TS 50. Yılda kümeye gider!

Sezon başında, ‘Kazım E. Yanal’ın görevi Trabzonspor’u kümeye düşürmekten de öte ekonomik olarak dibe vurdurmaktır’ dedim. Çokları bana inanmadı. Egolu, her şeyi ben bilirimci başkana ve YALAN’a inandı. İlk yarının bitimine üç-beş hafta kala dibe vurmuştuk. Kayseri ve Adana maçlarında hakem kararları, ardından Muharrem Usta’nın üç-dört takviye yapması ve Yusuf Yazıcı faktörü Trabzonspor’u kuyunun dibinden çıkardı.

Trabzonspor’u Karadeniz takımlarının akıbetine uğratmakla görevli teknik direktör Kazım Ersun Yanal, takımının yükselişini engellemek için yapması gereken her şeyi yaptı ve yapıyor, yapacakta!

Trabzonspor’un şampiyonluklarında yönetici olan Hüseyin Usta, ‘Allah aşkına, bir şeyler yazın, söyleyin. Bu ne rezalettir. Bu kentte, bu bölgede bu takımda oynayacak futbolcu yok mu? Bu oyunculara milyon dolarlar, eurolar nasıl verilir. Bu oyunculara bu paraları verenlerden hesap sorulmayacak mı? Bu hoca ne yapmak istiyor. En iyi oynayan oyuncuyu dışarı alıyor, hiçbir şey yapmayan oyuncuları sahada tutuyor. Bu tür hocaların Trabzonspor’u rencide etmesine, Trabzonspor’u şaibe altında bırakmasına isyan ediyorum. Bu olaylar bizim dönemimizde olsa idi, ne o sahada yürüyen topçularla nede bu hoca ile yol alırdık’ dedi.

***

Hüseyin Usta ve onun gibi milyonlarca Trabzonspor taraftarının tepkisine ve eleştirisine biz de katılıyoruz.

Trabzonspor’u Karadeniz kulüplerinin akıbetine uğratmakla görevli bu hoca ne yazık ki, Moskova’larda Almanya’larda topçu peşinde…

Rusların, Almanların görmediği, göremediği oyunculara yine milyon Eurolar, dolarlar verilecek arada birileri zengin edilecek ve olan yine Trabzonspor’a olacak.

Bugüne kadar yaptığı ve yaptırdığı transferlerle, oynattığı futbolla bizi ve bizim gibi milyonları yanıltmayan, haklı çıkaran Kazım Ersun Yanal ile Trabzonspor 50. yılda asla şampiyonluğa oynamaz, oynayamaz. Ancak ve ancak küme düşmeme mücadelesi verir. Ve bu sezon olduğu gibi birileri müdahale etmezse kesinlikle kümeye gider. Benden söylemesi!

(Hasan Kurt)

Cora’nın yıldızı!

coranin-yildizi.jpg

AK Parti Trabzon milletvekili Salih Cora’nın, sağlam duruşu, vatandaşla diyaloğu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da tutulan ve sevilen bir isim olması, Trabzon’da AK Parti’den nemalanan bazı kesimleri rahatsız ediyormuş.

Salih Cora önceki gün, 2 Nolu Beşirli’de Pazar yeri olarak yapılan daha sonra farklı amaçlarla kullanılan ve en sonunda spor merkezi haline getirilen mekanın açılışında yaptığı konuşmada, ‘AK Parti olarak çok modern tesisler yaptık, spora çok önem verdik ama istediğimiz başarıyı elde edemedik. Tesisler için, yeni sporcular yetiştirecek isimler bulmak, koymak lazım’ diyerek önemli bir konuya dikkat çekti.

Cora’nın tespitine bizde katılıyoruz. AK Parti Trabzon’da gerçekten sayısız tesis yaptı. Ama ne yazık ki, bu güzelim tesislerde birkaç istisna dışında başarılı sporcu yetişmedi. Bunun nedeni bize göre, hükümetin eğitim ve spor politikası…

Salih Cora, bize göre çok önemli ve büyük hatalar yapmadığı sürece uzun süre Trabzon milletvekili, hatta ileride bakan olarak millete ve ülkeye ve de Trabzon’a hizmete devam eder.

Akyazı’nın talanı için yasa değiştirilecek!

Akyazı projesi, 2007 genel seçimleri öncesi gündeme geldi. Trabzon limanını 25 yıllığına satın alan Albayraklar grubu, liman sahasındaki serbest bölge için İranlıların kapısını çalar. Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde serbest bölge işletmesini alan İran asıllı Ballı grubu serbest bölgeyi vermez. Albayraklar, bunun üzerine Trabzon’da bir serbest bölge kurmak için harekete geçer.

önce-böyle-olacakti.jpg

Akyazı projesi gündeme gelir. Akyazı Projesini Trabzonspor’un yapması için düğmeye basılır. Ancak, Trabzonspor’un bu işin altından kalkamayacağı gerekçesiyle birileri tarafından engellenir. Proje bir süre askıda kalır. Sonra dolgu ihalesi yapılır. Bu sırada Albayraklar grubu Liman sahasındaki serbest bölgeyi Balli grubundan devir alırlar. Akyazı projesindeki yat limanı ve serbest bölge iptal edilir. Akyazı için yeni bir proje hazırlanır. Yeni projede serbest bölge yoktur ancak küçük de olsa bir barınak ve yat limanı vardır. Stadın batı tarafı ise ticaret ve eğlence merkezi olarak belirlenir. Alanın bir tarafına da otelimsi bir bina yerleştirilir.

sonra-projesi-değişti-böyle-oldu.jpg

Dolgu yapılır, sonra proje bir kez daha değiştirilir. Bu kez yalnızca dolgu alanının yarısı için proje hazırlanır. Diğer yarısı boşta kalır.

Bugünkü kavga dolgu alanının diğer yarısı için yapılıyor. Bu alan takriben 400 bin metrekare… Yıldızlı ve Beşirli’de yapılan istimlaklarda bin metrekareye 2 ila 5 milyon arasında bir istimlak bedeli ödendiğini göz önüne alırsak, bu alanın bedeli asgari bir milyar lira... Yani eski para ile tam bir katrilyon.

Beşikdüzü’nden Of’a, Çaykara’ya Maçka’ya kadar Trabzon’da on değil onlarca hastane olmasına rağmen ve kentin nüfusunun önümüzdeki 25 yılda en fazla 50 bin artacağı tahmin edilirken, Trabzon’da Şehir Hastanesi yapılması ranttır, devleti soymaktır. Bunun başka bir izah tarzı da yoktur.

R A 1:

Önce böyle olacaktı!

R A 2:

Sonra projesi değiştirildi, böyle oldu…

R A 3:

Sonra, proje bir kez daha değiştirildi, yapımda ekleme, çıkarma yapıldı...

Ve bugün böyle oldu… Yarın ise nasıl olacağı belli değil...

Önceki ve Sonraki Yazılar