TS yönetimi yanlış yapıyor!

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun, Burak, Kuçka, Sosa olayındaki tavrını kimileri Rus ruletine kimileri de borsa oyununa benzetiyor. Kimileri de Ağaoğlu ve yönetimin, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacağını söylüyor!

TS eski başkanı Muharrem Usta, Trabzon’da ve İstanbul’da yönetime ve de başkan Ağaoğlu’na, ‘Yüksek maliyetli Burak, Kuçka, Sosa size ayak bağı olursa, bu oyuncuları 10 milyon Euroya satarım’ diyor. Sonra, Başkan Ağaoğlu İstanbul’da Usta ile görüşüyor, ‘10 milyon euroluk teklifi 13 milyona çıkarır mısın’ diyor. 

Usta, ‘tamam’ diyor ve 3 milyonluk farkı kulüpten alacağım olan 60 milyondan düşer misiniz’ diye ekliyor.

Eski başkan, 3 milyon Euro karşılığı 15-16 milyon TL’nin alacağından düşülmesini istiyor. Sonuçta, Usta 60 milyonu öyle ya da böyle istese faizi ile de geri alabilir. 

Eski başkanın teklifi makul ve Trabzonspor’un yararına…

Yeni başkan Ağaoğlu ne yapıyor? 

‘Biz zaten bu oyunculara 17.5 milyon bonservis ödemişiz. Neden, 8 ay içinde 5-6 milyon indirime gideyim’…

Peki, Ağaoğlu yönetimi bu oyuncuları değil 17.5’a 13 milyon euroya satamazsa ne olacak?

Trabzonspor; yaklaşık 200 milyon lira zarara uğrayacak. Çünkü bu oyuncuların sözleşmeleri gereği alacakları para 20 milyon euronun üzerinde!

Trabzonspor Başkanı olsam, bir dakika bile düşünmeden eski başkan Muharrem Usta’nın teklifine ‘evet’ derim ve ardından ‘Başkan, sen 13 milyon euroluk çeki ver. 3 milyonu da alacağından düşeriz’ derim ve işi bağlarım. 

Ağaoğlu ve yönetimi, eski başkanın bu teklifine olumsuz yanıt verdiğine göre, bu üç oyuncuyu daha yüksek bir bedelle satmayı planlıyorlar.

Ağaoğlu ve yönetim; mantıklı ve acele karar almazsa, bize öyle geliyor ki ‘dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma’ sözünü gerçekleştirecek gibi!

 

Adrese teslim ihale

Turkuvaz’dan gelen 

açıklama ve sonuç!

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi; Atatürk Alanı’ndaki eski belediye binasının zemin katındaki işyerlerini ihale ile kiralama kararı almıştı. İki işyerini kiraladı. Üçüncü işyeri için, kamuoyunda büyük tartışma yaratan bir kiralama şartnamesi yayınladı.  Kafe-pastane şeklinde hazırlanan işyerinin kira şartnamesinde, Türkiye genelinde en az beş şubesi bulunan kitap- kültür- teknoloji firması olması gerektiği vurgulandı. İşyerinin kira bedeli de 19 bin artı KDV olarak belirlendi. Hazırlanan şartname, kamuoyunda ‘adrese teslim ihale’ olarak nitelendirildi. İhaleye katılan firma olmadı. Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Mustafa Akkaya, ‘İhale sonlandırılmadı. İhaleyi bundan sonra pazarlık usulü yapacağız’ dedi. 

Akkaya’ya,  işyerinin Turkuvaz medya grubuna verileceği iddialarını sorduk. Akkaya da, ‘İhale şartlarını yerine getiren firmalar pazarlığa gelebilir. Turkuvaz da bu firmaların içinde olabilir’ dedi. 

Kuzey Ekspres haberi; ‘adrese teslim ihale pazarlığa kaldı!’ şeklinde kamuoyuna duyurdu. Haberde yazılanların istisnasız tümü doğru. Ve ayrıca haberde, hiçbir kişi, kurum, firma da zan altında bırakılmadı. Buna rağmen, Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş.’nin avukatı noter kanalıyla düzeltme ve cevap metni gönderdi. 

 

***

 

Turkuvaz’dan gelen açıklama şöyle;

‘Adrese Teslim İhale Pazarlığa kaldı’ başlığı ile yayınlanan haber kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan gerçeğe aykırı bir haberdir. Haber içeriğinde ihalenin pazarlık usulü yapılacağı ve Turkuvaz Medya Grubu’nun da katılacağı ifadelerine yer verilmekte ise de bu haber, tamamıyla gerçek dışıdır. Hayali olarak kaleme alınmıştır. Zaten haber içeriğinden de, iddia edilen bu gerçeğe aykırı durumun herhangi bir dayanağı olmadığı açıkça görülmektedir. Bu sebeple de haberin, kötü niyetli olarak ve müvekkil şirkete karşı toplum nezdinde olumsuz algı yaratmak amacıyla kasten yalan haber olarak kaleme alındığı tartışmasızdır.

Neticeden bu gerçeğe aykırı ve kamuoyunu müvekkil aleyhine yönlendirmeyi amaçlayan ifadeler, bu yayının iyi niyetle kaleme alınmadığını açıkça göstermektedir. Herhangi bir araştırma dahi yapmadan müvekkil şirket hakkındaki gerçek dışı ve yanıltıcı haberi yayınlayan gazetenizi kınıyor, Kuzey Ekspres Gazetesi’nin asılsız haberine karşı cevabımızı kamuoyuna saygıyla sunuyoruz. Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş. vekili Av. Fatih Savaş…

 

***

 

Avukatın açıklamasında, haber kamuoyunu yanıltmayı amaçlıyormuş ve gerçeğe aykırı imiş. İhale şartnamesi ortada… B.Ş.B. Genel sekreter yardımcısı (İhale komisyonu başkanı) Mustafa Akkaya’nın, ihalenin sonlandırılmadığını ve pazarlık usulü yapılacağı şeklindeki beyanı net. İstanbul’daki şirket avukatı ise ihale şartnamesini yayınlayan ve Akkaya’nın bu söylemini haber yapan gazeteyi yalan haber yapmakla itham ediyor. 

Ayrıca haberde Turkuvaz (Sabah-ATV) grubunun ismi son paragrafta geçiyor. Mustafa Akkaya, o paragrafta da Turkuvaz iddiasına cevap veriyor ve ‘İhale şartlarını yerine getiren firmalar pazarlığa gelebilir. Turkuvaz da bu firmaların içinde olabilir’ diyor.  

Sonuç olarak; Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş. nin avukatına haberi bir kez daha okumasını tavsiye ediyoruz. Böyle bir habere açıklama değil ancak teşekkür gönderilir.

 

***

Bu satırları kaleme aldıktan sonra Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden aşağıdaki açıklama geldi. Açıklama aynen şöyle:

‘Eski Tarihi Belediye Binasının alt kısmındaki 150 m2’lik alanın çevresinde restoran-kafenin çok olması nedeniyle Kitap – Kültür ve Teknoloji alanları satış yeri olarak ihaleye çıkılması düşünülmüştür. 15 Mayıs tarihinde Encümen tarafından yapılan ihaleye hiçbir firma katılmamıştır. İhale bir hafta süreyle pazarlığa bırakılmıştır. 22 Mayıs tarihli Encümen toplantısındaki pazarlığa Doğan Müzik Kitap Mağazacılık (D&R) ve Turkuvaz Kitap Kırtasiye katılmıştır. Kazanan teklif Turkuvaz Kitap Kırtasiye tarafından 20.500 TL +KDV olarak verilmiştir.  İhale onay aşamasındadır.’

 

***

Kuzey Ekspres ne yazarsa doğrusunu yazar… İşte yazdıklarımız, işte avukatın açıklaması ve işte sonuç. Yorum sizin…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar