TS transfer yapmamalı!

Sahada iyi sonuç alan takımlara, devre arası pek takviye yapılmaz. Eğer bir takım iyi değilse, kötü sonuçlar alıyorsa, hocasından yönetimine kadar hepsi transfere sarılır.

Peki, kulüplerin devre arasında isabetli transfer yapma şansı ve ihtimali var mı? Yok denecek kadar az! Devre arası yapacağın iyi transferin maliyeti yüksektir. Ayrıca, hiçbir takım mecbur kalmadıktan veya çok yüksek gelir elde etmedikten sonra devre arası iyi oyuncusunu satmaz.

Trabzonspor’da başkanı da hocası da medyaya yansıyan haberlere bakılırsa transfer diyor başka bir şey demiyor.  Gazetelerde, TV’lerde onca yerli ve yabancı futbolcunun adı geçiyor. Trabzonspor’da yabancı kadrosu zaten şişkin, bir- iki yabancıyı göndereceksin ki yerine yabancı alacaksın.  Mevcut kadrodaki yabancılara rağbet yok. Geçenlerde sporun manşeti ‘alırken platin satarken teneke’ şeklinde idi.  TS yabancı futbolculara alırken bir değil birkaç milyon dolar ödüyor. Satarken ise beş para etmiyor.

Bu olay dün de böyle idi, bugün de!

Yerli oyuncularda durum farklı mı?

Mesela bugün kadrodaki Olcan’ı göklere çıkarıyorlar. Satıyorum desen bonservisine bir milyon EURO vermezler. Kaleci Onur hariç diğerlerinin hepsi aynı!

Mustafa Hoca, santrafor istiyormuş. Kadroda üç santrafor var, hoca dördüncüsünü istiyor. Trabzonspor’un santrafordan önce kenar oyuncusu, orta saha, defansın göbeğine transfer yapması gerekir.   Hocanın yapacağı en büyük transfer kim ne derse desin kadro dışı bırakılan Volkan Şen olmalı. Beğenilmeyen bir Volkan üç Olcan eder.  Yekta’nın mektanın peşine gideceğine 1461’den Barış’ı A takıma al! Yekta, Rize’ye gönderdiğin Aykut’tan iyi mi? Aykut birinci vites gider Yekta biraz daha hızlı! Veya 1461’den A kadroya aldığın Caner ve diğerleri Yekta’dan daha iyi!

Trabzonspor, devre arası transfer yapmamalı. Yapacaksa, yerli veya yabancı rüştünü ispat etmiş, takımda direk oynayacak oyuncu almalı. Ve ilk tercihi de orta saha olmalı.

Xxx

TS Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun bu aralar pek sesi çıkmaz oldu.  Birileri başkanın sesini kısmışa benziyor. Başkan, gasp edilen kupanın peşini re sanki bırakmış!  FB, Yargıtay da olan şike davasının yeniden görülmesini istiyor. TS başkanı, davanın yeniden görülmesi neyi değiştirir, demiyor.  İstanbul medyası bile Başkanı artık ekranlara çıkartmıyor!

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu, görünen o ki Trabzonspor’u da etkilemişe benziyor.  Trabzonspor, tüm olumsuzluklara ve kadro yetersizliğine rağmen süper ligde ve Avrupa’da başarılı sonuçlar aldı. TS yönetimini de ayakta tutan bu sonuçlar!

Bundan sonra ne olur?

Saha sonuçları iyi gittiği müddetçe bir şey olmaz. Saha sonuçları kötü olursa hoca da gider yönetim de!

Burada şunu söyleyeyim, Trabzonspor’da başkan İbrahim Hacıosmanoğlu değil de Özkan Sümer veya bir başka isim olsa ne değişirdi?
Biri Hasan ile diğeri Hüseyin ile çalışır. Birinin kadrosunda Mehmet diğerininkinde Ahmet olur! Biri iktidara yaslanır diğeri muhalefete veya ortada durur! Biri Mustafa Akçay ile çalışır diğeri Tolunay ile! Kaynak bulmak için hepsi birilerinin kapısını çalar veya formül üretirdi.

Ama hepsinden önemlisi yönetimde Özkan Sümer veya Muharrem Usta olsaydı; Trabzonspor camiasını temsil eden başkan, mitingde kürsüye çıkmaz, Medine dilencisi gibi kamuoyu önünde iktidardan para dilenmez, eğilip bükülmezdi. Kulübü bu denli siyasallaştırmazdı!

Trabzonspor taraftarını yaralayan olay da işte budur!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.