Trabzon’un Gelecek  Stratejisi Görüşüldü

Trabzon’un Gelecek Stratejisi Görüşüldü

KTÜ’de düzenlenen toplantıda Trabzon’un yürütülen ve planlanan projeleriyle gelecek stratejisi görüşüldü.

Toplantıya AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, KTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, Prof. Dr. Cemil Rakıcı ve Prof. Dr. Akif Cinel, bölüm başkanları, Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Platformu Sözcüleri Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı katıldı. Toplantıda Trabzon’da yürütülen ve planlanan projelerin son durumuyla ilgili değerlendirme yapıldı. Ulaşım ve diğer projelerde KTÜ tarafından bilimsel fizibilite yapılması, stratejik plan hazırlanması konusunda görüş birliğine varıldı. Ayrıca Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolunun bir an önce yatırım programına alınması ve Batum-Hopa demiryolunun da bölgenin stratejik önemine uygun olarak yapılması gerektiği vurgulandı.

BÖLGE İLLERİNİN GELİŞİMİ

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, “Şehrimizde yapılan her yatırımdan veya projeden nihai etkilenen ve proje veya yatırım talep eden bizzat milletimizdir. Biz siyasetçiler milletimizin hayat standardını yükseltmede ve milletimize yaraşır bir hizmetin milletimize sunulmasında öncelikli sorumluluk sahibi olarak görülüyoruz. Bu çerçevede milletimizden tarafıma iletilen ve çözüm bekleyen şehrimize veya bölgemize özgü bir takım soru ve sorunların çözümü noktasında ihtiyaç duyulan bilimsel önermelerin konuşulacağı yer de şehrimizin ve bölgemizin lokomotif üniversitesi KTÜ’dür. Bu gerçeklikten hareketle Üniversitemizin bilim insanları ile Şehrimizin STK’larını bu masada bir araya getirilmesi yönündeki talebimizi karşılıksız bırakmayıp süratle böyle bir toplantıyı organize eden Rektörümüze teşekkür ediyorum. Toplantımızda en dikkat çekici husus, Trabzon’un gelişiminin bölge illerinin gelişimiyle orantılı olduğu, yine bölge illerinin gelişiminin de Trabzon’un gelişimiyle mümkün olabileceği fikrinde toplantıya katılanların ekseriyette mutabık kalmasıdır. Ayrıca Trabzon’un gelecek vizyonunun belirlenmesi üzerine önümüzdeki dönemlerde düzenlenecek toplantılarda ortaya çıkacak önermelerin raporlanmasıyla şehrimiz ve bölgemiz önemli bir stratejik belgeye ve bilgiye sahip olan ender şehirlerden biri haline gelecektir” dedi.

GELECEK STRATEJİSİ İÇİN!

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, toplantıda bölgede sürdürülen ulaşım ve diğer projelerin görüşüldüğünü belirterek, “KTÜ’nün bu projelerin bilimsel ve stratejik tarafında daha fazla rol olması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda bir yol haritası belirledik. Gelecek stratejisinin ortaya konulması bakımından verimli bir toplantı oldu” dedi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ise, üniversite ile şehir arasında güçlü bir bağ kurmaya çalışacaklarını belirterek, “Bilim adamlarımız şehrimize ve bölgemize katkı ve hizmet noktasında ellerinden gelen çabayı gösterecek” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum