Trabzon’un adı var, gücü yok!

  Hükümette Trabzonlu 4 bakan varmış, İstanbul’da Trabzonlular şöyle etkinmiş, böyle etkinmiş, Lobisi varmış oymuş buymuş hepsi hikaye!
İstanbul’da yaşayan işadamları ve bürokratların kurduğu dernek, Ümraniye’de Orman Genel Müdürlüğüne ait 495 dönümlük araziyi 2019 yılında 10 yıllığına ve kira bitiminde tekrar uzatma koşulu ile kiralamıştı. Kira süresi bitmeden önce dernek, süreyi uzatmak için başvuru yapmış, araya yerel seçim girmiş ve seçim sonrası ise yeni sözleşme imzalanmamış ve arazi Ümraniye Belediyesine verilmiş.
  bb4408ff-1131-40ee-bd8f-9301c9388490-001.jpgÜmraniye’deki bu arazinin TİAB’ın elinden alınmasının gerekçesi olarak da, TİAB’ın önceki yönetiminin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Ekrem İmamoğlu’nu desteklemesiymiş… Ekrem İmamoğlu, yerel seçim öncesi TİAB’ı bir iki kez ziyaret etmiş. Yöneticiler ve üyelerle yemek yemiş. Ümraniye’nin AKP ve Rizeli belediye başkanı, bu iddiasının bazı Trabzonlulara söylemiş.
Belediye Başkanının bu iddiası ve söylemi üzerine, TİAB kongreye gitti. Başkan ve yönetim değişti. TİAB Başkanlığına Trabzonspor eski başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu getirildi.  Hacıosmanoğlu’nun başkanlığa getirilmesinin nedeni de, 495 dönümlük arazinin bir kısmını kurtarmakmış! İstanbul’da TİAB’a yakın çevrelerde bunlar konuşuluyor!
 

Tahliye yazısı
TİAB’ın yeni yönetimi arazinin yarısını kurtarmak için gayret ederken, diğer yandan Ümraniye Belediyesi, TİAB’a tahliye yazısı gönderdi. TİAB; arazinin tamamını Ümraniye Belediyesine mi terk edecek yoksa bir kısmını mı veya terk etmeyecek mi? Bu konuda net bir açıklama yok.
TİAB’ın, Orman Genel Müdürlüğünden kiraladığı arazinin bitişiğinde, ana yol kenarında ve TİAB arazisi gibi dağlık olmayan bir başka arazi daha var. Ve 145 dönümlük o araziyi Orman Genel Müdürlüğünden Beşiktaş Spor Kulübü tesis ve piknik alanı yapmak için kiraladı. Beşiktaş Nevzat Demir Tesisleri, kulübün Orman Genel Müdürlüğünden kiraladığı arazidedir. BJK kulübü daha sonra yeni kiralamalarla araziyi genişletti.
Aynı bölgede bir tarafta Beşiktaş kulübüne verilen ve TİAB arazisinden 10 kat daha değerli arazi, diğer yandan TİAB’ın kiraladığı ve zirvesine Trabzonspor bayrağı diktiği arazi. İki arazi de Ümraniye Belediyesi sınırları içerisinde. Ümraniye Belediyesi, TİAB’a kiralanan araziyi alıyor, BJK’ye verilen edilen arazinin yanına bile yaklaşamıyor.
Şimdi çokları diyor ki, TİAB bu kiralama işini Trabzonspor üzerinden yapsaydı veya Trabzonspor’u da bu işe ortak etseydi Ümraniye Belediyesi bu hamleyi yapamazdı.  
 

Gerekçe millet bahçesi!
Ümraniye Belediye Başkanı, araziyi TİAB’ın elinden alabilmek için, ‘millet bahçesi’ ve bir de TİAB’ın İmamoğlu’na destek verdiği gerekçesini kullanmış. Orman Bakanlığından TİAB’ın sözleşmesini yenilememesini istemiş, bakanlık ta sözleşmeyi yenilememiş. Araziyi Ümraniye Belediyesi kiralamış ve TİAB’a da 30 Nisan’a kadar tahliye yazısı göndermiş.
Dün bu satırları yazarken, TİAB Başkanı ve Trabzonspor eski başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nu aradık. Ulaşamadık. Ulaşsaydık, son durumu soracaktık.
Ümraniye Belediyesinin tahliye talebi, İstanbul’daki Trabzon dernekleri tarafından tepki ile karşılandı. Dernek başkanları açıklama vs. yaptılar. Olay, bakanlara ve Trabzon milletvekillerine de aktarıldı. Ümraniye Belediye başkanının geri adım atmadığı söyleniyor. TİAB Başkanı Hacıosmanoğlu’nun, 495 dönümlük arazinin bir bölümünü almak için uğraştığı haberleri geliyor.  
İstanbul’daki bu olay göstermiştir ki; Trabzon’un adı var, gücü yok.  Galatasaray’a Florya’da, Riva’da, Fenerbahçe’ye Topuk Yaylasında, Fenerbahçe stadının yanında Lise binasını, Beşiktaş’a Ümraniye’de binlerce dönüm araziyi veren irade, siyaset, Trabzonspor ile özdeşleşmiş Trabzon derneğine ‘hava’ veriyor…
                                       ***********************************
 
İstanbul ve Trabzon Ayasofya müzeleri için camidir diyenler kadar kilisedir diyenlerde art niyetlidir.
Dertleri asla binaların tarihi ve kültürel değerleri değildir.
Dertleri inançlarının horoz dövüşüdür.
Her ikisini de müze yapan Atatürk ve Menderes'i saygıyla anıyorum!
(Metin Yılmaz)
                                         

Doktorunuz diyor ki!
Verem(tüberküloz) dünyada ve ülkemizde halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Verem; hasta bir kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşması sırasında havaya karıştırdığı mikropların sağlıklı insanın akciğerlerine ulaşmasıyla bulaşır. Verem mikrobu insanların bir kısmında hastalık oluşturmadan akciğerlerde yıllarca kalır. Ancak vücut direncinin düşük olduğu durumlarda hastalık oluştururlar. İnsanların bir kısmında ise mikrop akciğerlere ulaştıktan kısa bir süre sonra hastalık ortaya çıkar. Mikrop akciğerlerden diğer organlara da yayılabilir. Başlangıçta sinsi olan belirtiler, daha sonra öksürük, balgam(bazen kanlı), yorgunluk, hafif ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlıkla kendini gösterir. Verem uzun ve düzenli ilaç tedavisiyle düzelir.
(Dr. Kemal Küçükali)

Önceki ve Sonraki Yazılar