TTSO’da kim kazanır?

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası meslek grubu seçimlerinde, 31 grupta 74 meclis üyesi belirlendi. Cuma günü yönetim kurulu, meclis başkanı ve başkan yardımcıları ile TOBB delege seçimleri yapılacak.
Yönetim Kurulu Başkanlığı için Suat Hacısalihoğlu, Erkut Çelebi ve Ekrem Çapkınoğlu yarışacak. Meclis başkanlığına yeniden aday olan Şadan Eren’in henüz rakibi yok.
Erkut Çelebi dün öğle saatlerinde Zorlu Grand Otel’de idi. Yanında Sayim Adanur… Erkut Çelebi’ye ‘çalışmalar nasıl gidiyor’ dedik. ‘Bir sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum’ dedi. ‘Ekrem Çapkınoğlu’nun aday olması, sizi etkiler mi? dedik. ‘Ekrem’in aday olması işimizi kolaylaştırır. Ekrem beye başarılar diliyoruz’ demekle yetindi.
Sayim Adanur araya girdi, ‘Ekrem bey ile beraberdik. Sonra ben de adayım, dedi ve çalışmaya başladı’ dedi. Adanur, AK Partili bir vekilin Suat Hacısalihoğlu adına bazı meclis üyelerini aradığını iddia etti.
Sonra Ekrem Çapkınoğlu’nu aradık.
‘Ekrem bey hayırlı olsun. Çalışmalar nasıl gidiyor’ dedik.
‘Ben, mücadele ederek bugünlere geldim. Meclis üyesi arkadaşlarımızın onayı ve desteği ile aday oldum. Mevcut yönetimde eksiklik gördük. Odayı iki üç kişi ile yönettiklerine şahit olduk. Trabzon için proje üretmede yetersiz kaldıklarını tespit ettik’ ifadelerini kullandı.
Erkut Çelebi’nin ekibi ile birlikte değil miydiniz, diye sorduk…
‘Erkut bey, bizim ekiple birlikteydi. Ayrıca, Erkut Çelebi bugünkü yönetimde değil mi? Hala istifa etmedi? Bizim Erkut Çelebi ile hiçbir sorunumuz yok. Erkut bizim arkadaşımızdır. Adaylığı hayırlı olsun’ dedi.
Çapkınoğlu’na, meclis üyeliğine seçilen MÜSİAD üyelerinin kendisini destekleyip desteklemediklerini sorduk... ‘Ben hiçbir meclis üyesi arkadaşım hakkında bir şey söylemem. Meclis üyesi her arkadaşımın başkan adayı, yönetim kurulu üyesi olma hakkı var. Bizim duruşumuz dünden bugüne değişmedi’ diye cevap verdi.
Yönetim kurulu başkanlığının bir diğer güçlü adayı Suat Hacısalihoğlu ise adeta mekik diploması uyguluyor. Hacısalihoğlu, diğer iki aday gibi kazanacağından emin…
Akşam saatlerinde TTSO’nun eski meclis üyelerinden Kemal Akgün ile konuştuk. Akgün, TTSO başkan ve yönetim kurulu seçimlerinde nelerin yaşandığını en iyi bilen isimlerden biridir.
Kemal Akgün’e, ‘Kim kazanır’ diye sorduk…
Akgün, ‘Kimin kazanacağını tahmin ediyorum. Ama söyleyemem’ dedi ve ardından, ‘Bu devirde TOBB başkanı ve siyaset kime yeşil ışık yakarsa bana göre o kazanır’ diye ekledi.
TTSO seçimlerinde önceki yıllarda başkanlık yarışı da olurdu. Bu seçimde görünen o ki, meclis başkanlığına Şadan Eren tek aday olarak seçilecek gibi. Gerçi, ismini yazmamızı istemeyen bir meclis üyesi, meclis başkanlığı için son anda bir adayın çıkabileceğini söyledi.
TTSO seçimlerine üç adayla mı girilir, yoksa son gece aday sayısı ikiye mi iner, şimdiden bir şey söylemek zor. TTSO yönetim kurulu başkanlığına adaylıklarını açıklayan üç isme de başarılar diliyoruz.

Ganita yarım kaldı!

