Trabzon’un Esnafı Çifte Darbe Yedi!

Trabzon’un Esnafı Çifte Darbe Yedi!

Trabzon’da esnaf, pandemiden dolayı turizmden umduğunu bulamazken, üniversitelerde yüz yüze eğitim-öğretimin başlamaması nedeniyle de büyük zorluk içine düştü.

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, yaşanan pandemi sürecinde gıda sektörü dışında kalan esnafın zor durumda kaldığını belirterek, “Aldıkları mevsimsel ürünlerin ellerinde kalmasından, umudunu turizme bağlayıp da hüsrana uğramasına kadar birçok zorluğa maruz kalan esnafımız, şimdi de üniversitelerimizin açılmamasından dolayı ekstra bir zorluğa düşmüştür. Covid-19 salgını sebebiyle üniversitelerin 2020-21 eğitim yılının güz döneminde online (uzaktan) eğitim kararı alması, üniversite şehri olan ilimiz Trabzon’da, esnaf ve işletmeleri felce uğratmıştır. Covid-19 salgınının olumsuz ekonomik etkileri yetmiyormuş gibi, şehir ekonomisine önemli  katkı sağlayan üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitim alması dolayısıyla apart, yurt, kafe, lokanta, berber, kırtasiye gibi işletmeler neredeyse iş yapamaz hale gelmiştir” dedi.

trabzonun.jpg

HER ESNAF SIKINTILI

Yaklaşık 30 bin esnafa sahip olan Trabzon’da istinasız her esnafın sıkıntıda olduğunun altını çizen Hacısalihoğlu, “Neredeyse her iki esnaftan birisi kredi, vergi, SSK ve BAĞKUR ödemelerini yapamamaktadır. 3 üniversitesinde 70 bin öğrencisi olan Trabzon’da, bir öğrencinin ayda yaklaşık 1000 lira harcadığını farz edersek, ayda 70 milyon liralık bir ekonomik girdiden esnafımız mahrum kalıyor demektir. Trabzon esnafının ekonomisindeki bu ve benzeri kaybın telafisi için, acilen devlet desteklerinin devreye girmesi gerekmektedir. Devletin esnafa verdiği desteğin geri dönüşümünün başlayacağı bu günlerde, esnafın içine düştüğü ekonomik girdaptan kurtulması için esnafa, yeni destek ve kolaylıkların sağlanması gerekliliği kaçınılmaz bir zorunluluktur” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum