Trabzon’un yerli aileleri ve kozmik oda!

Dün sabah, Emniyet Müdürünün Polis evindeki kahvaltılı basın toplantısına gitmeye niyetlendim. Sabah erken kalkmıştım. Alnımdan gözlerime doğru bir ağırlık çökmeye başladı. Sonuçta gidemedim. Emniyet müdürü ile tembelliğimizden mi, iş yoğunluğundan mı bilemiyorum, henüz yüz yüze görüşemedim. Muhabirlik dönemlerinde Emniyet’ten çıkmazdık. Trabzon’da; Emniyet müdürü göreve başladığı günden bugüne Fenerbahçe maçı gecesi olan olayları saymazsak kentte kayda değer bir vukuat, emniyeti sıkıntıya düşürecek bir olay yaşanmadı. Trabzon’a Emniyet açısından baktığımızda ilk intiba, Trabzon’un Emniyetli bir kent olduğu şeklinde. Ancak, Emniyet işini yapar, her şey iyi gidiyorken bakarsınız beklenmedik bir olayla karşılaşabilirsiniz. O nedenle, Emniyet işler iyi gidiyor diye tedbiri elden bırakmamalı.

***

İşadamı Nadir Saral; okuyan, araştıran, sosyal bir isimdir. Bir ara Türk Sanat müziğine merak sarmıştı. Nadir Saral, bölge tarihi ile de ilgili araştırma yapar. Bizim de özellikle bölge tarihine meraklı olduğumuzu bildiği için, ‘Trabzon’un yerli aileleri hangileridir’ diye bir soru sordu. Ben de gayri ihtiyari, ‘Nadir bey yerlilerin yarısı 1924’te Yunanistan’a, Rusya’ya gitti, yarısı da daha önce Müslüman oldu buralarda kaldı’ dedim.
Trabzon’da bir iki yüz yıl önceden gelen aileler, sülaleler var da, üç yüz dört yüz yıl öncesinden gelenlerin veya yıllar öncesinden beri bu bölgede yaşayanların hangileri olduğu konusunda çok fazla bilgi sahibi değiliz. Kimimiz İç Anadolu’dan, kimimiz doğudan, kimimiz Kafkaslardan, kimimiz güneyden, kimileri de başka yerlerden buralara geldi. Elbette bazı ailelerin cedleri bu topraklarda idi. Ama elimizde net bilgi yok. Diğer ülkelerde de tepedekiler dışında, sülale kökenine inme işinin üç-beş yüzyıl öncesine pek gittiğini sanmıyorum. Rahmetli İlyas Karagöz bu konularda epey yazmıştı.  Sülale adı bile vermişti. Çoklarından tepki almıştı. İnsanlar bu topraklara nereden gelirlerse gelsinler, kendilerini buralı tanımladıktan sonra buralıdır.

***

Hemen her gün yazanlar, zaman zaman tekrar yapar. Kimi yazarlar da eski yazılarını, hafiften rötuşlar veya aynısını yayınlar. Bugüne kadar yayınlandığım yazıları pek tekrar etmedim ama bazı bölümlerini rötuşlayarak, değiştirerek yazdığım olmuştur. Bu da normal karşılanmalı. Her gün onca iş arasında, 3- 4 daktilo sayfası yazı yazan birinin bu tür tekrarları hoş karşılanmalı.

Rahmetli Terzi Alpaslan’ın meydan parkı karşısında bugünkü SGK binasının altındaki 8-10 metrekarelik terzi dükkanı, bir dönemler Trabzon’un sosyal kozmik odası idi. Sabit Sabır’dan Ahmet Celal Ataman’a, Rüştü Araz’dan fırıncı Ertuğrul’a, Ahmet Nemli’den Fethi Topaloğlu’na kentin önde gelen işadamı, saygın insanları orada toplanır, sohbet ederdi. Bir gün rahmetli terzi Alpaslan’a, ‘Abi, bu insanlar burada sabahtan akşama kadar ne konuşuyorlar. Bu insanlar birbirleriyle hiç kavga etmezler mi’ diye sormuştum. O da, ‘Burada konuşulanlar burada kalır’ diye cevap vermişti. O dükkanda konuşulanlar gerçekten dışarıya yansımazdı.

AKP hükümetinin en büyük destekçilerinden biri olan tarihçi-yazar Kadir Mısıroğlu’nu yıllar öncesinden tanıyan isimlerden biri Murat Durmuş’tur. Rahmetli Terzi Alpaslan da Mısıroğlu ile ilgili çok şey anlatmıştı. Kadir bey Trabzon’a geldiğinde Alparslan’ın terzi dükkanına da uğrarmış! Kadir bey, üniversite tahsilini İstanbul’da yapmış. İstanbul’da Trabzon talebe yurdunda kalırmış. O yıllar çok fiyakalı bir gençmiş. Murat Durmuş’a, ‘Kadir Mısıroğlu o yıllarda da bugünkü gibi İslamcı mıydı’ diye sordum. Durmuş, ‘O günler eskide kaldı’ mealinden cevap verdi. İnsanlar gençliklerinde farklı ilerleyen yaşlarda daha farklı düşüncelerde olabilirler. Bu da normaldir. Benim merak ettiğim olay Kadir beyin soyadı. Kadir beyin soyadının Mısıroğlu olmasının acaba Mısır ile bir ilişkisi var mı? Çokları bilir, bizim buralarda merkez ve Akçaabat’ta eskiden Mısır’a, lağus  (laus)derdik. Lağus o yıllarda bölgenin bir numaralı hububatı. Hemen her evde her gün yoğurtun içine lağus ekmeği doğranırdı. Kadir beyi görürsem veya kendisine ulaşırsam kendisine şunu soracağım!

‘Soyadınız gibi Mısır’dan mı geldiniz?’.

Trabzon ve yöresinde belki çokları bilmez, Suriye’den Mısır’dan gelen çok aile vardır. Hatta Trabzon’da hakimlik yapan merhum Necmettin Erbakan’ın babasının lakabı ‘Arap hakim’di.. Baba Erbakan, Arap mıydı yoksa teni, saçı kara olduğu için mi kendisine ‘Arap’ hakim denirdi. Bilemiyorum.

Neyse yazıyı daha uzatmayayım. Erkan yazı işlerinden seslendi, ‘Abi yazını bekliyoruz’. 

Aslında bugün rahmetli Mahmut Goloğlu ile ilgili birkaç satır yazacaktım. Bir başka hafta sonu Mahmut amca ile ilgili bir şeyler yazarız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum