Trabzon’u Tanıtma günlerinden notlar!

   Ankara’da bu yıl 14.sü gerçekleştirilen Trabzon’u tanıtma günlerini takip eden haber61 ve Kuzey Ekspres muhabiri Levent Ustabaşı, izlenimlerini şöyle aktardı…
 trabzonu-tanitim.jpg Ankara’da Trabzon Günleri önceki gün başladı.
Ankara’ya Trabzon’dan 500 civarında belediye personeli işadamı, esnaf, satıcı geldi. Etkinlikte her belediye stant açtı. İşletmelerin de birçoğunun standı vardı. Kebir sütün standına ilgi fazla idi.
Etkinliğe gelenlerin en fazla ilgi gösterdikleri reyon tereyağı, peynir gibi yöresel ürün satılan reyonlardı.
Hükümetin Trabzonlu bakanları Cahit Turhan, Berat Albayrak ve Mustafa Varank ve milletvekilleri ilk gün etkinlikte idiler. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu fuar alanına dün uğradı. Stantları tek tek gezen Soylu ile fotoğraf çektirmek isteyenler büyük gayret sarf etti.
Ankara’daki Trabzonlu bürokratların hemen hepsi etkinlikte idi. Bürokratların ortak fikri, etkinliğin daha kapsamlı bir şekilde Trabzon’da düzenlenmesiydi.
Bürokratlar, ‘Trabzon’u tanıtım, tereyağı, peynir, köfte balık satma yeri gibi. Bu etkinliğin Trabzon’a tanıtım yönünden hiçbir katkısı yok. Belediyeler, kurum ve kuruluşlar etkinliğe katılmak için boşa para harcıyorlar’ şeklinde eleştiri getiriyorlar.
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu yönetici Müminhan Bilgin ile etkinliğe geldi. Ağaoğlu’nu Trabzonsporlu taraftar soru yağmuruna tuttu. 
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ayaküstü de bakan Albayrak ile görüştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Vali ve ilçe belediye başkanları da stantlarda yer aldı.

Mansur Yavaş’ı ziyaret etti!

mansur-yavas.jpg  Ankara’daki etkinlikte stant açan Yomra’nın İYİ Partili Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaret etti. İYİ Parti milletvekili Hüseyin Örs ile Yavaş’ın makamına giden Mustafa Bıyık daha sonra partisinin genel merkezinde Koray Aydın’a uğradı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, Yomra Belediyesine destek vereceği öğrenildi.

Trabzon Büyükşehir’de Bankamatikçi var mı?

trabzon-buyuksehir.jpgMedyaya yansıyan haberlere bakılırsa Ankara ve İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde yüzlerce işe gitmeden maaş alan memur ve işçi varmış. İşe gitmeden maaş alanların yalnız belediyelerde değil kamu kuruluşlarında da olduğu iddia ediliyor.
Bu tür iddia ve söylentilerin abartılı olduğunu düşünenlerdiniz.
Bu arada Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesinde memur ve bağlı şirketlerde çalışanların her gün düzenli işlerine gidip gitmedikleri bilinmiyor.  Trabzon Ortahisar ve Büyükşehir Belediye Meclisinin muhalif meclis üyelerinden bir ismin, Belediyelerde ve bağlı şirketlerde çalışan memur ve işçilerin listesini istemeye hazırlandığını duyduk. Meclis üyesi, bu konuyu belediye meclisine taşıyacakmış.

TSİAD’ın yeni başkanı Sırrı Eren

vvvv-004.jpgTrabzon Sanayici ve İşadamları Derneğinin bugün genel kurulu var. Zorlu Grand Otel’de yapılacak genel kurulda, TSİAD Başkanı olan Aytaç Aydoğan görevi Sırrı Eren’e teslim edecek. TSİAD Trabzon şubesinde bir dönem başkanlık yapan ikinci dönem tekrar görev almıyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şadan Eren’in oğlu olan işadamı Sırrı Eren’i kutlar başarılar dileriz.

******************

Büyük şehirlerde Trabzon günleri adı altında yapılan kültürümsü şeyleri gördüğümde mideme kramplar giriyor, kusacak gibi oluyorum. Bürokraside, siyasette ne kadar Karadenizli bir araya gelip kendi kendine mastürbasyon yapıyorlar. Kültürden anladıkları lahana dolması ve şimşir kaşıkla kuymak yemek. Kültürün en alt kısmı olan folklorik kısmına odaklanmışlar. Bu etkinliklerde profesyonel fotoğrafçıların Karadeniz fotoğrafları, ressamların tabloları, şairlerinin şiirleri, yazarlarının hikâyeleri, romanları, yönetmenlerin kısa metraj filmleri, belgeselleri olmaz. Lahana çorbası var, tsumur var, tereyağı, Sürmene kurutu! var. Kültürden anladıkları bu. İşin ciddiyeti olmadığı için bir çırpıda yapılıyor bu kültürümsü şeyler. Oysa yukarıda bahsettiğim şey yılda bir kez büyük bir titizlikle Çingene panayırına çevrilmeden yapılır. Kültür diye gösteriye sundukları şeylerin çoğu AVM'lerdeki Malatya pazarında satılıyor zaten.
(Metin Kondel)

*************

HAZIRCILIK; BİLGİSİZLİK VE 
ÖĞRENME TEMBELLİĞİNİ DOĞURUR

Modern bilgi çağına kadar eski çağlarda, bilgiye ulaşmak bu güne kıyasla çok zordu. Bir kitaba bir kaynağa ulaşmak için bir şehirden başka bir şehire veya bir ülkeden başka bir ülkeye gitmek gerekiyordu.
Biz doktora çalışmamız sırasında, kaynak makalelerin fotokopilerini, TÜBİTAK aracılığı ile İngiltere British Museum' dan getirtiyorduk.
Bu gün bilgiler elimizin altında hatta cebimizdedir.
BU DURUM GENÇLERİ NEREYE GÖTÜRÜYOR?
Okumaya, ezberlemeye, araştırmaya gerek yoktur. İhtiyacım olursa bakarım diye düşünüyorlar. 
-Unutulmamalıdır ki; beyindeki bilgi ve teorik bilgi gücü her zaman kaynaktaki bilgiden daha makbul ve kullanışlıdır. 
-Gençlerin istisnalar hariç bu yüzden genel kültür dağarcıkları çok sığdır.
-Bilginin aranması yollarını ve bilgiye ulaşmayı öğrenmek ise çok önemlidir ve öğreticidir. Bu aynı zamanda metotik çalışma alışkanlığı kazadırır.
-Bu zorluğu aşmak için eğitim sürecinde öğrencilere okuma ve araştırma alışkanlığı ve eğitimi verilmelidir.  
(Forum Akademia- Ahmet Karagüzel)

******************

1935 yılında, Hitler’in iktidarı ele geçirmesinden yaklaşık iki yıl sonra kaleme alınan Büyülenme adlı romanda Broch, Avrupa’da faşist sistemlerin nasıl egemen olabildiği sorusuna cevap arar; faşizmin egemen olmasına yol açan psişik, politik ve kitle psikolojisiyle ilgili nedenleri ve mekanizmaları ele alır. Roman, Alpler’de bir köyde geçer. Günün birinde bu köye Marius Ratti adlı bir yabancı gelir ve çok geçmeden her sosyal kesimden, her yaştan insanı gizli umut ve isteklerinin gerçekleşeceğine inandırır. Bunu, çıkar karşıtlıklarından yararlanarak, gençleri militarize ederek, azınlıkları baskı altına alarak, gelecekte köyün komşu köyler üzerinde maddi üstünlüğü ele geçireceğini vaat ederek gerçekleştirir ve kitlesel histeri yaratarak iktidarı ele geçirir. Büyülenme, otuzlu yılların en önemli antifaşist eserleri arasında sayılmaktadır. 
(Harun Çelik)

******************

Broch’un Büyülenme adlı romanı yirminci yüzyılın en önemli romanlarından biridir, hattâ belki de Thomas Mann’ın Doktor Faustus’undan daha başarılı olduğu söylenebilir. Her iki eser de Hitlerizmin psikolojik köklerini açığa çıkarmaktadır. Muhteşem başarılı bir roman.
(Muharrem Duymaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar