TTSO’da müthiş yarış!

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının, önümüzdeki aylarda yapılacak olan seçimleri için meslek gruplarında büyük yarış var.

ttso-2.jpg

Gazetemiz yazarı Hakkı Emiroğlu, kulis bilgilerini toparladı ve TTSO’da kimin kimlerle yarıştığını yazdı. İşte Hakkı’nın aktardıkları;

ttso-1.jpg

TTSO’da merhum Ali Osman Ulusoy’un seçildiği grupta TÜMSİAD başkanı Mehmet Atmaca, Sadık Atmaca ve İsmet Mısır aynı listede yer alıyor. Bu üçlünün karşısına rakip çıkıp çıkmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. TTSO’nun en kıdemli üyelerinden biri olan Tayfun Sezeroğlu, yeni dönemde devam edeceğini söyledi. Bu grupta ise Sezeroğlu ile birlikte Nusret ve Nezih Onur da aday. 13. Grupta ise Erkut Çelebi ve Dursun Ali Sakarya’nın karşısında Murat İskender, Ömer Kemerkaya ve İbrahim Yılmaz var. Erkut Çelebi ayrıca üç grupta daha şansını deneyecek.

ttso-3.jpg

Sebze ve meyvecilerde Ercan Şılbır ve Ayhan Mazlum tek liste ile seçime giriyorlar. Restorancıların ağırlıkta olduğu grupta önceki seçimde bir oyla kaybeden Ahmet Sarı, bu sefer yanına Akçaabatlılar Köftenin patronlarından Erdal Serdar’ı almış. TTSO Yönetim Kurulu başkanlığı için adı geçen Gıda Toptancıları grubunda Nevzat Özer ve Mehmet Ataman surda gedik açtırmamakta kararlı.  İnşaatçılarda Samet Canbakkal yanına Adnan Topsakal’ı alırken Davut Bülbüloğlu ve Fatih Mengüç yine beraberler. Parçacı ve Otomobilcilerde Ali Uzunalioğlu ve Temel Kofoğlu ayrı listelerde. Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve Meclis Başkanı Şadan Eren’in ise meclise 4 ayrı gruptan girmeye çalışacakları söyleniyor. İbrahim Nalbant, Coşkun Kahraman ve Özcan İlarslan’ın gruplarından çıkacaklarına kesin gözüyle bakılıyor.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun koltuğuna şu anda Ahmet Sarı, Erkut Çelebi, Ekrem Çapkınoğlu ve Nevzat Özer’in aday olacakları öğrenildi. Şadan Eren’in koltuğuna ise Ali Uzunalioğlu, Nusret Onur ve isminin şimdilik açıklanmasını istemeyen birinin daha aday olacağı belirtildi.

ttso-4.jpg

Altuntaş’ın rakibi genel sekreteri!

Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odası’nda da kıyasıya bir yarış yaşanacak gibi. Mevcut Başkan Turan Altuntaş yeniden aday olacak. Altuntaş’ın rakibi ise genel sekreterlikten istifa eden Ömer Usta. Oda genel sekreterliğinden istifa ettikten sonra başkan adaylığını açıklayan Ömer Usta, Altuntaş’ın muhaliflerini birleştirdi. Usta’ya, çok sayıda durak başkanının yanı sıra şoför esnafının da destek verdiği söyleniyor. Mevcut Başkan Turan Altuntaş ise seçileceğine kesin gözüyle bakıyor.

altuntas.jpg

 

Kış gelmeden doğalgaz bağlanacak!

