Trabzon’un derdine dermanım!

AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, ‘Trabzon’un, hemşerilerimin derdine derman olmak için başkan adayı oldum’ dedi. Zorluoğlu, merkezi hükümetin desteği ile Trabzon’a önümüzdeki süreçte kalıcı eserler bırakacaklarını belirterek, ‘Önümüzdeki günlerde, projelerimi ve vaatlerimi açıklayacağım. Projelerimin bir çoğu vizyon projelerdir. Bunu açıkladığımda herkes görecek’ diye konuştu. Zorluoğlu, güney çevre yolu, yatırım adası, yeni havalimanı gibi projeleri de yakından takip edeceğini belirtti.

 

Genç, ikinci turda!

Ortahisar Belediye başkanı ve başkan adayı Ahmet Metin Genç’in ilçe merkezinde ayak basmadığı yer kalmadı. Gittiği her yerde vatandaşın kendisine kucak açtığını belirten Ahmet Metin Genç, ‘5 yıllık başkanlığım süresince kimseyi incitmedim. Önemli işleri gerçekleştirdik. Gönül belediyeciliği yaptık. Yeni dönemde de hız kesmeden hizmetlerimizi sürdüreceğiz’ dedi.

Ahmet Metin Genç, yeni dönemde, tünel akvaryum ve Mağmat projesi başta olmak üzere çok sayıda projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

 

Önce esnaf, sonra gençlik!

CHP Ortahisar belediye başkan adayı Salih Akyüz, hemen her konuşmasında Trabzon’un son yıllarda tahrip edildiğini ve iyi yönetilmediğini vurguluyor. Ortahisar’a mimar elinin değeceğini belirten Akyüz, ‘Sanayi sitelerinin yer aldığı Değirmendere bölgesi esnafını ziyaret ettim. İstisnasız hepsi tepkili. İş yapamamanın yanısıra belediye yönetimini eleştirdiler. Ben de, seçilirsek yapacaklarımızı anlattım. Tam destek aldım’ dedi. Akyüz, Ortahisar ilçe merkezindeki çay ocakları ve kafelerde gençlerle sohbet etti, destek istedi.

 

Yapacaklarımı söylüyorum!

İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy, ‘Vaatlerimin bir kaçını söyledim. Hemen bunları nasıl gerçekleştirecek, dendi. Vaatlerimin hepsi, yapılabilir işlerdir. Öğrenciye ücretsiz ulaşım, geliri olmayan ailelere ayda bir kumanya, her mahalleye kreş ve anaokulu, ücretsiz otopark ve daha onlarca vaadimin hepsinin hesabı kitabı yapıldı. Biz boş konuşmayız ve konuşmuyoruz’ diyor. Prof. Aksoy, seçim vaatlerinin vatandaşta karşılık bulduğunu işaret ederek, ‘Bunu Tonya’da Orntahisar’ın değişik bölgelerinde gördüm’ dedi.

 

Yomra’da kıran kırana!

Trabzon’da ilçe belediye başkan adayları arasında birbirlerini eleştiren isimler Yomra’nın Ak Parti adayı İbrahim Sağıroğlu ile İYİ Parti adayı Mustafa Bıyık. Yomra’yı son 20 yıl içerisinde zirveye taşıdığını söyleyen İbrahim Sağıroğlu, ‘Bizim yaptıklarımız ortada. Yomra’nın her mahallesinde izimiz ve hizmetimiz var. Vatandaşımız da bunu görüyor ve o nedenle bizi destekliyor’ derken İYİ Parti’nin adayı Mustafa Bıyık ise, ‘Başkan seçildiğimde ilçeye barış gelecektir. Bizim sloganlarımızdan biri şeffaf belediyeciliktir. Yomrayı Yomralılarla birlikte yöneteceğim’ diyor.

 

Ekim’in sesi çıkmıyor!

Ak Parti’nin Akçaabat Belediye Başkan adayı Osman Nuri Ekim, sessiz ancak derinden gidiyor. AK Parti teşkilatında uyumsuzluk olmadığını, aday adaylık sürecinde yaşanan olayların geride kaldığını belirten Ekim, ‘Teşkilat olarak milletvekillerimizle birlikte çalışıyoruz. Hiçbir mahallede sıkıntı yaşamıyoruz. Bu seçimde hedefimiz bir önceki seçimde aldığımız oydan daha fazlasını almaktır’ diyor. Ekim, ‘sesi çıkmıyor’ şeklindeki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını işaret ederek, ‘Vatandaşımız bizim sesimizi duyuyor’ dedi.

 

Akbulut köylerde!

Millet İttifakının İYİ Partili Akçaabat Belediye Başkan adayı Osman Akbulut, belediye meclis üye adaylarının belirlenmesinden sonra rahat nefes aldığını söyledi. Akçaabat’ın çeyrek yüzyıldır hanedanlıkla yönetildiğini ileri süren Akbulut, ‘Bir dönemler Trabzon’un gıpta ile bakılan ilçemizin hali ortada. Ne doğru dürüst yolumuz var ne de çocuklarımızın oyun alanı. Belediye başkanı seçildiğimde Akçaabat’ın önü açılacaktır’ dedi. Akbulut, ilçenin her bölgesinden beklediğinden daha fazla desteklendiğini belirterek, ‘Akçaabatlı hemşerilerim de değişimden yana. Bunu her gittiğim yerde görüyorum’ diyor.

 

‘Destek verenler oy verir mi?’

Gazeteci Bahar Kurbay, CHP Maçka adayı Musa Turan’ı takip ediyor. Turan’ın Maçka’nın hemen hemen tüm mahallelerini gezdiğini söyleyen Kurbay, ‘Musa beye destek verenlerin oyu sandığa yansırsa, seçimi rahatlıkla kazanır’ dedi.

CHP Maçka Belediye Başkan adayı Musa Turan, Maçka’nın son yıllarda öksüz kaldığını öne sürerek, ‘Maçka ilçe merkezimiz iki dağ arasına sıkıştı. Sümela ve Zigana kolunu kestiler. Sümela’ya her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turist gelirdi, artık gelmez oldu. Turizm Maçka ekonomisinin lokomotifi idi. Bunlar lokomotifi devre dışı bıraktılar’ dedi.

 

Kahveci neden şanslı?

Gazeteci Cevat Kol, Sürmene belediye başkan adaylarının şanslarını değerlendirmeyi sürdürüyor. Cevat Kol, Kahveci’nin şanslı olduğunu belirterek şöyle dedi;

‘AK Parti’den aday adayı olan 9 kişiden biriydi. Yapılan temayül ve kamuoyu yoklamaların dikkate alınmamasına isyan edip dik bir duruş sergiledi. Cesur bir çıkış yaptı. Partinin hangi ellere geçtiğini, kanıtlama çaba içerisinde. Ak Parti küskünleri çoğunlukta. Onlarda haksızlığa isyan ediyorlar. Partiyi satmadık imajı vermek için BBP’den aday oldular. Neden BBP diye düşünebilirsiniz. CHP İYİ Parti ve SP’ye geçmek suç sayılacağından milliyetçi muhafazakar olan BBP tercih edildi. Rahmi Üstün’ün temayül yoklamasından çıkmadığını herkes biliyor. Parti de küskünlerin birleşme adresi oldu. Ak Parti adayıyken iyi insan haksızlığa tepki koyup başka partiye geçince hain mantığı hiçte ahlaki değil. İnsanlar bu yakıştırmayı kabul etmiyor, benimsemiyor. Beğenirsiniz beğenmezsiniz Oylum Belediye Başkanlığı yaptı, İlçe milli eğitim müdürlüğü yaptı. Vakıflar bölge müdürlüğü görevini bırakıp bu işe soyundu. İşin özü, küskün, kızgın, milliyetçi kesimin adresi oldu. En çok oyu alacağım kesim Ak Parti olacak. Saadet Partisi ve MHP ise oy alacağı diğer partiler olur.’

 

***

Ahmet Sarı'nın da değindiği gibi Atatürk, nasıl bitmiş, tükenmiş Türk'ü yeniden diriltmek için işe Samsun'dan başlamıştıysa ulu ozanımız Ozan Arif te işe yine Samsun'dan başladı. Arada küçük bir fark vardı. Atatürk savaşları dirliğiyle kazandı; ulu ozanımız ölümüyle... "Ölmez bu hareket, ölmez bu dava". Ve bu milleti öldüremeyecek siniz ey türkücüler! (Temel Kahveci)

 

***

Ozan Arif'in Samsun'da cenazesine katıldım ve orada şunu gözlemledim. Fikrin inancın ideolojin ne olursa olsun onurlu omurgalı ve kendi içinde tutarlı olunca ve gücün değil inandığın değerlerin yanında yer alınca insanlar mutlaka bunu takdir ediyorlar. Ozan Arif'in cenaze töreni tam bir mahşer yeri gibiydi. Anlamlı olan insanların talimatlarla bir yere toplanması değil önemli olan insanların isteyerek inisiyatif alarak kendilerinin bir yerde olmaya karar vermeleri.  Dünkü tablo bunu bir kere daha gösterdi. İnsanların bir arkadaşlarının cenaze törenine katılabilmek için görevlerinden istifa etmek zorunda bırakılması da bir utanç olarak Türk siyasetinde yerini aldı. (Harun Çelik)

Önceki ve Sonraki Yazılar