Trabzon’un fetih tarihi!

Trabzon’un fetih tarihi!

1204 yılında Kommenler tarafından Trabzon merkezli kurulan, Trabzon İmparatorluğunun ömrü 15 Ağustos 1461 tarihine kadar sürmüştü.

Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet 1461 yılı yazında, Temmuz ayının ilk haftasında Trabzon’u kuşattı. Sultan Mehmet, Karargahını Boztepe’nin kuzeydoğusunda Yenicuma semtinde kurdu. Kuşatma tam 40 gün sürdü. 40. gün Akçakale açıklarında Osmanlı donanması görününce Trabzon İmparatoru David teslim oldu. Sultan Mehmet, Kindinar (Bahçecik) güzergahından Ortahisar’a girdi. Sultan Mehmet, Trabzon’u aldıktan bir-iki gün sonra kentten ayrıldı. İstanbul’a dönerken yanında Kral David’i ve ailesini de getirdi.

Trabzon’un Sultan Mehmet tarafından teslim alınmasının tarihi, birkaç yıl öncesine kadar bazı tarihçiler kaynak gösterilerek 26 Ekim olarak kabul edilmişti. Trabzon’da ilk kez fetih kutlaması 26 Ekim 1961 tarihinde yani fethin 500. yıldönümünde yapılmıştı.

Daha sonra, Tarihçiler, akademik çevreler ve Yunan kaynaklarında Trabzon’un Sultan Mehmet tarafından fethedilme tarihinin 15 Ağustos olduğu belirlendi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi de iki yıl önce, düzenlediği bir toplantıda Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinin tarihinin 15 Ağustos olduğunu tescil etti.

Trabzon’un fethinin yıldönümü 15 Ağustos olmasına rağmen kutlamaların hala 26 Ekim’de yapılması tepkilere neden oldu.

Gazetemiz yazarı Hasan Kurt, 2019 yılının 15 Ağustos’un da Trabzon’da iki tören birden yapılacağını söyledi. Kurt, törenlerden birinin Maçka Sümela Manastırı’nda diğerinin de Atapark’ta kale surlarının önünde gerçekleştirileceğini kaydetti. Kurt, 15 Ağustos’un Trabzon’un düşmesi nedeniyle Ortodoks Rumlar açısından önemli bir tarih olduğunu belirtti. 

Fetih etkinliklerinde ise Badminton turnuvası, koşu ve iki resim sergisi bir de Büyük İmaret Camisinde akşam namazından sonra mevlit okunması var. Bu mevlit okuma işi de son yıllarda moda oldu. Fatih Sultan Mehmet; mezardan çıkıp Fetih programını ve etkinliklerini görse, bu organizasyonda yer alanları yatırıp, kaldırır!

 

Bir saatlik kutlama, bir saatlik Resepsiyon!

Cumhuriyet’in ilanının her yıl düzenlenen kutlamaları, AKP’nin iktidara gelişine kadar coşkuluydu. .AKP iktidarı ile birlikte Valiliklerin düzenlediği, Cumhuriyet kutlamaları her yıl sadeleştirildi, hatta kimilerine göre göstermelik olarak kutlanır oldu.

Önceki gün Trabzon Valiliği, gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’a bir kutlama programı ve davetiye gönderdi.

Valiliğin Cumhuriyet kutlama programı aynen şöyle;

28 Ekim Pazar: 13.00 Çelenk sunma (Valilik önü)

29 Ekim Pazartesi: 09.30. Tebrik töreni (Valilik Makamı), 10.00: Kutlama geçit töreni (Valilik önü).

Zarfın içindeki davetiyede ise; Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve Şengül Yavuz, Cumhuriyetimizin 95. yıldönümü vesilesiyle 29 Ekim 2018 Pazartesi günü düzenlenecek olan resepsiyona katılmanızı rica ederler. Saat:18.30- 19.30 LCV:…. Yer: Zorlu Grand Otel

AKP iktidarı ile birlikte dini bayramlar milli bayramların önüne geçti. TBMM’nin açılışı ve çocuklara hediye edilen 23 Nisan, Cumhuriyetin ilan tarihi olan 29 Ekim, Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a ayak bastığı gün olan 19 Mayıs, Büyük taarruzun yıldönümü 30 Ağustos, AKP iktidarları döneminde sıradanlaştırıldı.

Trabzon Valiliğinin Cumhuriyet Bayramı kutlama programı, bu sıradanlaştırmanın bir örneği.  ‘Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner’ atasözünden başka söyleyecek sözümüz yok.

 

***

Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı olduğunda çok sevinen bir kitle vardı, güya onlara göre sosyete çocuklarına yönelik özel okulu olan ticari eğitimci Ziya Selçuk Atatürkçüydü(!) ve O Ziya Selçuk Danıştay'ın Andımız kararını temyize götürerek yürütmeyi durdurma istedi!

Ziya Selçuk Atatürkçü öyle mi?

İçine Tayyip, cüzdanına iktidar rüşveti kaçan hiç kimse Atatürkçü olamaz, TC'yi savunamaz.

Ziya Selçuk'u Atatürkçü ilan eden arkadaşlarıma da selam olsun!

(Metin Yılmaz)

 

***

Osmanlı Kırım savaşıyla borçlandırılır. Borçları ödeyemeyince duyunu umumiye kurulur ve Osmanlı’nın bütün gelirlerine el koyulur. Ne madenlerini işletebilir, ne vergi toplayabilir. Kolcular Osmanlı’da kol gezerler ama Fransızlar adına. Çoğu kişi onları bir şey sanır ama onlar kağıt üzerinde Osmanlı memurudur ama Fransa adına çalıştıklarını çoğu bilmez.

Gelelim bugünlere. Altından kalkamayacağı kadar borçlanmış bir Türkiye. Bu borç paralarla yaptığı şey yol köprü vs. olmuştur. Bunlar da maliyetlerinin on katı, belki de daha fazlaya mal edilerek taraftarlar zenginleştirilmiştir. Tarım ve hayvancılık öldürülerek köylünün geçimi zorlaştırılarak toprağı ucuzlaştırılmıştır. Köylü sadece köylü değildir, o aynı zamanda vatan kavramının gözle görülenidir.

Fabrikalar, madenler, limanlar, kısaca para eden her şey satılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin elinde para edecek bir şeyi kalmamıştır. İş Bankası ve Borcam hikayesinin arkasında da son para edecek şeylerin elden çıkarılma arzusudur.

Evet, Osmanlı’nın son zamanları ve Türkiye’nin bugünlerinin ne kadar benzeştiğini tarih bilgisi daha derin olanlar irdeleyebilir. Milli ve yerli olduğunu iddia edenler Agop kadar yerli değillerdir.

(Temel Kahveci)

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.