Trabzon’un doğalgaz dağıtım ve para toplama işini üstlenen Aksa Doğalgaz, para toplama işinde vatandaşa göz açtırmazken, doğalgaz hattı döşeme ve dağıtım işinde ise karınca yürüyüşü misali hat döşüyor.  Aksa Doğalgaz’ın bölge sorumlusu Salih Ayaydın, Atatürk Köşkü civarında ve özellikle Evim Sitesi ve çevresindeki konutlara kurban bayramına kadar doğalgaz bağlayacaklarını açıklamasına rağmen henüz ciddi bir adım atmadı. Atatürk Köşkü sakinleri, ‘Salih bey sözünün eri bir yöneticidir. Ona güveniyoruz’ dediler.

kiş-gelmeden.jpg

Bu arada Atatürk Köşkü civarından arayan bir okurumuz ‘Doğalgaz Köşk civarına değil daha aşağılara bağlanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Vali Bey Köşk’te oturuyorlar. Ancak onların ısınma, doğalgaz kullanma sorunları yok. Çünkü konutlarında hizmetçiler, görevliler var. O nedenle Atatürk Köşkü ve civarına doğalgaz hattı döşenmesi konusunda komşularına destek olmuyorlar’ dedi.

Bayraktar aday olur mu?

Trabzon Büyükşehir Belediye başkan aday adaylarının sayısı her geçen gün artıyor. AKP kulislerinde ise Çevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar’ın Trabzon Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olup olmayacağı konuşuluyor.

bayraktar-001.jpg

Erdoğan Bayraktar, icraatçı bir isimdir. Trabzon’dan yıllar önce İstanbul’a göç etti. Evi barkı İstanbul’da olmasına rağmen Trabzon Ortahisar ilçesinde evi ve Of’taki köyünde de bağı bahçesi var.

TAKP Genel Başkan Yardımcısı Trabzonlu Erol Kaya geçtiğimiz günlerde Trabzon’da idi.  AKP’ye yakın bir internet sitesinde yer alan habere göre AKP genel merkezi Trabzon genelinde Büyükşehir Belediye başkan adayı kimi görmek istiyorsunuz diye bir anket yaptırmış. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Faruk Özak, Asım Aykan, Muhammet Balta, Ergin Aydın, Cahit Turan isimlerin de yer aldığı ankette Erdoğan Bayraktar açık ara önde çıkmış. Anketlerde Bayraktar ismine olan talep genel merkezi de şaşırtmış.  Anketlerin haricinde genel merkezin bire bir görüşmelerinde de birçok ilçe belediye başkanı Trabzon’un kurtuluşu için Erdoğan Bayraktar’ın elinin bu şehre yeniden değmesi gerektiğini ifade etmiş. Erol Kaya’ya da bu birkaç kişi tarafından söylenmiş.

Erdoğan Bayraktar’ın anketlerde önde çıkması sürpriz sayılmamalı. Çünkü Trabzonlular Erdoğan Bayraktar’ın gerek TOKİ Başkanlığında gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Trabzon’a kazandırdıklarını unutmadı.  O nedenle Erdoğan Bayraktar, ‘Adayım’ dediği anda adaydır ve seçimi de açık ara kazanır.

Burada asıl sorun Erdoğan Bayraktar’ın Trabzon’da Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup olmayacağıdır. Bize göre Erdoğan haklı olarak Trabzon Büyükşehir Belediye başkanlığına sıcak bakmaz, bakmayacaktır. AKP, Erdoğan Bayraktar’dan yararlanmak istiyorsa onu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına veya İstanbul’da büyük bir ilçede başkan adayı göstermelidir. Ve seçimden sonra dışarıdan bakan olarak atamalıdır. Erdoğan Bayraktar, bütün bu görevlerin üstesinden gelebilecek donanımda biridir.

 

***

Önceki gün Türk edebiyatının Fidel Castro'suyla, bir şairle (Kenan Sarıalioğlu) tanıştım. Bir şairle tanışmanın iyi tarafı muhabbetin şiir gibi akıyor oluşuydu. Kezbanizmin hüküm sürdüğü bir iktidar döneminde akademide daha fazla işkenceye katlanmanın bir anlamı yoktu. Boş zamanlarımızda aptal bir hayata karşı biriktirdiğimiz galiz küfürler de muhabbete dâhildi. Prensip olarak alkol almam ama bu bir komünistten hikâye dinlemeyeceğim anlamına gelmez. Sonuçta edebiyat kötülüğe karşı en iyi erekte olanların çığlığıdır (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar