TS Divanı için yarış olmamalı!

Büyük spor kulüplerinin, Divan, Yüksek İstişare vs. gibi kurulları;  eski yönetici ve üyelerin oluşturduğu kurullardır. Bu kurulların; kulüplerin tüzüklerinde de belirtildiği gibi hiçbir yasal ve resmi sorumlulukları yoktur.  Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe spor kulüplerinin tüzüğünde de bu olay bu şekildedir, Trabzonspor kulübünün tüzüğünde de!

Divan bir icra organı değildir. Genel Kurul da seçilmiş yönetim veya denetleme kuruluna müdahale edemez. Böyle bir yasal hakkı yok. Ancak, görüş alır, görüş bildirir. Tavsiyede bulunur. Yönetim Kurulu, Divan Kurulunun görüşlerini, tavsiyelerini çöpe de atabilir, dikkate de alabilir. Ama genelde bildiğini okur. Çünkü genel kurul tüm yetkiyi yönetim kurulu ve başkana vermiştir. İbra edilecek olan yönetim kuruludur!  

Kulüplerin Divan Kurulları ağırlıklı olarak, kulübe geçmiş yıllarda hizmet etmiş akil, saygın üyelerden oluşur.  Trabzonspor’da bugün Divan Başkanlığına ve yönetimine talip olanların hepsi bu göreve layıktırlar. Birileri daha üst görevlerde bulunmuş, birileri sade yönetici veya üye olmuş olabilir. Bu çok da önemli değil.  Kulüplerde kimi zaman parası, kimi zaman yeteneği ve temsil kabiliyeti olan başkan ve yönetici olmuştur. Kulüpte başkan ve yönetici olanlarla olmayanlar arasında ben çok da fark görmem! Kimileri iyi organize olur, kulisini atar, destek bulur. Kimileri iyi yöneticidir ama destek bulamaz köşesinde oturur!

Divan Kurulu gibi temsil yönü öne çıkan, görüş ve öneri sunmanın ötesinde bir görevi olmayan, bir kurulun başkan ve yöneticiliğine gelmek için insanlar neden bir yarış içerisine girerler?

Divan Kurulu Başkanlığına seçilen kişi ve yönetimi; mesela Trabzonspor Başkanı ve yönetiminin yanlışını durdurabilir mi?

‘Ya kardeşim sen ne yapıyorsun? Şu futbolcuya nasıl 15 milyon EURO veriyorsun. Veremezsin’ diyerek başkanı frenleyebilir mi?

Hiçbir şey yapamaz!

Ne yapar?

Bol bol demeç verir!  Başkanı eleştirir vs…

Sonuçta, başkan yine bildiğini okur! Bu gün okuduğu gibi!

Karşılıklı atışma, sataşma ve kavga sürüp gider!

Bugün birileri, böyle bir kavganın olmasından yana gibi görünüyor!

Böyle bir kavga Trabzonspor’a hiçbir şey kazandırmaz!

Ve ayrıca, Divan seçiminde kaybeden grup da olayı farklı yorumlayacaktır.

İki adaylı Divan Kurulu seçiminde, hangi aday kazanırsa kazansın, bana göre Trabzonspor kaybedecektir. Mali genel kurulda birleşen camia bu yarışla birlikte ikiye üçe bölünecektir.

Divan Kurulu seçiminde, tek aday ve tek liste olması, bir isim üzerinde anlaşma sağlanması, yalnız muhalefeti değil camiayı birleştirir.

Bu isim Ali Sürmen de, Nadir Saral da olabilir?

Bu iki isimden biri, diğeri lehine adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı.

Bu durumda üçüncü bir isim üzerinde ittifak sağlanması, Trabzonspor’da birlik ve beraberliğin yeniden tesis edilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Üçüncü aday kim olabilir?

Ahmet Celal Ataman, Salih Erdem, Atay Aktuğ, Sabit Sabır ve Rüştü Araz’dan biri neden olmasın!

Trabzonspor’un yaşadığı sıkıntıların nedenlerinin başında; ego tatmini ve ben varsam Trabzonspor var, şiarı gelir!

Trabzonspor camiası; bu anlayışı yıkmadıktan sonra kulübün düzlüğe çıkması, zorun ötesinde imkansızdır!

Sonuç olarak; Trabzonspor akil adamlar heyetinin seçimi için iki, üç listeli bir yarışın olması, kulübün zararınadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.