TS’de Aralık’ta kongre olur mu?

Trabzonspor’un Aralık ayında mali genel kurulu var. Mali genel kurullarda, mali konular tartışılır, yönetim üyelere bilgi verir. Oylama yapılır, yönetim ibra edilir veya edilmez. Bugüne kadar yapılan mali genel kurullarda bir istisna dışında tüm yönetimler ibra edildi. İbra edilmeyen yönetim Nuri Albayrak yönetimi idi.

Aralık ayında yapılacak olan genel kurulda, seçim yok. Ancak seçim kararı alınabilir. Mali kongrede hazır bulunan üyelerin yüzde 10’unun teklifiyle kongre kararı maddesi gündeme eklenebilir. Bu maddenin eklenmesi için oylamaya gerek yok. Mesela mali genel kurula bin üye katılmışsa, onda biri yani 100 üyenin yazılı teklifiyle gündeme kongre maddesi eklenir. Daha sonra bu madde kongrede tartışılır ve oylanır. Hazirun cetvelinde imzası olanların yüzde ellisi, kongre yapılsın diye oy verdiğinde, yönetim kongre kararı almak zorunda. Kongrede yasal süre içerisinde yapılır.

Bir de mahkemede olan bir dava var. Mayıs ayında yapılan kongrede alınan ‘2.5 yıl sonra kongre yapılır’ kararının iptali davası. Mahkeme Ekim ayında yapılacak olan duruşmada, kongrede alınan tartışmalı kararı iptal ederse, Yönetim kurulu Aralık ayında otomatik olarak kongreye gitmek zorunda. İptal etmese yönetim göreve devam eder. Bu sefer de mali genel kurulda kongre gündeme gelir!

Sonuçta, Trabzonspor’da Aralık veya Ocak ayında kongre olabilir. Kongre olma ihtimalinin, yapılmama ihtimalinden daha yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Xxx

Aralık veya daha sonraki ayda kongre yapılması halinde İbrahim Hacıosmanoğlu yeniden başkanlığa gelebilir mi?

Bugünkü havaya bakılırsa seçilme şansı zor görünüyor. Ancak, saha sonuçları iyi giderse, 2010-11 şampiyonluk kupası Trabzonspor müzesine gelirse ve bir de iktidar destek verirse, İbrahim Hacıosmanoğlu seçilebilir.

Bu arada şampiyonluk kupasını almış İbrahim Hacıosmanoğlu, birileriyle yarışır mı? Veya aday olur mu? Yarışabilir de, seçime girmeyebilir de! 

İbrahim Hacıosmanoğlu’nun karşısına kim veya kimler çıkar?

Eski başkanlardan Mehmet Ali Yılmaz, niyetli görünüyor. Yılmaz, Trabzon’dan destek bulur mu, bulabilir mi? Eski bazı yöneticileri küstürmeseydi, bulabilirdi. Ama şimdilerde işi biraz zor gibi.

İkinci alternatif aday; Nuri Albayrak… Albayrak seçime girer mi? Gireceğini düşünüyorum. Ayrıca Albayrak’a bu sefer kendisini ibra etmeyenlerin çoğunun da oy vereceğini tahmin ediyorum.

Üçüncü aday, Metin Atasoy’dur. Atasoy yeni bir ekiple yarışa girebilir ve girecektir de. Atasoy, bu kez merkezden de destek alabilir.

Dördüncü aday Muharrem Usta’dır. Muharrem Usta, Nuri Albayrak’ın aday olması halinde seçime girmez. Ayrıca Usta aday olursa Albayrak da girmeyebilir.

Beşinci aday, merkezden bir isim olabilir. Bu isim Erol Tuna mı olur, Serdar Bali mi, Hakan Kulaçoğlu mu, Emre Aksoy mu? Veya bir başkası mı?

Önümüzdeki üç ay yani Ekim, Kasım, Aralık ayları Trabzonspor ve Trabzonspor yönetimi için önemli!

 

 

Araklı neden

ceza çekiyor?

Kuzey Ekspres yazarı, KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu ,’Araklı bu iktidara %73.2 oranında oy verdi. Az verdiği için şimdi cezasını çekiyor. Gelecek sefere en az %90 olmalı, yoksa nefes alacak hava da bulamayacaksınız!’ diyor!

Araklı, Trabzon’un en az yatırım alan ilçelerinden biri! Araklı’nın köylerinin çoğunda hala su yok gibi.. Köy yolları tamamen beton veya asfalt mı bilemiyorum. Bildiğim eski vekillerden Asım Aykan’ın kayınpederinin yolunun beton döküldüğü idi. Son yıllarda AKP ilçe başkanı ile genel meclis üyelerinin köylerin yollarının betonlandığını da duymuştum.

Araklı’nın asıl sorunu, ilçe merkezine üç-beş km uzaktaki Turup’ta yapılacak olan çöp depolama tesisi.  Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu, Araklılıdır. Siyasi yelpazede soldadır. Araklı’da bugün AKP’de olanlar veya AKP’ye oy verenlerin büyük çoğunluğu geçmişte CHP’ye oy vermişlerdi. Araklı’da CHP’de bir de Hasan Güven adlı bir senatör vardı. Araklı’da o yıllar köyler ağırlıklı olarak CHP, ilçe merkezi Çebi ve türevleri (Hasançebi, Hamzaçebi vs) AP ağırlıklı. Merkezde bir Yılmaz Çebi vardı. Araklı son yıllarda köyden şehre alt üst oldu. İlçe nüfusunun dörtte üçü sağın sağında, dörtte birlik kısmı da ortada solda.. Burhan Hoca dörtte birlik kesimin yarısından fazlasının da önümüzdeki seçimde iktidara oy vereceğini söylüyor.. Hoca ironi de yapsa, ortada bir gerçek var. O da Araklı’nın sahilden Bayburt sınırına kadar sağın sağına yüklendiği!

Bu yüklenme yarın ters döner mi? 

İşte orada iş Prof. Dr. Burhan Çuharadoğlu ve onun gibilere düşüyor!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.