Trabzon’un iki kara kutusu!

Cumhuriyet öncesi bilmiyoruz ama Cumhuriyet sonrasında Trabzon’un elit kesiminin sosyal yaşamını en ince ayrıntılarına kadar bilenlerin başında kadın- erkek terzileriyle kuaför ve berberler gelir. Kahvehanelerdeki dedikodular ise daha farklı!

Yıllar önce Atatürk Alanında eski Bağkur binasının altında terzilik yapan Alpaslan Ereke’ye, ‘Alpaslan abi, Trabzon’u eskilerini konuşalım. Çok özele girme. Ama kimin eli kimin cebinde üstü kapalı bir şeyler söyle’ demiştim.

Merhum terzi Alpaslan, ‘Bana anlatılanlar benimle birlikte mezara gidecektir’ demişti.

Alpaslan abimiz, son 50 yıldır Trabzon’da valilik, belediye başkanlığı, üst düzey bürokrat ve zengin ekabirin terzisi idi. Trabzon’un dışından da sipariş alırdı…

Merhum Ereke ser verip sır vermemişti…

***

Trabzon’da geçmişte kadın, erkek çok terzi vardı. Bir dönemler zaten terzilik revaçta idi…  Trabzon’un terzi Alpaslan kadar hatta daha fazla ünlü olan bir de kadın terzi vardı… Bu kadın terzinin evi ve işyeri Trabzonspor Ziya Bey Sitesinin karşısındaki küçük ama gösterişli evdi… Bu kadın terzinin adı Neriman’dı… Terzi Neriman… Kocası da bir fındıkçının muhasebe müdürü ve Necmiatispor kulübünün başkanı Selahattin Arıman’dı…

Terzi Neriman öyle elbise kumaşını eline alıp götürene kolay kolay elbise dikmezdi… Müşterileri özeldi ve kentin varlıklı aileleriydi… Kitapçızadelerden …zadeye … oğluna kadar. Neriman hanım, terzi Alpaslan gibi bir dönemin kara kutusu idi.

***

Trabzon’da bir de ünlü berber ve kuaförler vardı…

Kuaförler, önceleri kadın berber olarak biliniyordu.

Trabzon’da berber ve kuaförlük tarihi ile ilgili araştırma da yapılmamış. Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası, küçük bir bütçe ile araştırma yaptırabilir.

Eskiden kadınlar, kadın berberine gitmeden önce hamama gidermişler…

Neyse gelelim son dönemin kara kutusuna! Önceki gün vefat eden Kuaför Rıza’ya!

Kuaför Rıza, Atatürk’ün öldüğü yıl doğmuş…

1950’li yılların ortalarında 16 yaşında İstanbul’a gitmiş... O dönemler yalnız İstanbul’un değil Türkiye’nin en ünlü kuaförü olan By Viktor HAİM’S’in yanında çalışmaya başlamış… Burada karın tokluğuna 4 yıl çalışmış ve kuaförlüğün inceliklerini de öğrenmiş. Askerde orduevinde subayların, paşaların eşlerinin saçlarına şekil vermiş…

1960’da Trabzon’a dönmüş… O yıllarda kadın berberleri kuaför adını almamıştı!

Rıza Kılıç, Trabzon’da açtığı kadın berberine Kuaför Rıza adını vermiş…

Rıza Kılıç, bir sohbetimizde, ‘O gün bugün öğrendim, öğrettim ve araştırdım. Seminerlere katıldım, bilgi birikimi arttırdım ve Kuaför Rıza imajını zirveye taşıdım’ demişti.

Merhum Rıza abiye de bir ara, ‘Abi, biraz dedikodu yapalım’ demiştim… Rıza abi de, Terzi Alpaslan gibi ‘Bildiklerim, duyduklarım benimle mezara gidecek’ diye cevap vermişti… Toprağı bol, ruhu şad olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum