TS yönetimi siyasete teslim oldu!

Trabzon Başkanı Ahmet Ağaoğlu, asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu; TFF yönetim kurulu üyesi İbrahim Usta ile birlikte dün Trabzonspor’un ipini çeken TFF Başkanı Yıldırım Demirören’i ziyaret etti ve Trabzonspor forması hediye etti. 

Yıldırım Demirören’den önce TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’dı. 2010-11 sezonu sonunda şike olayı patlak verdi. TFF Başkanı Aydınlar, ‘Şike’nin yapıldığını kabul etti. UEFA, TFF’den giden belge ve bilgiler doğrultusunda şampiyonlar ligine Fenerbahçe’nin yerine Trabzonspor’u davet etti. Bir süre sonra Aydınlar istifa ettirildi. Yerine Yıldırım Demirören atandı. Demirören de siyasetin emrini yerine getirdi ve Trabzonspor’un ipini çekti.

Trabzonspor, yönetimi de ‘ipini çeken’, ‘kupasını vermeyen’ TFF Başkanına Trabzonspor forması hediye etti. 

BJK-FB maçında meydana gelen olaylar sonrasında, TFF maçın devamına karar verdi. BJK yönetimi, TFF’ye tepki olarak maça çıkmama kararı aldı. BJK, bir duruş sergiledi. Trabzonspor dünden bugüne böyle bir duruş sergileyemediği gibi resmen siyasete teslim olmuştur.

Trabzonspor ekonomik olarak darboğazın ötesinde uçurumun kenarında!

Ekonomik olarak çıkmaza giren kurum ve kuruluş, ya dükkanı kapatacak ya da kurtarıcı arayacak! Veya topyekün bir seferberlik başlatacak ve ardından direnç ve duruş sergileyecektir.

Siyasetin atadığı ve desteklediği Trabzonspor yönetimi, kurtuluşu siyasette görmüştür. Kupasını vermeyen TFF’ye kulübün formasını hediye ederek kupadan ve haklarından feragat etmiştir. Trabzonspor’un yıllardır sürdürdüğü mücadelesini noktalamıştır. Trabzonspor’un ipini çeken birine forma hediye etmek, barış ilan etmenin ötesinde topyekün teslim olmaktır.

Ağaoğlu ve yönetim; TFF Başkanını, siyasetçileri, FB Başkanını vs. ziyaret edebilir. Buna itiraz etmiyoruz. Bizim itiraz ettiğimiz ve tepki koyduğumuz olay, ekonomik destek vaadiyle ve siyasilerin emirleri doğrultusunda hareket edilmesi ve TS’nin kupasını vermeyen kişiye Trabzonspor forması hediye edilmesidir. Böyle bir kişiye TS forması hediye eden anlayış yarın kulübün anahtarını da rahatlıkla verebilir! Trabzonspor yönetimi, bu ziyaretle siyasete resmen teslim olmuştur.

 

Siyaset Trabzonspor’u kurtarabilecek mi?

Siyaset; kulüp kurtarmaz, günü birlik nefes aldırır ve bir sonraki iktidara kadar bağımlı kılar. Hepsi o kadar. Ve bu süre içinde de kulüp siyasetin oyuncağı olur. 2011 sezonunda bugüne kadar olduğu gibi!

Trabzonspor’u kurtaracak olan; ilkedir, duruştur, özveridir. Trabzonspor, maalesef, duruşu, özveriyi kaybetmiştir. Trabzonspor maddi ve manevi rant kapısı olmuştur!

Trabzonspor’un yerinde Fenerbahçe olsaydı; Fenerbahçe duruş sergiler, siyasete rağmen hak ettiğini de söke söke alırdı; Trabzonspor da bir alt değil iki alt kümeye düşürülürdü!

Hangi gerekçe ile olursa olsun, TS’yi temsilen, başkan ve asbaşkanın, Trabzonspor’un hakkını gasp eden TFF Başkanına forma hediye etmesini onaylamıyorum.     

 

Hasan KURT

 

***************

 

Aşkale siyaseti esir mi aldı?

 

Trabzon’da son 10 yılda kent gündemini en fazla meşgul eden olayların başında Trabzon Çimento Farikası ile ilgili haberler gelir. Fabrikanın bulunduğu yerden kaldırılması, bacalarından toz duman yayması, çevre kirliliği yaratması vs. gibi haberler, artık geride kaldı. Son birkaç aydır bu tür haberlerin yerini fabrikanın yeni yeri ve çevresi ile ilgili haberler almaya başladı.

Ali Öztürk, dün köşesinde, ‘Aşkale siyaseti esir aldı’ başlıklı bir yazı kaleme aldı. Öztürk, yazısında, Büyükşehir Belediyesi’nin Kanuni Bulvarı’nı Akoluk’a kadar uzatmasının nedenini Aşkale Çimento’nun yeni fabrikasına yol bağlamak olduğunu ileri sürüyor ve ‘Trabzon Büyükşehir Belediyesi, bu olayı gizlemek için Terminali Akoluk’a aldı. Dolayısıyla Akoluk’ta terminale yol yapıyorum mazeretine sığınıyor. Bu noktada can alıcı nokta şu, Terminalin Akoluk’ta işi ne?’ diyor.

Öztürk, Kanuni Bulvarı’nın parası Aşkale için harcanmamalı diyor. Haklı bir eleştiride bulunuyor. Terminal, kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde neden yapılır?  O bölgede olsa olsa, TIR garajı olur! Öztürk, yazısında Büyükşehir’in 1/5.000’lik imar planında Çimentonun önündeki yolu genişlettiğini bunu yaparken fabrikanın alanına dokunmadığını ve onlarca vatandaşın mülkünü yola dahil ettiğini söylüyor. Neden, niçin?

Öztürk, Çimento fabrikasının 85 dönümlük arazisinin iki dönümü yola ayırdığını belirtiyor. Bizde bir ekleme yapalım, Büyükşehir Belediyesi, Değirmendere’nin doğusunda Forum alışveriş merkezi önünde ve dere kenarında Trabzonlu köklü bir ailenin yaklaşık 40-45 dönüm arazisini fuar alanı ve yeşil alan olarak plana işliyor. Ve bu arazinin bir parçası da daha önce Asım Aykan döneminde imara açılıyor, Forum AVM kuruluyor. Bu planlamanın adalet, hakkaniyet neresinde? Öztürk, yazısının son bölümünde ise Aşkale’nin yeni fabrikası için vurulan 25 metrelik yolu mercek altına alıyor. 1.5 km.lik yolun 1.5 dönümü vatandaşın tapulu malı. Öztürk, yazısını, ‘Aşkale siyaseti esir aldı’ cümlesiyle noktalıyor.

Bize göre de Aşkale Çimento; siyasetle birlikte Trabzon Büyükşehir Belediyesini ve de Trabzon’u esir aldı. 

 

***********

 

Bağdat'a ihanet ettiler. Şam'a ihanet ettiler. Bingazi'ye ihanet ettiler. İstanbul'a ihanet ettiler. Kudüs'e mi ihanet etmeyeceklerdi? Bizim yeni yetme İslamcıların bir huyu vardı. Nuri Pakdil şwaynı gibi Kudüs'e gidip romantik pozlar vermek. Kudüs'te poz vere vere Kudüs'ü Siyonist İsrail'e teslim ettiler.

(Metin Kondel)

 

*****

 

14 Mayıs 1950'de Demokrat Parti Adnan Menderes ve Celal Bayar öncülüğünde iktidara geldi. Kartların yeniden açıldığı günümüzde CHP seçmeni yerine hedef olarak AKP'ye giden merkez sağ seçmeni isteyen Meral Akşener'in seçim kampanyasını 14 Mayıs'ta başlatması çok isabetli olmuştur. Stratejisi çok İYİ gidiyor! 

(Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar