Tribünler neden dolmuyor?

Türkiye’de konut üretimine paralel onlarca stat yapıldı ve yapılıyor. Konutların tamamı satılmasa bile satılanlar doluyor. Ya statlar?

İstisnasız hepsi boş!

15 milyonluk İstanbul’da 70 bin kişilik Olimpiyat stadında oynanan bir maçı 7 bin kişi izliyor. Trabzon’da 20-25 bin kişilik Avni Aker’de üç bin kişi, 15 bin kişilik Rize stadında bin beş yüz kişi. Başkent Ankara’da durum aynı! Örnekleri çoğaltabiliriz!

Futbol severler, futbol izleyicileri Türkiye’nin her yanında maçlara gitmiyor.

Diğer yandan Avrupa ülkelerine bakıyoruz. Almanya, İngiltere’de statlar ful çekiyor. İspanya’da iki kulübün maçlarında tribünler doluyor. İtalya’da, Fransa’da tribünlerin yarısı boş! Diğer Avrupa ülkelerinde de maçlara pek rağbet yok!

***

Futbolseverler neden maçlara gitmiyor?

Alt alta onca neden yazabiliriz.
Futbolun kirlenmesini, tuttuğumuz takımın sıradanlaşmasını, zirve mücadelesi yapmamasını, canlı TV yayınlarını vs. vs.

Futbol seyircisini gelir düzeyine ve sosyal yapısına göre tasnif ettiğimizde, büyük bölümünü alt ve orta sınıf oluşturur. Elbette üst gelir düzeyinde olanlar da maça gidiyor ama o kesim azınlıkta kalıyor.

Maçlara gitmemeyi salt ekonomik nedenlere bağlamak istemiyorum. Ama diğer yanda da bir gerçek var. Orta ve alt gelir düzeyindeki insanların, gelirleri yalnız Türkiye’de değil Avrupa’nın da çok sayıda ülkesinde azalıyor.   

Asgari ücretin bin lira seviyesinde seyrettiği bir ülkede asgari ücretliler her hafta maça hangi para ile gidecekler… Ki, bugün her ilçede haftada bir maç oynanıyor.

Asgari ücretli bir yana, bugün maçlara giden özellikle genç kesimin yüzde 80’i, 90’ı işsiz. Bu gençlerin babaları da ev mi geçindirecekler yoksa çocuklarına maça gitmeleri için harçlık mı verecekler. Diğer yandan biraz daha fazla geliri olan kesimin de, ev geçindirme, çocuk okutma, konut taksiti, kredi kartı borcunu vs. göz önüne aldığımızda futbol severlerin tam bir ekonomik sıkıntıda olduklarını görüyoruz.

Geleneksel futbol seyircisi, yukarıda sıraladığım nedenlerden ötürü maçlara gitmiyor.

Bu olay yalnız futbol için değil, diğer spor branşları için de geçerlidir.

***

Sporseverleri, tribünlere çekmek için ne yapılmalı?

Promosyonla, ücretsiz biletle belki sporsever tribünlere çekilebilir. Ama profesyonel sporlarda bu uzun soluklu olmaz.

Bu sorunun cevabı iki ayaklı! Biri ekonomi diğeri eğitim.

Ekonomiyi bir tarafa bıraktık. Zamanla belki düzelebilir.

Asıl yapılması gereken, eğitimde sporu öne almaktır.

Türk Eğitim Sisteminde sporun adı var uygulaması yok desem mübalağa etmemiş olurum.

Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde, okuma yazma öğrenen çocuk diğer yanda yüzmeyi de öğreniyor.

Avrupa ülkelerinde ilk ve orta öğretimde spor dersleri, matematik, fizik, kimya gibi ana derslerden biridir. Bizde ise sosyal dersler öne çıkar.

Süper Lig’de oynayan yerli futbolcuların neredeyse yarısı altyapı eğitimini Avrupa’da özellikle de Almanya’da almışlar. Bu da Almanya’da spor eğitiminin ön planda olduğunu gösteriyor.

Son söz olarak; 30-40 binlik statlar yapılmasına yapılsın da, asıl önemlisi sporcu yetiştirilmesi için formül arayalım, çözüm üretelim ve eğitim sistemimizde sporu öne çıkaralım. O statların dolması için öncelikli olarak bunların yapılması gerekir, diye düşünüyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.