Trabzon’un ulaşımını nakliyeci mi çözecek?

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım A.Ş. diye bir şirket kurdu. Şirketin yönetimi için AKP İl Başkanlığından isim istemiş. AKP İl Başkanı da nakliyeci Abdullah Özer’in ismini vermiş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri de, bu ismi veto etmiş. Ancak, Özer şirket yönetiminden istifa etmemiş.
  trabzon-ulasamin.jpgAbdullah Özer, iyi bir nakliyeci olabilir. Azerbaycan’a fi tarihinde Kaynak Holding’in mallarını taşımış da olabilir. 15 Temmuz’da hain darbe girişimi sonrası TIR’ların askeriyenin kapısına dizmiş, Tunceli dağlarına bayrak dikmiş, Kato dağında köfte partisi vermiş, Diyarbakır’da annelerin eylemine destek vermiş olabilir... Ki, bunca eylemi gönüllü olarak neden yaptığı da çoklarının kafasını karıştırmadı değil.  
AKP il yönetimi, Ulaşım şirketine Trabzon’da kent içi ulaşımdan haberdar şehri ilçesiyle köyüyle bilen, şehrin havasını teneffüs eden birini demek bulamadı, uluslararası nakliyeciyi tercih etti.
Büyükşehir Belediye Meclisinin bir üyesi, önceki gün ‘Büyükşehir Belediyesi nakliye şirketi kuracak herhalde. Ulaşım şirketine nakliyeciyi aldı. Trabzon’un ulaşımını, TIR filosunun sahibi nakliyeci mi çözecek? Bu işler bu kadar mı ucuzladı’ dedi. 
Aslında Abdullah Özer’in de, ‘Ulaşım şirketi yönetiminde yer alayım’ diye bir talebi olduğunu sanmıyoruz. İl yönetiminde Özer ile bir dönemler birlikte hareket eden birileri, Özer’in adını vermiş olabilir. 
Belediye şirketleri, meccanen görev yapılan yerler değil. Kimi şirketlerin yöneticileri maaş alır, kimileri huzur hakkı. Abdullah Özer’in, maaş veya huzur hakkı almak için şirkette görev almak istediğini sanmıyoruz. Çünkü Özer’in ekonomik durumu zaten iyi. Hatta şirketten alacağım ücreti, fakir fukaraya bağışlayacağım da diyebilir. Abdullah Özer, bu aşamada şirket yönetiminde kalmak için direnir mi bilmiyoruz. Belediye yönetimi, Özer’i istemedikten sonra direnmenin de faydası yok. O nedenle, Özer, şirkette sizin olsun, istifa ettim, demeli. 

Ali Türen Öztürk’e özel davet!

 ali-turen-001.jpg CHP Genel Merkezi Cuma günü Samsun’da genişletilmiş bir bölge toplantısı yapacak. Samsun’daki toplantıya partinin bölge milletvekilleri, il ve ilçe başkanları ile yöneticileri ve bir de partide ağırlığı olan bazı isimler davet edildi.
CHP’nin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, önceki gün CHP’nin Trabzon’da ki en önemli isimlerinden biri olan Ali Türen Öztürk’ü aradı ve Samsun’daki bölge toplantısına davet etti.
Ali Türen Öztürk, partide görevi olmamasına rağmen genel merkez tarafından her  zaman dikkate alınan ve unutulmayan bir isimdir. 
CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun da, Salıcı’dan sonra Ali Türen Öztürk’ü aradı ve ‘Samsun’a partinin aracı ile birlikte gidelim’ teklifinde bulundu. 
Türen’in Uzun’a ne cevap verdiğini bilmiyoruz. Bildiğimiz, Ali Türen Öztürk’ün, Samsun’daki toplantıya kendi aracı ile gideceği.
Ali Türen Öztürk, CHP Genel Başkanı ve üst yönetimi tarafından unutulmadı. Türen de zaman zaman üst yönetimle görüşüyor. CHP Genel Merkezinin Ali Türen Öztürk ile zaman zaman görüşmesini kimileri, Türen’in il başkanlığına aday olacağı şeklinde yorumluyor.
Bize göre, Ali Türen Öztürk, bundan böyle delege peşinde koşmaz, kulislere girmez, ben adayım demez. Genel Merkez, kendisine il başkanısın veya milletvekili adayısın derse Ali bey de, olumlu cevap verir ve kolları sıvar.  Genel merkez, Ali Türen Öztürk’e böyle bir davette bulunur mu? Samsun’daki toplantıya özel davet edildiğine göre bulunacak.  

Soylu’ya yaptırım kararı almışlar!

 soyluya.jpeg ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'nin "Barış Pınarı Harekatı" kapsamında Suriye'ye yönelik operasyonuna ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i yaptırım listesine almış.
ABD Hazine Bakanlığı ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının da yaptırım listesine ekledi. 
Yaptırım listesine eklenen kişi ve kurumların varsa ABD'deki mal varlıkları dondurulurken bu kişi ve kurumların ABD ile finansal işlemler yapmalarının da engellendiği belirtildi.
ABD’nin bu kararları, havanda su dövmek gibi bir şey. 
Süleyman Soylu ve diğer bakanlar için ABD yaptırım kararı alsa ne olur almasa ne olur? 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, terörle, teröristlerle mücadele edecek, barış için yola çıkacak diğer yandan ABD Başkanı, AB ülkeleri, bu barışçıl hamleyi durdurmaya çalışacak. 
Türkçede güzel bir deyim vardır, ‘İt ürür kervan yürür’ diye…

Hastaya haciz!

hastaya.png  Eskiden hastanelerde peşin para veremeyen hastalara senet imzalatılırdı. Hastalara senet imzalatma işi de gazetelerde yer alırdı. 61saat internet sitesindeki habere göre hastalara, şimdilerde hastane değil de medikalciler senet imzalatıyormuş. Ahi Evren Hastanesinde bedelini devletin karşılamadığı medikal malzeme takılmış. Ancak, bu işlem yapılırken medikalcilerle, bu alet kaç para diye konuşulmamış. Ödeme gündeme gelince, medikalci ile hasta ücrette anlaşamamış ve hasta yakınları vadeli senet imzalamışlar. Senet ödeme zamanı gelince, ödeme olmamış ve medikalci senedi imzalayanlara haciz işlemi başlatmış.
  Hastanelerde bu tür olayların olması aslında çok da sürpriz gelişme değil. Bu olayın  gündeme gelmesinin arka planında Ahi Evren Hastanesi’ndeki koltuk savaşı var. Kimileri başhekim İsmet Durmuş’un cansiperane çalıştığı söylerken, kimileri de bu tür olaylarla başhekimi eleştiriyormuş. 
  Trabzon’da yönetimsel ve hasta muayenesi açısından sürekli gündeme gelen sağlık kurumu Ahi Evren Hastanesi’dir. Ahi Evren Hastanesinde son bir iki yıl içerisinde çok sayıda doktor ya başka sağlık kurumuna geçiş yaptı ya da istifa etti. Ahi Evren Hastanesindeki sıkıntının nedeni yönetimsel mi yoksa farklı mı bilemiyoruz. Bildiğimiz Ahi Evren’de sıkıntının olduğu...

Önceki ve Sonraki Yazılar