Ganita bölgesinde, üç ayrı bölgede üç küçük liman… Batı’daki Volkan Canalioğlu, ortadaki Asım Aykan, doğudaki Atay Aktuğ ‘un başkanlığı döneminde yapıldı. Üçünde de, birkaç yüzmetrelik kısa mendirek… Sonra da yapılanlar henüz dolmadı! İlki, Kalepark’ın altındaki o kadar sığlaştı ki, derinlik 30 ila 50 cm. arasına düştü. Dalgaların sürüklediği kum, çakıl, pislik ilk yapılanı doldurdu. Çevrede oturanlar deniz kokusu yerine b.k kokusu almaya başladılar. Çay bahçesini işleten İsmail, dolan küçük limanı boşalttırmak için çalmadık kapı bırakmadı. En sonunda, büyükşehir belediyesi, tepki çeken bir yöntemle Ganita’nın dibindeki mendirekli koyu boşaltmaya başladı. Pisliği boşaltmak için kıyıdan 6-7 metre deniz içinde makinenin çalışacağı dolgu yol yapıldı. Makine bu dolgu üzerinden, kepçesiyle balçığı alacak kamyonlara yükledi. Bizler dahil, dolgunun fotoğrafını görenler, ‘eyvay Ganita dolduruluyor’ endişesiyle feryadı bastık. Aslında yapılan iş, 15-20 metrelik bölgenin boşaltılması idi.
Dün sabah saatlerinde, olay yerine gittik. Koyun üçte birlik kısmı temizlenmişti. Makinenin çalışacağı dolgu yolu da boşaltılmıştı. Ancak, koyun üçte ikilik kısmında işlem yapılmamıştı… Ki, o bölgede derinlik 30 ila 60 cm. arasında. Bu bölge temizlenmediği sürece, bize öyle geliyor ki, kısa bir süre sonra boşaltılan bölüm tekrar dolacak.
 
Öğrencinin ayağı
camide kırıldı!

‘O okulda neler oluyor’ başlıklı haberde Piri Reis Ortaokulu’nda yaşandığı iddia edilen olayları köşemize taşımıştık. Dün adı geçen okuldan ismini vermeyen bir öğretmen veya idareci aradı. Önce haberin gerçek dışı olduğunu iddia etti, mahkemeye gideceklerini söyledi. Biz de, ‘Mahkeme Kaşüstü’nde gidebilirsiniz’ dedik. Arayan öğretmen veya idareci ardından, olayla ilgili soruşturma yapıldığını, öğretmenlerin öğrencilere gerek sözlü ve gerekse fiili olarak şiddet uygulamadıklarını, soruşturmada öğretmenlerin temize çıktığını ve cezai işlem yapılmadığını, olayın kapandığını söyledi.
Okul binasında eğitim veren İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile ortaokul öğrencileri arasında kavga olmadığını iddia eden okul yetkilisi, bir öğrencinin ayağının kırılmasının, Piri Reis ortaokulunda veya bahçesinde olmadığını, öğrencinin ayağının Karşıyaka Molla Halil Caminde karıldığını, öğrencinin velisi ile birlikte bir iki velinin ortalığı ayağa kaldırdığını, olayın büyütülecek bir yanı olmadığını ileri sürdü.
Piri Reis Ortaokulu’nda bir şeyler olmuş! Öğrencinin ayağı kırılmış. Soruşturma açılmış, kapanmış v.s.
Her okulda öğrenciler arasında kavga olabilir. 1960’lı yılların sonunda Trabzon Lisesi’nin önünde Sanat okulu öğrencileri ile Lise öğrencileri arasında, hatta okul içinde bıçaklı, sopalı kavgaları gören ve yaşayan nesilden geliyoruz. Piri Reis veya bir başka okuldaki kavgayı gürültüyü normal karşılıyoruz.
Burada normal karşılamadığımız olay, düz ortaokul ile İmam Hatip Lisesinin aynı binada eğitim görmesidir. Zaten anladığımız kadarıyla sorun da buradan çıkmış. Asıl suçlu ise bize göre; düz ortaokul ile imam hatip lisesini bir binaya sıkıştıran Milli Eğitim Müdürlüğüdür.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar