Trabzon’un doğu yakası

Bazen yazacağınız konu gözünüzün önündedir, her gün en az iki kere aynı güzergahı kullanırsınız ama göremezsiniz. İllaki bir uyarının ya da “bir şimşeğin” çakması gerekir.

Bu gün sizlere geçen hafta olduğu gibi, “Trabzon değişimi yaşıyor” diyenlere hatırlatmada bulunacağım. Trabzon’un değişimden nasibini almamış “doğu yakısını” vatandaşın gözünden dercedeceğim…

***

Meydan’dan Farabi’ye giden dolmuşta önde oturan yolcu yanındakine, “Trabzon’da değişim diyorlar… Şu meydandan Fakülteye 10 yıldır ne değişti ?”diye alaylı bir şekilde sorusunu yöneltiyor.

İşte o zaman bendenizde jeton düştü!

Tam bu sırada ambulansın acı sesi tıkanan yolun açılması için ortalığı çınlatıyor…Dolmuşun şoförü ve yolda ki araçlar hastasını Farabi’ye yetiştirilmesi için ambulansa yol verebilmek adına arabaları sağa çekme telaşındalar…

Yolun kolayca açılacağı yok. Araçlar tek şeritten karınca gibi ilerliyorlar. Kuyruk bayağı uzun, trafik arapsaçına dönmüş.

Ya kaza olmuş ya da dükkanlara mal indirecek kamyon yolu kesmiş.

Allah yardımcısı olsun ambulansın içindeki hastanın.

Hani “Trabzon değişim yaşıyor” diyorlar ya, tünelin doğu kesimi en son ne zaman değişimi yaşadı diye Cuma günü evden erken çıkıp yürüyerek Meydan’a çıkmayı kafama koydum. Tek maksadım değişimi gözlerimle görmek!

Daha ana yola çıkmadan, Trabzon’a hiç yakışmayan otogar sanki alay eder gibi “ben buradayım” diyor.

Merak ediyorum, “değişim bizimle oluyor” diye kitap bastırıp, afiş asanlar en son ne zaman Değirmendere köprüsünden yürüyerek geçtiler.

O hilkat garibesinin Trabzon’un orta yerine ne zaman yapıldığını hatırlamıyorum, daha doğrusu hatırlamak da istemiyorum. Kim veya kimler oraya kurulmasına izin vermişse ön göründen bir miskal olsun nasiplenmemiş.

Şehrin en güzel yerini yok etmişler ve bu gün trafiğin tıkanmasına sebep oluyorlar.

Ama çok net hatırladığım bir gerçek var; 2009 yılında dağıtılan 61 projeyi anlatan kitapçığın  içinde ve 20. sayfasında gösterilen modern terminalin hala resimde kaldığı!

Şayet ayaklarınıza güvenip biraz daha yürürseniz tünellerin doğu tarafında değişimin D’sinin uğramadığını çok net görürsünüz.

Yerel seçime şunun şurasında altı ay kaldı ama gelin görün ki Çömlekçi hala eski tas eski hamam!

***

Hatırlatayım sonra uyarmadı demeyin…

Şayet yanınızda misafiriniz varsa kesinlikle Çömlekçi den yürüyerek geçmeye kalkmayın yüzünüz kızarır!

Dün “hişt” diye yoldan geçenlere seslenen kuzeyden gelen kadınlar, bu günde aynı yerdeler ve işi birazda ileri getirerek el salmaya devam ediyorlar!

Hadi biz yürüyemeyiz, “Değişimi yaşıyoruz” diyenler, size bir tüyo vereyim:

Meydan’daki Usta Otelin restoranına çıkın ve bir zahmet güneşin doğduğu yöne bir bakın. Değişim dört yılda Trabzon’da ancak bir arpa boyu yol aldığını gözlerinizle görün..

Vatandaş 2009 yılında kitapçığa kandı ve yandı…

Ne yazık ki son pişmanlık fayda vermiyor!

 

Ağlayacağımıza,

çalıp söylüyoruz

 

Geçtiğimiz pazartesi Uzunsokak’ta Trabzon Belediyesi’nin Mehteran ekibinin konserini dinledim. Vatandaş Mahir Pak’tan istek üstüne istekte bulunuyor…

KTÜ’den emekli Ali Abi, “Dünyanın en büyük, en güzel orkestrası” diyerek alkışı patlatıyor. Sağımdaki ve solumdaki vatandaşlara konserin nedenini soruyorum ve

Ahilik Haftası cevabını alıyorum.

Bu kadar gösteriş; esnaf, çiftçi ve üretici adınaymış…

Toplanan kalabalığın ahilikle ilgisi yok ve müzik ritmine takılıyorlar.

Milletin derdi resim çekmek, müzik dinlemek, bedava sirke baldan tatlı olunca kavurmalı pilav, milli içki ayranı mideyi indirmek…

Oysa esnaf oksijen çadırında!

Mahalle bakkalları önce marketlere sonra süper marketlere yenildiler. Ayakta durmaya çalışan konfeksiyoncuya, kunduracıya, manifaturacıya AK Parti’nin 11 yıllık yönetiminde AVM’ler büyük darbe vurdu. Avuç kadar Trabzon’da bile üç tane AVM var.

Esnaf umudunu yeni eğitim yılında okulların açılışına bağlamıştı ve beklenen alışveriş gerçekleşmedi.

Trabzon’un tarihi mekanlarından Kemeraltı’nda insan seli, kuru kalabalık bir aşağı bir yukarı akıyor…

Türkiye’nin dört bir yanında davullar zurnalar çalıyor, yiyip içiliyor. Birileri yağ çekmek adına “ Ustalık belgesi” dağıtıyor.

Ağlayacağımıza çalıp söylüyoruz!

 

Yalan

dünya

 

Rahmetli büyükannem hep söylerdir, ”Ecel geldi cihan başağrısı bahane

Türkiye geçen hafta ölüm haberleri ile sarsıldı…

Önce Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun abisi İbrahim Gümrükçüoğlu hayatını kaybetti.

Sonra usta sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz’in haberi düştü ekranlara.

Daha sonrada hukukçu ve ünlü “Çılgın Türklerin“ yazarı (bir çok tiyatro ve kitap…), bürokrat ve avukat Turgut Özakman veda etti bu yalancı dünyaya…

Üçüne de Allah’tan rahmet eylesin, mekanları ışık olsun. Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na sabır ve başsağlığı diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.