Eray Altındaş

Eray Altındaş

Trabzon’un AKP’li vekilleri neden suskun?

Aslında niyetim bu “adada” başka bir konuyu ele almaktı… Ama önceki hafta İstanbul’da geçirdiğim on günlük süre ve çok yakın dostumun söyledikleri fikrimi değiştirdi… Dostumun çocukluğu ve gençliği, bu gün yıkımların sürdüğü Tabakhane’deki Belediyeye ait çiçek bahçesinin hemen önündeki iki katlı sarı evde geçti! 

Yıllar önce doğduğu toprakları terk edip İstanbul’a yerleşti…

İyi ki buraya gelmişim… Trabzon’da kalsaydım bir arpa boyu yol alamazdım… Bıraktığım şehirde bu gün gördüğüm, yıkım, betonlaşma ve talan edilen Boztepe”  diyor…

Yakın arkadaşım çok doğru bir tespitte bulunuyor ve aynı zamanda da acı bir gerçeği vurguluyor! 

Açık söylemek gerekirse, İstanbul’u gördükten sonra Trabzon’un “Sefilleri” oynadığı hissi ağır basıyor! Evlatlarını öğüten bu şehir, gençlerine doğdukları topraklarda kalması için, onlara bu güne kadar hiçbir imkan sunmadığını Mega kentten döndükten sonra daha iyi anlaşılıyor!

Önüne Büyükşehir ismini alan Trabzon neden gerekli olan neşvünemayı batıdaki emsalleri  gibi gerçekleştiremiyor… Acaba seçip Ankara’ya gönderdiğimiz AKP’li vekiller bu “dört köşe” şehir için yeterince gayret sarf etmiyorlar mı?

Oysa Trabzon’da hayata geçmesi gereken, meclisin kürsüsünden anlatılacak gündeme gelecek o kadar çok bekleyen yatırım var ki… Ama Trabzon’un AKP’li vekilleri ne hikmetse bunları dillendirmiyor!  

Eskiden ”ince ayar” peşinde koşan, yağmasa da gürleyen bakanımız Erdoğan Bayraktar diyorduk… Onun da malum  “efelenme” olaydan sonra “ipi” çekildi… Trabzon’un “sesi soluğu” kesildi!...

Peki, isminin önünde Prof. titri olan Aydın Bıyıklıoğlu’ndan haber var mı?.. Trabzon için önem araz eden hangi projeyi mecliste seslendirdi… Yapımı yılan hikayesine dönen tersanenin bir an önce bitirilmesi için konuştuğunu duydunuz mu?

Ya, Sürmeneli Safiye Seymenoğlu… Dört erke vekilin içindeki tek bayan… Bir kadın olarak Trabzonlu annelerin gurbete gönderdikleri evlatlarının hasretini en iyi anlayacak olanlardan biri… Lojistik proje Trabzon’un elinden alınıp İkizdere’ye kaydırılırken, bu şehir için ikna edici bir ”savunma”  hazırlayıp kürsüden vekillere okuduğunu işiteniniz oldu mu?  

Üç dönem Trabzon’dan AKP vekil olarak meclise giren ve Bakanlık yapan Faruk Özak nerede… Anlaşılan 61 projenin içinde yer alan beş bin kişiye iş sözünü unutmuş olacak… Sayın Özak için bu aralar birinci sırada varsa yoksa Trabzonspor!

***

Bu günlerde Mecliste Torba yasası görüşülüyor…

Ancak gelin görün ki, torbanın içinde Trabzon’la ilgili bir satır yok!..

Oysa… Yatırım adasını biz söylüyor biz dinliyoruz…

Demir yolunun akıbetini soran yok..

Teşvikte dördüncü bölge lafta…

Havaalanına yapılacağı konuşulan ikinci pist, İstanbul’a üçüncü havalimanından sonra anlaşılan ruhuna Fatiha okunacak! 

Hey!.. Trabzon’un AKP’li vekilleri, sağ mısınız?

Ankara’da havalar nasıl?

 

Meclis’te Volkan…

Bazen düşünüyorum da, iktidar ile muhalefet partisine mensup vekiller yer değişse, Trabzon mecliste daha çok konuşulur!

Mesela, CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, muhalefette değil de iktidarda olsa, bu şehrin yüzü o kadar daha güler ve kimsede ensesine vurup ağzındaki projeleri kolayına alamaz!

CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu TBMM’de görüşülen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında değişiklik yapan yasa tasarısı üzerine kürsüye çıktı… Omertalığa bürünen AKP’li Trabzon vekillerin aksine bakana sorular sordu…

Canalioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanına “Bursu kesilen 180 öğrencinin ve görevden alının 25 bürokratın suçları ne? Günah değil mi?” diyerek Trabzon’un sesi oldu.

Trabzon’dan yükselen “isyanı” dile getiren CHP’li Volkan Canalioğlu, mecliste etliye sütlüyü karışmamayı prensip edinen AKP’lilere umarım örnek olur!..

İyi ki varsınVolkan abi…

 

Üniversiteliyi ‘Tutan yoluyor’

KTÜ’de okuyan son sınıf öğrencilerini bu aralar büyük bir sıkıntısı var! Okulunu zamanında bitiremeyip uzatanlar KYK’dan çıkartılıyorlar… Bir dönem daha okuyacak olanlar barına bilecek yer bulmakta çile çekiyorlar…

Kalacak sorununu aşmak isteyen üniversiteli gençler, ya arkadaşlarının yanına sığınıyor, yada kiralık ev bulmak  için  Kalkınma Mahallesi’nde  sokakları arşınlıyorlar… Üstelik öğrenci olduklarını ve zorda kaldıklarını anlayan ev sahipleri yardımcı olacaklarına, tam tersi  gençlerden daha fazla ne koparırım  mantalitesiyle hareket ediyorlar.

Çaresiz kalan üniversitelilere, ev sahiplerinin ve emlakçilerin insafına kalmışlar…

Kırık dökük 3+1 daireler villa kirasına öğrenciye veriliyor!.

Denetleyen, soran irdeleyen olmayınca ekmek, su ve makarna ile beslenen üniversiteli gençleri “ tutan yoluyor…” Bizden söylemesi

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.