TTSO ANKARA’YA TAŞINDI!

  ttso-002.jpgTürkiye Odalar Borsalar Birliği, Ankara’da üç gün sürecek bir bilgilendirme semineri düzenledi. Seminere, masraflar TOBB veya il odalarından karşılanmak üzere, ülke genelindeki oda ve borsaların meclis üyeleri davet edildi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyelerinin 46’sı dün uçak ile Ankara’ya gitti. Trabzon dışında olan üyelerin bazıları da toplantıya iştirak etmek için başkentin yolunu tuttu. Ankara’daki Anadolu Otel’de konaklayacak olan meclis üyeleri Pazar günü akşam Trabzon’a dönecek. Seminerde meclis üyelerinin farklı konularda bilgilendirileceği kaydedildi. 

Ankara’daki alternatif Trabzon Günleri! 

  ankaradaki.jpgTrabzon’un Rus işgalinden kurtuluş tarihi olan 24 Şubat’ta eskiden Ankara ve İstanbul’da etkinlikler düzenlenirdi. Bu etkinlikler daha sonraları Ankara’daki Trabzon Derneği ve Vakfı tarafından 24 Şubat’a denk gelen hafta içerisinde Trabzon etkinlikleri olarak yapılmıştı. Eski bakanlardan Faruk Özak, Ankara’daki etkinliğe katkı vermişti. Özak sonrası işin içine siyaset girdi ve Ankara’da 24 Şubat’ta yapılan etkinliğe alternatif olarak yeni bir Trabzon Günleri düzenlenmeye başlandı. Trabzon Valiliği, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere bazı kurum ve kuruluşlar bu yeni Trabzon Günleri etkinliğine sponsor oldular. Diğer yandan Ankara’daki Trabzon vakfı ve derneği ise 24 Şubat tarihine denk gelen haftada etkinlik düzenlemeyi sürdürdü. Dernek ve Vakıf’ın etkinliğinin içeriği sanat, kültür, spor, şehircilik, il tarihi gibi konulardı. Bu yıl 18-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek alternatif Trabzon Günleri ise yöresel ürünlerin satıldığı, pazaryeri niteliğinde, ilin tanıtımından uzak arabesk bir etkinlik.
Avrupa’da özellikle Fransa’nın başkenti Paris’te, benzer etkinlikler düzenlenir. Yani, bu tür etkinlikler yalnız ülkemizde değil dünyada da var. Ankara’da, İstanbul’da farklı kentlerde, o ilin kültürü, sosyal yaşamı, tarihi ve turistik yöreleri, yöresel ürünlerinin tanıtımına yönelik düzenlenen etkinliklere karşı değiliz. Ancak, bu tür etkinlikler amacından saptırılmamalı. Ankara’da düzenlenecek olan Trabzon Günleri gibi olmamalı. 
Aslında yapılması gereken, sonbaharda Trabzon’da düzenlenecek festivaldir, etkinliktir. Bu etkinlik çerçevesinde yurt içinde ve dışında yaşayan Trabzonlular, Trabzon’u merak edenler Trabzon’a gelir ve kentte turizme yönelik büyük bir potansiyel yakalanır. 

Başkanların konutu Yalıncak’ta!

 baskanlarin-(2).jpg  Seçim öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Yalıncak bölgesinde kiralık bahçeli konut aradığını yazmıştık. Karşıyaka’da bir apartman dairesinde oturan Başkan Zorluoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Yalıncak’taki bahçeli konutlardan birini kiraladığını öğrendik. baskanlarin-(1)-001.jpgOrtahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç aynı sitede oturuyor. Genç’in konutu kendisinin. Belediye Başkanlarının, Vali’nin konutu gibi bir konutu, lojmanı olması gerektiğini defalarca yazdık. Başkanlık konutu için en ideal yer, Atatürk Köşkü bahçesinin, vali konağının bitişiğindeki alandır. Orada, başkanlık konutu yapılacak mülkiyeti şahıslara ait arazi var. Bedeli verilir arazi alınır ve orada bir başkanlık konutu yapılabilir. Farklı bir bölgede de böyle bir konut yaptırılabilir. Sonuçta mülkiyeti belediyede olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı bahçeli, geniş salonlu bir konutta ikamet etmeli. Başkan, sonuçta Trabzon’u temsil ediyor. 

Başkan vekili kim olacak?

Bu günlerde AK Parti kulislerinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun vekilinin kim olacağı merak ediliyor. Aslında merak edilecek bir şey de yok. Başkan vekili belli. O isim de Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan yılların demokratı Atilla Ataman’dır. Ataman’ı şimdiden kutluyoruz. 

Türkiye’de insanlar Dinden neden soğudular?

  Köşemize katkı koyan yazar Metin Kondel, Türkiye’de insanların son yıllarda İslam dininden iyice soğuduklarını belirtti ve nedenlerini de şöyle sıraladı;
- Sünni din adamlarının insanların masum din algılarını altüst eden ipe sapa gelmez açıklaması oldu.
- Sünni din adamları ülkede yaşanan hukuksuzluklara, haksızlıklara ilişkin hiçbir şey söylemediler. Onun yerine Ortaçağ keşişleri gibi cennetten arsa satmayı yeğlediler.
- Çok azı hariç ülkedeki bütün cemaatler, tarikatlar cumhuriyetin zenginliklerini talan konusunda AKP iktidarı ile işbirliğine gittiler. 
- Türkiye’de Müslümanlar, sadece dindar olmanın yeterli olduğunu zannettiler ve erdemli insan olmayı, toplumsal ahlakı ve yaşadıkları ülkenin hukukuna saygılı davranmayı ıskaladılar. 
- Türkiye’de muhafazakârlar dindarlığı siyaseti kuralsızlaştırmanın ve alenen istismar etmenin bir enstrümanı haline getirdiler.
- Türkiye’de insanlar dinden nefret ettiler çünkü; dindar görünümlü politikacılar ve Sünni alimler koca ülkeyi içi boş, hayata değmeyen kutsallar mezbeleliğine dönüştürdüler. 
- Diyanetin imamlarının kahir ekseriyeti din adına camilerden halka bisküvi hutbesi okudular ve böylece hiç hak etmedikleri bir konfora ulaştılar.

- Muhafazakâr İslamcı kılıklı liberal bukalemunlar, kendi iktidarlarını pekiştirirken FETÖ gibi bir canavarı yıllarca koyunlarında beslediler. Sonra onu koyunlarında büyütmemişler gibi yollarına devam ettiler. 
- Muhafazakâr İslamcı kılıklı liberal bukalemunlar, her şeyi kendilerine hak gören ve iktidarda kalmak için her türlü çirkefliği yapan Makyavelist bir ahlak geliştirdiler. 
- Yani Türkiye’deki ‘’Allah de, ötesini bırak!’’ mottosuyla yetişen deist gençlik Türkiye’deki muhafazakâr İslamcı kılıklı liberal bukalemunların siyasi ihtiraslarıyla yamulttuğu sosyal piramidin arızalarından doğmuştur.

****************

  AKP iktidarları döneminde büyük bir manevra yaparak saf değiştiren ve AKP’nin bir kanadı ile bütünleşen, AKP’ye hizmette sınır tanımayan, karşılığını alan ve açık ara önde olan gazeteci, sizce aşağıdaki isimlerden hangisidir?

a-Hasan Kurt b- Osman Diyadin c- Ali Öztürk d- Ali Savaş

 

Önceki ve Sonraki Yazılar