TTSO heyeti Çal’da!

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve yönetim kurulunun bazı üyeleri dün Düzköy civarında ve Çal mağarasında inceleme yaptı. 

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu başkanlığındaki heyette Murat İskender, Hikmet Mısır, Özcan İlarslan, Tolga Avcı gibi isimler yer aldı. TTSO heyetinde ayrıca işadamı Nevzat Şakar, gazeteci Hakkı Emiroğlu ve DOKA yetkilisi de vardı.

Bölgede eko turizmi için incelemeler yaptıklarını belirten Başkan Hacısalihoğlu, ‘Düzköy ve çevresi hala bakir vaziyette. Bölge eko turizmi için önemli bir merkez olabilir’ dedi.

Gazeteci Hakkı Emiroğlu ise Çal Mağarasının kapalı olmadığını ve ziyarete açık tutulduğunu söyledi.

ttso-heyeti.jpg

 

Uzungöl yine çöplük oldu!

Trabzon’un en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl ve civarında çöpler yine gelişigüzel yol kenarlarına dökülüyor. Bir süredir Haldizen yaylasında dinlenen gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır, ‘Büyükşehir Belediyesi bu bölgede haftada bir çöp topluyormuş. Çöpler haftada bir toplanınca vatandaş da çöpü yol kenarlarına döküyor. Büyükşehir Belediyesi bu olaya müdahale etmeli. Çöpleri yaz aylarında günlük olmasa bile iki günde bir toplamalı’ dedi.

firildak.jpg

“Fırıldaklık, üçkâğıtçılık”

Bir Belediye Başkanı, başkanı olduğu belediyeye hizmet getirebilmek, yatırım yapabilmek için ‘fırıldaklık, üçkâğıtçılık’ yaptım der mi?

Bize göre dememeli…

Başkan Bıçakçıoğlu, Ankara’da kapı kapı dolaşmış ve ilçedeki yatırımlar için para bulmuş.

Bıçakçıoğlu, para bulma konusunda kabiliyetli olduğunu belirterek, “Biraz fırıldaklığım, biraz girişkenliğim, biraz üçkağıtçılığımla gidip para bulmam, para kopartmam… Büyükşehirden, Ankara’dan onunla bununla, Beşikdüzü’ne hizmet aktarabilme yönünde bir şeylerin peşinde koşuyoruz” diyor.

Başkan, tahmin ediyoruz ki fırıldaklık ve üçkâğıtçılığın Türkçedeki karşılığını bilmiyordur.

Bilse, bu kelimeleri kullanmaz.

Beşikdüzü’ne hükümetin cezaevi yapması ilçeye öyle beklendiği gibi pek katkı da yapmaz. Trabzon’da ve muhtemelen Türkiye’de en ucuz konutlar cezaevlerinin çevresindekilerdir. Yani cezaevi öyle söylendiği gibi arsa veya konutların değerini arttırmıyor. Cezaevi ile ilçe merkezi arasında belki birkaç dolmuş, minibüs ve taksi çalışır. Hepsi o kadar!

Başkanın teleferik projesine sözümüz yok. Teleferik ile birlikte ilçe ivme kazanabilir. Bunu söyleyebiliriz.

Başkan ne hikmetse Beşikdüzü parkının satılması olayına hiç değinmiyor. Bir ilçenin en büyük parkı, yerli veya yabancıya nasıl satılır?

Başkanın bu konuda açıklama yapmasını bekliyoruz.

Haydar Revi aday olacak mı?

AKP kulislerinde bugünler Haydar Revi’nin il başkanlığına aday olup olmayacağı konuşuluyor. İl başkan adayları ve çevresindeki isimler, Revi’nin aday olmayacağını belirtiyorlar. Revi, aday olmazsa veya aday gösterilmezse Büyükşehir veya Ortahisar belediye başkan adayı olur ya da milletvekili adayı. Revi aday gösterilmezse büyük bir ihtimalle Hasan Dilekoğlu il başkan adayı olacak.

haydar.jpg

Ambulans sireni!

Trabzon’un hemen her cadde ve sokağında gece veya gündüz ambulansların siren sesi eksik olmuyor. Ambulans sireninden rahatsız olan vatandaşlar ve turistler, ‘Ambulansları denetleyen yok mu’ diye soruyorlar.

Avrupa’da ambulansların mecbur kalmadıkça siren çalmadıklarını belirten gurbetçi Mustafa Kara, “Trabzon’daki ambulans sürücüleri tahminim o ki, keyiflerine siren çalıyor” dedi.

***

Trabzon ile Rize arasındaki otoyol çoğu sürücülerinin patolojik tavrı yüzünden belki de Türkiye’nin en tehlikeli yollarından biri durumunda. Bu yoldan Gürcüsü geçiyor, İranlısı geçiyor, Azeri geçiyor, Rus geçiyor, Arap geçiyor… En önemlisi İstanbullular geçiyor efendim. Bu denli yoğun ve tehlikeli trafiğe güven verecek bir tane numunelik polis aracı, şöyle Amerikan filmlerindeki gibi tepesinde ışıkları yanıp sönen ve metal yorgunluğunu birazcık olsun gevşeten bir Chavrolet, ara ki bulasın. Trafik son sürat akarken adeta araçlar birbirini yiyor. Ne bileyim Formula 1 yarışlarında bile güvenlik sağlanana kadar piste polis aracı girebiliyor. Normalleşince de pisti terk ediyor. Şu ana kadar Karadeniz otoyolunda zincirleme bir kaza olmadıysa bu arabalardaki cevşenler, hamayıllar ve eğreti karınca duaları sayesinde olmadı. Kornaların kuşdilinden tercümesinden ise şu mana çıkıyor.

- Çekil yolumdan lan.

- ..ktir git lan lavuk!   (Metin Kondel)

66’dan gün almış!

Trabzon’un ünlü sürücülerinden Burhan Bektaş, geçenlerde sade bir törenle doğum gününü kutlamış. Gerçek doğum gününü bilmediğini söyleyen ünlü sürücü, “Anam yaz aylarında beni doğurduğunu söylemişti. Ama hangi yılda, ayda ve günde doğduğumu bilmiyorum. Hüseyin Usta baba, nüfus kağıdımdaki doğum tarihine göre sade bir kutlama töreni düzenledi. Haluk Şahin ve Ufuk Dereli de beni yalnız bırakmadı” dedi. Bektaş, 65. yaşını doldurduğunu ve 66’dan gün aldığını söyledi. Turizm elçisi de olan Bektaş, bugüne kadar gezdirdiği yabancıların hemen hepsini fihristine kayıt ettirmiş. Bektaş’ın yakın dostu Şener Eyüboğlu, “Burhan kardeşim yaşadıklarını kitap haline getirmeyi düşünüyor” dedi. Bektaş’ı, özellikle orta yaşlı kadın turistler tercih ediyormuş.

 

Tesis var spor yapan yok!

Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, Trabzon’un nüfusunun 780 bin civarında olduğunu buna rağmen il genelinde aktif spor yapanların 12-13 bin olduğunu söylemiş.

Trabzon il genelinde hemen her tür sporu yapacak tesisin bulunduğunu kaydeden Öztürk, “Tesislerimizin kapısı yaşlı genç herkese açık olmasına rağmen insanlarımızın büyük çoğunluğu spor yapmıyor. Spor her şeyden önce sağlık için yapılmalıdır. Spor insanın kendisine olan güven duygusunu da arttırır. Erişkinler günlük hayatın stresini sporla atabilirler” dedi.

Trabzon’da gençler yetişkinler tesislerde spor yapmadıkları gibi yürüme de yürümüyorlar.

 

 

.

Önceki ve Sonraki Yazılar