Trabzon’un ilçelerinde son durum!

 31 Mart’ta yapılacak yerel seçime 50 gün kaldı. Partililer yollarda. Adaylar çalışmalarını sürdürüyor. İstisnasız hepsi iddialı. Seçimi kaybedeceğim, diyen aday yok. Durum bu olunca, tüm adaylar vaatlerini art arda sıralıyor, umut dağıtıyor. Vatandaş ise özellikle hükümetin icrasına ve ekonomik gidişata tepkili. Ancak sakin ve sessiz.
Önceki gün, Trabzon’un 18 ilçesinde hangi adayın önde hangi adayın sürpriz yapabileceği üzerine bir araştırma yaptık. Gazetecilerle, ilçe sakinleriyle ve vatandaşla görüştük. 
Her partili, kendi adayının kazanacağını söyledi. Vatandaşın birçoğu oyunun rengini belli etmedi ama kazanma ihtimali yüksek adayların kimler olduğu söyledi. Gazetecilerin önemli bir kesimi ise iktidar partisi adaylarının daha şanslı olduklarını kaydetti. İlçelerde ki son durum şöyle;

ŞALPAZARI

salpazari-(1).jpg salpazari-(2).jpg
AK Parti’nin desteklediği MHP adayı Refik Kurukız önde görünüyor. Ancak, AK Parti’nin bir kanadı bu ilçede bağımsız adaya oy verebilir. Bu durumda, İYİ Parti adayı Mehmet Öngöz şanslı bir duruma gelir. AK Parti Şalpazarı ilçe yönetiminde yer alan bir isim, ‘Partimiz burada yüzde 70’e yakın oy aldı. Partimizin adayı yok’ dedi.

BEŞİKDÜZÜ

besikduzu-(1)-004.jpg  besikduzu-(2)-011.jpg
Trabzon’da muhalefetin en güçlü olduğu ilçe. Yeniden aday gösterilmeyen Orhan Bıçakçıoğlu, önceki seçimde MHP’nin önemli bir kesiminin oyunu almıştı. Ramis Uzun seçimi az bir farkla kaybetmişti. Bu seçimde Bıçakçıoğlu’nun yerine Harun Demirci aday gösterildi. Rakibi, önceki seçimde kaybeden Ramis Uzun. Beşikdüzü’nde İYİ Parti Uzun’u, MHP Demirci’yi destekliyor. Ramis Uzun, bugün itibarıyla bir adım önde görünüyor.

VAKFIKEBİR

vakfikebir-(1).jpg  vakfikebir-(2).jpg
AK Parti adayı Muhammet Balta, favori görünse de muhalefetin adayı Emin Uluduz’un sürpriz yapabileceği konuşuluyor. Uludüz sürpriz yapar mı yapamaz mı, bilemiyoruz. Uludüz var gücüyle çalışıyor. İYİ Partililerin desteklediği Uludüz eski demokratların kapısını çalıyor. Vakfıkebir’de AK Parti adayının bir şansı da çevre komisyonu başkanı milletvekili Muhammet Balta’nın kendisine verdiği destek. 

ÇARŞIBAŞI

carsibasi-(1).jpg carsibasi-(2)-001.jpg
Genel seçimde AK Parti’nin önde olduğu bu ilçe, cumhur ittifakının ortağı MHP’ye verildi. CHP de bu ilçede İYİ Parti adayı eski belediye başkanlarından Mehmet Turan’ı destekliyor. AK Parti seçmenin bir kısmı kararsız. Hatta bazı ağır toplar Mehmet Turan’ı destekliyor. 

DÜZKÖY

duzkoy.jpgBu ilçede yerel seçim genelde mahalleler arası yarış gibi. İYİ Parti’nin de desteğini alan CHP adayı Fehmi Köroğlu, önde görünüyor.

AKÇAABAT

akcaabat.png akcaabat-003.jpgTrabzon’un en büyük ikinci ilçesinde Ak Parti küskünleri seçimin sonucunu belirleyecek dense de, AK Parti adayı Osman Nuri Ekim favori gösteriliyor. Ancak CHP’nin desteğini alan Osman Akbulut, iyi bir çıkış yakaladı. Akçaabat’ta MHP’nin seçmeni henüz renk vermedi. Akçaabat’ta Osman Akbulut’un kazanması için AK Partiye oy veren seçmenin önemli bir kesiminin ve MHP’nin de en az yarısının oyunu alması gerekiyor. 

ORTAHİSAR

ortahisar.jpeg  ortahisar-004.jpgAK Parti adayı mevcut başkan Ahmet Metin Genç, ilçenin her yerinde tanınan bir isim. CHP adayı Salih Akyüz, özellikle ilçe merkezinde güçlü. İlçe merkezindeki AK Parti seçmeninde az da olsa bir çözülme var. Kırsal kesimde ise Ak Parti’den kopuş yok gibi. Ahmet Metin Genç, önde gidiyor Salih Akyüz ise kovalıyor.

MAÇKA

macka-(1).jpg macka-(2).jpg
AK Parti’nin favori olduğu ilçelerden biri. CHP adayı Musa Turan iyi çalışıyor.  AK Parti adayı Koray Koçhan, merkezde olduğu gibi köylerde de etkili.  Musa Turan’ın seçimi kazanması köylerden alacağı desteğe bağlı. Koçhan’ın favori olduğunu söyleyebiliriz.

YOMRA

yomra-(1).jpg yomra-(2).jpgNüfus olarak olmasa da yapılaşmada Trabzon’un son 10 yılda en fazla gelişen ve büyüyen ilçesi. İYİ Parti adayı, AK Parti’nin ilk yıllarında bu partinin gençlik kollarında idi. Sonra ayrıldı. İbrahim Sağıroğlu; ANAP, DYP’den gelen bir isim. Yomra’nın her noktasında var. İlçe genelinde etkili ve tanınan bir isim. Saadet Partisi adayı Selçuk Atasoy da iddialı olduğunu söylüyor. Yomra’da Sağıroğlu önde görünüyor. Ancak, CHP’nin tamamının ve MHP’nin önemli bir kesiminin hatta ilçenin bazı bölgelerinde AK Parti seçmeninin desteğini alan Mustafa Bıyık’ın sürpriz yapabileceği söyleniyor.

ARSİN

arsin-(1).png  arsin-(2).png
AK Parti’nin Trabzon’da açık ara önde olduğu ilçelerden biri Arsin’dir. Arsin’de AK Parti adayı ANAP’ta uzun yıllar yöneticilik yapan Bahattin Gürsoy’un oğlu Sait Gürsoy. Rakibi ise eski belediye başkanlarından Saadet Partisi adayı Ramis Sunguroğlu. İlçenin kırsalında Gürsoy daha etkili merkez ve sahilde ise Sunguroğlu iyi gidiyor. Ramis Sunguroğlu, ilçede muhalefeti hemen hemen toparladı. Arsin’de şimdiden Gürsoy veya Sunguroğlu kazanır demek biraz zor. İlçede dengeler her an değişebiliyor.

ARAKLI

arakli-(1).jpg arakli-(2).jpeg arakli-(1).jpeg
Mevcut başkan ve başkan adayı Recep Çebi’nin kazanacağına kesin gözüyle bakılmasına rağmen, İYİ Parti adayı eğitimci Hasan Suiçmez ve Milli görüşün efsane ismi Ümit Çebi’ye de şans veriliyor. Hatta kimileri Hasan hoca ile Recep Çebi’nin yarışmasında aradan Ümit Çebi’nin çıkabileceğini söylüyor. Araklı’da; Favori: Recep Çebi, Plase: Hasan Suiçmez, Sürpriz: Ümit Çebi…

SÜRMENE

Mevcut başkan Rahmi Üstün’e adaylık sürecinde parti içerisinde muhalefet eden gruplar vardı. Muhalifler arasında yer alan Orhan Kahveci, BBP’den aday oldu. Kahveci, iddialı. Diğer yandan CHP’nin adayı Dr. Kemal Küçükali’ye de şans veriliyor. Hatta kimileri, Dr. Küçükali’nin Rahmi Üstün kadar şanslı olduğunu söylüyor. Sürmene’de Rahmi Üstün favori olsa da, bugün itibarıyla üç aday arasında banko şu isim seçimi kazanır, demek zor.

OFof.jpg
Bu ilçede Saral veya SarIalioğulların birinin seçimi kazanacağı kesin. Çünkü her partiden hatta bağımsız aday bile bu aileden. Mevcut başkan Salim Salih Sarıalioğlu’nun aradan sıyrılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

HAYRAThayrat.png
AK Parti’de üç dönem belediye başkanlığı yapan Mehmet Nuhoğlu, bu dönem aday gösterilmedi. Nuhoğlu, bağımsız başkan adayı oldu. Rakibi, AK Parti’den Salih Öztel… Nuhoğlu, çok büyük sürpriz yaşanmazsa seçimin favorisi.

ÇAYKARAcaykara.jpeg caykara.jpg
Çaykara’da mevcut başkanın yeniden seçilme ihtimalinin çok yüksek olduğu söyleniyor. CHP adayı Hasan Düzgün iddialı olmasına rağmen AK Parti adayı Hanefi Tok önde görünüyor.

DERNEKPAZARI-KÖPRÜBAŞI
Dernekpazarı ve Köprübaşı’nda ise, AK Parti adaylarının seçimi kazanma ihtimali yüksek.

BÜYÜKŞEHİR

buyuksehir-005.jpg buyuksehir.gif
AK Parti adayı Murat Zorluoğlu’nun favori gösterildiği yarışta İYİ Parti adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy’un sürpriz yapabileceği konuşuluyor. Aksoy muhalefet partilerinin oyunun yanı sıra AK Parti’deki tepki oylarını alırsa sürpriz yapabilir. 
Trabzon’un ilçelerinde son durum bu şekilde. Trabzon’da birkaç ilçe dışında hemen hemen tüm ilçelerde ve büyükşehirde banko şu aday kazanır, diye bir yargıya varmak şimdilik mümkün değil. 

Önceki ve Sonraki Yazılar