Troller kimler?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’da bakanlıktan ve siyasetten çekileceğini açıklamıştı. Soylu’nun veda mesajı olarak nitelendirilen bu açıklaması büyük yankı yaratmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Arkadaşımızın istifası söz konusu değil. İşte bu trol ahlaksızlıkları maalesef ülkemizin birlikteliğini bozmaya yönelik atılan adımlardır. Türkiye’yi troller idare etmeyecek” dedi.

troller.jpg
Erdoğan’dan sonra Başbakan Binali Yıldırım ve eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’da, ‘trollere’ yüklendi.
‘Trol’ kavramı, Türk siyasetine son yıllarda girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın yüklendiği ve eleştirdiği trollerin kimler olduğu merak edilmeye başlandı. Bu olaydaki troller, AKP içinde mi yoksa muhalefette mi?

Hamzaçebi 6 ay
önce açıklamıştı!

hamzaçebi.jpg

CHP’nin Trabzonlu Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağını 6 ay önce yazmıştık. Akif Hamzaçebi, gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’a, ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayıyım’ demişti. Hamzaçebi’nin adaylığını ilk kez Kuzey Ekspres duyurmuştu.
Akif Hamzaçebi’nin, Genel Sekreterliğe getirilmesi sonrası çokları, ‘Hamzaçebi’nin önünün kesildiğini’ söyledi. Hamzaçebi, önceki gün ve dün, ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayıyım. İstanbul’u kazanacağız’ dedi.
Akif Hamzaçebi’ye başarılar diliyoruz.

AKP’de değişim
olacak mı?

akp-de-değişim-olacak-mi.jpg

AKP’nin bu ay sonunda yapılacak Trabzon il Kongresi’nde, kimileri yönetimin en az yarısının değişeceğini söylerken kimileri de değişimin kısıtlı olacağını belirtiyor. Tek liste ile gidilecek kongrede, yönetimde yer alacak isimlerin belirlenmesi için il başkanı Haydar Revi’nin çok yönlü bir çalışma yaptığı bildirildi. 61 saat internet sitesinde yer alan bir yorum haberde, il başkanı Revi, yönetim kurulu üyeleriyle tek tek görüşmüş. 50 yönetim kurulu üyesinden 7-8 kişi başkan ile görüşmeye gelmemiş. Gelmeyenler başkan Revi’ye mazeretlerini bildirmişler. Revi mazeretleri çok inandırıcı olmayanlara soru işareti koymuş!   Haberde 50 yöneticinin 50’sinin de göreve devam etmek istediği belirtiliyor. İl Başkanı Revi’nin belirlediği 50 kişilik yönetim, daha sonra Beştepe’ye gönderilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olur vermesi halinde 50 kişilik yönetim, belirlenecek. Kongreye katılacak delegelerde 50 kişiye oy verecek!

İYİ Parti adayları
anketle belirleyecek

İYİ Parti Trabzon Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını, anketlerle belirleyecek. İYİ Parti Genel Merkezi ve Trabzon teşkilatı, ilçelerde vatandaşa, ‘kimi belediye başkanı görmek istiyorsunuz veya aşağıdaki isimlerden hangisini tercih edersiniz’ şeklinde sorular yöneltecek. Çıkan sonuçlar, genel merkeze iletilecek, genel merkez teşkilatın da görüşünü alarak, başkan adayları belirlenecek.
Bu arada İYİ Parti’nin dün gerçekleştirilen Rize il kongresine beklenen üzerinde katılım olmuş. Rize ve ilçelerindeki eski MHP, ANAP ve DYP’lilerle CHP’liler kongreye büyük ilgi göstermiş.

Küçük Hamdi
her yerde!

Trabzonspor eski futbolcularından Küçük Hamdi lakaplı oyuncu Hamdi Aslan, Digitürk’ün en başarılı yorumcularından biri. Hemen her hafta naklen yayınlanan bir iki maçta yorumculuk yapan Küçük Hamdi, önceki gün Osmanlıspor- Kasımpaşa, dün de Gençlerbirliği- Alanyaspor maçında görevli idi. Küçük Hamdi’nin bu akşam da Trabzonspor- Beşiktaş maçını yorumlaması bekleniyor. Naklen yayınlarda, ‘etliye sütlüye’ dokunmadan yorum yapan Küçük Hamdi’nin başarısı alkışlanıyor.

Pekşen’in hedefi!

pekşen-003.jpg

CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’in hedefi CHP Genel Başkanlığı… CHP Büyük kurultayında, Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin anahtar listelerinde yer almamasına rağmen parti meclisine giren Pekşen’in bu başarısı dikkatleri üzerine çekmişti. CHP’nin en aktif milletvekillerinden biri olan Haluk Pekşen, ‘Bu ahval ve şerait içinde tarihsel görev ve sorumluluk yine CHP’ye düşmektedir. Kurucu değerler birikimi olan CHP, bu ağır süreçten ülkeyi çıkaracak tek siyasi adrestir. O halde bu gerçeği inşa edebilecek yeni yüzler, yeni söylemler ve yepyeni bir umuda tutunmak siyasetin olmazsa olmazı olmaktadır’ dedi.

Hekimoğlu
aday olur mu?

Trabzon’un önde gelen isimlerinden biri olan Hekimoğlu şirketler grubu yönetim kurulu başkanı Celil Hekimoğlu’nun, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis seçimlerine girip girmeyeceği merak konusu oldu. Trabzonspor Başkanlığını 7 oy farkla kaybeden Celil Hekimoğlu’nun TTSO meclisine girmesi halinde yönetim veya meclis başkanı seçilme şansının yüksek olduğu söyleniyor. Celil Hekimoğlu’na yakın isimler ise, Hekimoğlu’nun TTSO seçimlerine müdahil olmayacağını söylüyorlar.

Ödüllü başkan!

ödüllü.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, belediyeler birliği tarafından en beğenilen başkanlardan biri olarak seçilmişti. Gümrükçüoğlu önceki akşam Ankara’da beğenilen başkan ödülünü eski bakanlardan ve Cumhurbaşkanı Danışmanlarından Güldal Akşit’in elinden aldı. Trabzon’da en fazla eleştirilen isim olan başkan Gümrükçüoğlu’nun, beğenilen başkan seçilmesi ve ödül alması, kimi çevreler tarafından ‘ısmarlama ödül’ aldı şeklinde yorumlanıyor. Başkan Gümrükçüoğlu ise, ‘Beni halk seçti. Başarılarım ortada’ diyor.

Bölükbaşı ve
44. sergi!

Trabzonlu fotoğraf sanatçısı Atilla Bölükbaşı, 44. Kişisel sergisini bugün Konya Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi sergi salonunda açıyor. Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından biri olan Atilla Bölükbaşı’nın “Medeniyetler Yolu Gümüşhane”, “Karaca Mağarası” “ Trabzon Deyince”, “Akçaabat”, “Milli Mücadele’de Trabzon”, Başarılarla Dolu 41. Yıl”, “Doğunun Masal şehri Trabzon” “Yeşil Nefes Arsin”, Trabzon Deyince/2”, “Dünden Bugüne Akçaabat”, “Hıdırnebi’den Kadırgaya Yayla Şenlikleri” , “Ortahisar”, adlı belgesel filmleri bulunuyor.
Bölükbaşı bugüne kadar Türkiye genelinde 35, Yurtdışında, Almanya(Dortmund ve Fransa / Paris’te 6 kişisel sergi açtı. Birçok karma sergiye katıldı, dia gösterileri sundu. Çok sayıda eseri ve fotoğraf albümü bulunan Bölükbaşı’nı kutluyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar