yıllık tarihin çizgileri...

Başta Büyükşehir Belediyesi ve Valilik olmak üzere tüm ilçe belediye başkanlarımız bu "ince çizgi"lerle kültür varlıklarımızı geleceğe taşıyan eserleri ortaya koyan sanatçılarımıza sahip çıkmalı...

Ailesinin geçiminden kısıp böylesi önemli çalışmayı yapan sanatçımızın çok önemli bir iş yaptığını bilmek gerekir.

Sadece bilmek mi?

Destek olmak, cesaretlendirmek, geleceğe miras kalacak el emeği göz nuruyla ortaya konan eserleri değerlendirmek gerekiyor.

İyi ki varsınız Trabzon sevdalıları...

trabzonu-cizgilerle-5.jpg

GÖRSEL SANATLAR MERKEZİ VE DEVLET TİYATROSU

Devlet Tiyatrosu binasına yer aranıyor.gorsel-sanatlar.jpg

Büyükşehir Belediyesi ve Valilik bu konuda çaba gösteriyor. Alternatif yerler üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Yerel yönetimlerin kültür ve sanata yönelik destekleri çok önemli. Takdir edilecek bir çalışma.

Trabzon Devlet Tiyatrosu,1987’de kuruldu. Kuruluş aşamasında şehrin bütün dinamikleri yardımcı oldu.

Kuruluş tarihinden bu güne kadar, ulusal ve uluslararası sanat camiasında Trabzon Devlet Tiyatrosu önemli bir yer edindi.

Oyunlar sürekli dolu  koltuklara oynandı. Halkın  ilgisi büyüktü.

Önce yol genişletme çalışmaları nedeniyle konumu eski özelliğini kaybetti. Şimdi de yeni bina nerde yapılacak tartışması çıktı.

İlkin spor salonunun yanındaki orman lojmanları yeni tiyatro binası için uygun görüldüğü dillendirildi. Sanat çevreleri ve kamuoyu uygun bir yer diye burayı benimsedi. Lakin sonra planlar değişti, tiyatronun yeri ile takas edilmesi sonucu Hacıkasım Mahallesi’ndeki bir park alanında "GÖRSEL SANATLAR MERKEZİ" adıyla tiyatro salonunu da içeren Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi konseptinde bina yapılacağı basında yer aldı.

Bunun üzerine Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve diğer yetkililer önerilen yeri incelemeye geldiler.

Edinilen bilgilere göre yeri beğenmediler.

Konu bence yerden önce salonlar ve BAĞIMSIZ TİYATRO BİNASI  OLMALI.

Mevcut tiyatro binası 470 koltuk kapasitesinde.

Planlanan merkezde iki ayrı salon var. Biri 219, diğeri 160 kişi kapasiteli... İki salonu toplasan Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun mevcut kapasitesine ulaşamıyor.

GÖRSEL SANATLAR MERKEZİ  yapılsın. Kentin buna ihtiyacı var. Sergi salonları ve diğer çok amaçlı salonlarıyla birlikte önemli eksikliği giderir.

DEVLET TİYATROSU tek başına mimari üslubuyla sanatkârane  bir yapı olarak bu kente kazandırılmalı...

Artık mevcut yerinde mi yapılır başka bir yerde mi, ama baktığımızda burası Devlet Tiyatrosu diyebileceğimiz bir bina olmalı. Diğer teknik donanıma dair detaylarıyla koltuk kapasitesinin arttırılması gerektiğini de yazmaya gerek var mı?

NOT: Batum tiyatro binasını bilenler ne demek istediğimi anlamışlardır.

Fotoğraf: Batum Tiyatro Binası

 

YİNE SÖĞÜTLÜ MÜ? SAHİLLERE DOKUNMAYALIM!

Söğütlü sahilinden denizle iç içe Akçaabat/Trabzon karayolunu geçirmek için planlar projeler yapılacak bilgileri üzerine bu konu kamuoyunda çok tartışıldı. Bunun sonucunda halktan gelen tepkiler üzerine  projeden vazgeçildi ve o güzelim sahil, yol olmaktan kurtuldu.

Ne kadar sahili kalmıştı ki Trabzon'un?

Bir anlık soluklanma,

Nefes alma,yine-sogutlu-1.jpg

Yosun kokusunu hissetme,

Çok temiz olmasa da kumsalda hoş vakit geçirmeyi önemseyenler; yani Trabzon halkı sonunda bu karardan vazgeçildi diye sevindiler.

Ama belki dedikodudur, bilemem yine birtakım söylentiler dolanıyor ortalıkta.

Yine sevimsiz ve  hoş olmayan söylentiler.  

Yine kumsala müdahale edilecek dedikoduları...

Ama bu seferki masum bir işmiş:

Küçük tonajlı araçlar için sahilden geçiş yolu düşünülüyormuş.

Yapmayın.

Bozmayın o güzelim elde tek kalan sahili...

Şubat ayının 11’i idi...yine-sogutlu-2.jpg

Hava alışılmış şubat soğuğu gibi değil de Antalya’da temmuz sıcağı gibiydi.

Manzarayı görmeliydiniz.

Çoluk çocuk, genç, yaşlı demeden sanki Hıdrellez günü gibi herkes sahilde güneşin tadını çıkartıyordu...

Kışın ortasında yüzünü gösteren bir parça güneşle denizle iç içe olmak için sahile koşan bu insanların deniz sevgisini kimse engellememeli...

Akçaabat Belediyesi, Trabzon Büyükşehir ve ilgili yetkili kim varsa halk adına ricamızdır lütfen bu duyum dedikodu olarak kalsın...

Kıymayalım bu kentin denizine, sahiline, kumuna, kumsalına...

KAR TÜNELİ VE CANKURTARAN ZİGANA'NIN GARİP BEKÇİLERİ

Tarihi İpek Yolu üzerinde belki geçmişi çok eski olmayabilir ama günün şartlarına göre düşünülüp hayata geçirilmiş iki önemli yapı bugün kaderine terk edilmiş durumda.

Geçenlerde basında haber olarak da çıkan ve yıkılmak üzere olduğu belirtilen KAR TÜNELİ şimdi kendine uzatılacak yardım elini bekliyor 

Acı bir olay sonrası  çiğ düşmelerine karşı önlem olsun diye yapılan tünel bugün yıkılmak üzere. Bu haliyle bile hizmet veren tünelden her gün yüzlerce araç geçmekte.

Bulunduğu yer itibarıyla bölgenin turizm merkezlerinin geçiş noktasındaki böyle bir tehlikenin şimdiye kadar çoktan farkına varılmalıydı.

81 yıl önce biri asker üç kişinin çiğ düşmesi sonucu ölmesiyle olayın olduğu yere yapılan tünel bunca yıldır hizmet veriyor. Zamanın görgü tanıklarından dinlenilen olayda yoluna devam etmekte olan posta aracının üzerine çiğ düşmesi ile  vadinin tabanına kadar çiğle birlikte yuvarlanan bir kişinin cesedi ancak karların erimesiyle bulunup dere kenarına defnedilmiştir. Bu tür olayların önüne geçilmesi için o zamanın şartlarında yapılan tünel şimdi harap durumda.

Yıkmadan, özelliğini bozmadan onarıp, KAR TÜNELİ’nin görevini sürdürmesine imkân sağlanmalı. Uygun yerine geçmişini anlatan bir plaket konularak hikayesini de herkes öğrenmeli.

Kar Tüneli’nin az yukarısında da zirveye tam çıkmadan taştan yapılmış kaderine terk edilmiş vaziyette yıkılacağı günü bekleyen bir yapı daha var.

CANKURTARAN  adı verilen bu bina  kar tipi fırtına gibi durumlarda yol vermeyen 2100 rakımlı Zigana Dağı'nda sığınılacak bir yer. 

İsmi üzerinde, Cankurtaran.

Aslında karayolları tarihinde önemli yeri olan bu tip yapıların geçmişten günümüze hangi aşamaları geçerek gelindiğini göstermesi açısından korunması çok önemli...

Haydi, KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ; sizin için küçük bir iş ama tarihe anı bırakmak adına büyük bir iş olan KAR TÜNELİ  ve CANKURTARAN'ı onaralım.

kar-tuneli.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar