Trabzon’un önceliği Güney Çevre Yoludur!

Trabzon’un önceliği Güney Çevre Yoludur!

Yerin Kulağı...

  Trabzon’da ne hikmetse yapılması zaman alacak ve hepsinden önemli kentin kısa süre içerisinde ihtiyacı olmayacak tren yolu, yatırım adası, yeni havalimanı, hafif raylı sistem gibi projeler gündeme getiriliyor, ilin ve bölgenin ihtiyacı olan güney çevre yolu gündeme taşınmıyor.

AKP milletvekili Salih Cora birkaç gün önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a çağrıda bulunarak yeni havaalanının yapımına bir önce başlanılmasını istedi.

Deniz dolgusu ile yapılması istenilen yeni havalimanı genelde seçimler öncesi gündeme getirilir. Giresun-Ordu ve Rize-Artvin havalimanı yapıldıktan sonra Trabzon’un kesinlikle yeni bir havalimanına ihtiyacı yoktur. Ayrıca, deniz dolgusu ile yapılması düşünülen yeni havalimanının maliyeti çok fazladır. Alanın yapılacağı bölgede, derin çukurlar bulunmaktadır. Bölge, ayrıca burundur. Dolgu çok zor olur. Hafif raylı sistem lükstür, işe yaramaz. Yatırım Adası projesi de Güney Çevre Yolundan öncelikli bir proje değildir.

Trabzon’un ufkunu ve önünü açacak proje Giresun il sınırı ile Rize il sınırı arasında 70 km.si tünel geçişli 77 km.lik güney çevre yoludur. Güney Çevre Yolu aynı zamanda yeni konut, sanayi, üretim alanlarının oluşmasını sağlar. Trabzon’un önceliği kesinlikle güney çevre yoludur. 

İYİ Parti’de yeni başkan kim olacak?

İYİ Parti Ortahisar ilçe başkanı Dr.Muhammet Erkan, hafta içerisinde iş yoğunluğunu gerekçe göstererek istifa etmişti. Dr. Erkan, iyi bir estetik uzmanı. Trabzon’da olduğu gibi Batum’da işi var. Haftanın bazı günleri Batum’a gidiyor.

İYİ Parti’de Erkan’ın yerine ilçe yönetim kurulundan bir isim atanacağı gibi dışardan biri gelebilir. İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi Şükrü Kuleyin, ‘Trabzon’daki arkadaşlar bir isim belirleyecek ve o isim atanacak’ dedi.

   İşsiz sayısı artıyor!

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, ‘İşsizlik Trabzon’un kanayan yarasıdır. Trabzon’da her dört gençten biri işsizdir. AKP’nin ipini aslında bu işsiz kardeşlerimiz çekecek ve çekiyor da’ dedi. Örs, hükümetin Trabzon’a 17 yılda bir çivi çakmadığını iddia ederek, ‘Çalışan fabrikaları, işletmeleri kapattılar’ diye konuştu.

  Millet Bahçesi nefes aldıracak!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Hüseyin Avni Aker, Yavuz Selim Sahası ve 19 Mayıs spor salonunun bulunduğu alanda yapımına başlanan millet bahçesinin, Trabzon’a nefes aldıracağını söyledi. Trabzon’un batı bölgesinde Atapark dışında bir parkın olmadığını belirten Başkan Zorluoğlu, ‘Millet Bahçesi yeni bir yaşam alanı olacaktır. Önümüzdeki süreçte Gülcemal ve sahildeki dolgu alanının düzenlenmesiyle birlikte Ortahisar ilçemiz, fark yaratacaktır’ dedi. 

                                             ********

   Suriye, eski Osmanlı vilayetimiz! Böyle derken gururlanırız da Yunanlının Anadolu eski vatanımız demesine ya da İtalya’nın bütün önasya ve Anadolu bizim demesine bozulur tepki veririz.

  Mukaddesatçı sağın ortak hastalığıdır mezar başlığıyla övünmek şimdiki iktidarın yaptığı gibi. Suriye bizim vilayetimiz değil orası bağımsız bir ülke bunu bir anlasalar keşke. 50 milyar dolar harcadık daha da harcayacağız. Elde ettğimiz ne? Suriye petrol bölgeleri İsrail ABD ve PKK kontrolünde, Golan tepelerini İsraile hediye ettiler, IŞİD militanları başımızda bela. Rusya, ABD komşumuz oldu. Niçin? Birileri kendilerini Osmanlının devamı zannettikleri için!

Yok kardeşim kimse kimsenin devamı değil!

Kültürel olarak bir medeniyetin devamı olmak ayrı coğrafi olarak bir devletin devamı olduğunu iddia ederek toprak talebinde bulunmak ayrı şeydir. Kültürel olarak tüm Avrupa kendilerini eski Roma ve Eski Yunan medeniyetinin devamı kabul eder. Coğrafi olarak Lihtenshein bile ayrı bir devlet olduğunu bilir.

Hayaller filozoflar için iyidir devletler için kötü.  (Dr. Mahmut Haydar USTAOĞLU)

                                                           ********

   Biz bu ülkede ne yazarsak yazalım, ne söylersek söyleyelim bir türlü bu ülkede yönetim pozisyonunda olanların aklına, ruhuna nüfuz edemiyoruz. Sanki onlarla farklı gezegenlerde yaşıyoruz. Onların hiç ama hiç umurlarında olamıyoruz. Onların kafasında tuhaf, anlaşılmaz, uçuk bir dünya var. Onlar o dünyayı inşa etmekle meşguller. Şimdi de suyunu kuruttukları Solaklı Deresi'nin iki yakasına seyirlik balkonlar yapıyorlar. Daha önce defalarca yazdık; Büyük Çarşıbaşı Camii ile Kalyon mevkiini birbirine bağlayacak bir yaya köprüsü gerekiyor. Şehrin dengeli gelişimi için. Bu söz Oflulara uzaylı sinyali gibi boş ve anlamsız geldi. Kuruttukları derenin kenarına kiraya verip para kazanacakları dinlenme yerleri yapıyorlar. Kurumuş bir dereyi izlemek için yapıyorlar bunu. Şehrin iki yakasını bir araya getirecek, insanların hayatını kolaylaştıracak bir köprü yapmayı akıl edemiyorlar. Suyu kurumuş bir dereyi izlemenin anlamsızlığını akıl edemiyor olduklarına göre onlara (Oflular'a) bunu çok görmemek lazım. (Metin KONDEL)

Sağlık olsun!

Kalp beyne yeteri kadar kan pompalayamazsa bayılma meydana gelir. Bu, ya pompanın bozukluğundan ya da pompaya yeteri kadar kan gelmemesinden kaynaklanır. Pompanın bozukluğundan yani kalp hastalıklarından meydana gelen bayılmalar ölümcüldür. Kalbe yeteri kadar kan gelmemesinden oluşan bayılmalar tehlikeli değildir. Hasta yatırılıp bacakları yukarı kaldırılırsa kendine gelir. Öksürme, ıkınma, ağrı, korku, kan görme, yaralanma, boynun iki taraflı sıkılması, boğazı sıkan giysiler, otururken ayağa hızlı kalkış o anda kalbe dönen kanı azaltıp zararsız bayılmalara sebep olabilir. 

Ayakta uzun süre kalınırsa kan bacaklarda göllenir, kalbe yeteri kadar kan gitmez, "tören yeri bayılması" meydana gelir.(Dr. Kemal KÜÇÜKALİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.