Trabzon’un tarihine dükkan!

    Geride kalan hafta güneşi de fırsat bilerek Cuma’yı Gülbahar Hatun Cami’nde  eda ettim… Namazdan sonra daha önceden şehrin “hava koridoru” olacak denilen eski askerlik şubesinin önünden Zağnoz’a aktım…  
Meydana gitmek için yola revan oldum. Yeni yapılan kadınlar pazarının karşısındaki tarihi surların dibinde hummalı çalışma dikkatimi çekti. Sadece ben değil yoldan geçenlerinde meraklandırmış.
  Bendeniz de,  vatandaşa kulak verdim… Kimi balıkçılar için kimi yağcılara kimi de soğancılara dükkan yapıldığını tartıştılar. Tam bu sırada içlerinden birisinin  ”Abi sen gazetecisinin bilirsin kimlere verecekler ve burası  komple dükkan mı olacak?” sorusuna muhatap oldum.
                                                         *******

  Gördüklerimden yola çıkarak “Betonu döküp, demiri dikip ardından da tuğla ördüklerine göre yeşil alan yapmayacakları aşikar” cevabını verdim… Doğruyu söylemek gerekirse bu açıklamalarım kimseyi tatmin etmedi.
Vatandaşı doyurucu bilgilendirememem benim kusurum değil… Büyükşehir Belediyesi bölgede görev yapan basını yeterince haberdar edememesinden kaynaklanıyor. Bu  TBB’nin basın departmanında çalışanlarının ayıbı.
Çünkü; Başkanın basın ekibi, kendilerinden önce görev yapanların tam aksi bir uygulama içindeler. Kimse kusura bakmasın Ahmet Yoloğlu’ndan sonra iş başı yapanlar görevlerini  tam manasıyla ifa etmiyorlar.  
Arkadaşlara tavsiyem kendilerinde önce aynı kurumda bu işin üstesinde gelenlerden yardım almaları ayıp değil. Umarım bu uyarı dikkate alırlar!.. Yoksa yakında “birbirlerini ağırlıyor” hissine kapılacağım.
                                                *******

   Hiç tezvirata gerek yok… 7 aydan fazla Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile seçimden sonra ne sokakta ne herhangi bir mekanda yüz yüze görüşme fırsatını bulamadım. Tabiri caizse Başkanın yüzünü gören hacılık.  
Tüm bu enformasyon  eksikliğine rağmen genelde yerelde yayın yapan görsel ve yazlı basından Başkan Zorluoğlu’nu takip etmeye çalışıyorum. Ha diyeceksiniz ki; Başkan ile görüşsen ne soracaksın?
Birincisi… Tarihi önce gün yüzüne çıkardınız…Ardında Surların dibini beton döküp, dükkanları sıralıyorsunuz… Bu ne perhiz ne lahana turşusu sorunu yönetirdim. Hemen peşine de, denizden esen rüzgarların sebep olduğu, kanalizasyonlardan gelen evlerini banyo ve tuvalet kanallarından çıkan kokuların önüne geçmek için bir çalışmasının olup olmadığını sorardım.
İkincisi ise Trafik olurdu… Akşam iş çıkışları ve maç günleri Trabzon’da arabayla bir yerden bir yere gitmek çileye dönüşüyor… Bu sıkıntıyı bitirecek olan Güney Çevre Yolu ne zaman başlayacak ve hangi tarihte Trabzonlunun hizmetine sunulacak… 
Ardından üçüncü olarak,  Sayın Zorluoğlu’nan  yıllardır dillendirilen Erzincan-Trabzon Demiryolunu akıbetini ve  Rize’deki STK’lardan yükselen raylar Samsun -Sarp güzergahına yapılsın sesler için neler düşündüğünü açıklamasını isterdim… 
                                                  ****** 
  Neyse daha fazla AKP tarafından Trabzon’a yıllar önce söz verilip yapılmayan bildik sorunlar ile sizleri yormayayım… Şu kadarını söyleyeyim arkada kalan 210 günlük zaman dilimi içinde Trabzon’da beklenen büyük yatırımlardan hiç biri için adım atılmadı. Bir gerçek daha var ki, dünden kalan anlayış aynen devam ediyor…Önce yıkıyorlar sonra yeniden beton döküyorlar.
 
Ayranımız yok, sarayımız var 

   Zağnoz Vadisi’nin hemen dibinde yapılan Belediye ve Kaymakamlık binaları kelimenin tam manası “saray yavrusunu” andırıyorlar… Sizin anlayacağınız işsizlere istihdam kapısı açamayanlar, itibardan zerre kadara vazgeçmiyorlar…
Doğrusunu isterseniz bu günkü Büyükşehir Belediyesi ve Valilik binaları yeni yapılanların yanında “silik” kalıyor… Valilik ve Büyükşehir mekanları kamu havası hakimken, şatafattan ödün verilmeyen Ortahisar ve Kaymakamlık binaları Beştepe’yi çağrıştırıyor…
   Umarım, Trabzonlunun cebinden çıkan vergilerle yapılan yeni hizmet binaları sayesinde yıllardır “marka şehir” olma yolunda çaba sarf eden Trabzon bu muradına kavuşur… Binaları görüce aklıma… “Ayranız yok içmeye, maşallah Sarayımız var” geliyor… Hayırlı olsun… 

Vali’den YASAK

   AKP iktidara gelmeden önce meydanlarda halkın karşısına üç argümanla çıkıyordu… Şöyle diyorlardır… Yoksulluk, Yolsuzluk ve Yasakları Türkiye’nin lügatinden sileceğiz… Ama bu gün tam tersi  3 Y aynen devam ediyor… Son olarak Yasakçı kervanına Trabzon Valisi  İsmail Ustaoğlu da katıldı… 
Vali Ustaoğlu kamu kuruluşlarına 3 maddelik yasak listesi göndermiş… Ayrıca Vali Ustaoğlu emrindeki müdürlere  'memurunuzun sosyal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşım yapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın' talimatını verdi… Yasakları kaldırdık diyenlere ithaf olur.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.