TTSO’da ne oldu?

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meslek grupları seçimlerinde, meclisin neredeyse yarısına yakını değişti. Meslek gruplarından yeni isimler meclise girmeye hak kazandı. Mevcut Meclis başkanı Şadan Eren ve Yönetim kurulu başkanı Suat Hacısalihoğlu’nu bir önceki seçimde destekleyenlerin neredeyse yarısı meslek gruplarından çıkamıyor. 31 meslek grubunda, bir önceki seçimde seçilen üyelerin yarısından epey fazlası seçilemiyor. Hacısalihoğlu’nun 11 kişilik yönetiminin 5’i gruplarından çıkamıyor.
TTSO’nun meslek gruplarındaki değişime bakarak, birkaç grupta seçilen ve birkaç grupta da destekçileri olduğu bilinen Erkut Çelebi ve Ekrem Çapkınoğlu’nun işi bitirdiklerini söylemek çok zor. Çünkü TTSO’da yönetim ve meclis başkanlığı seçimlerinde siyaset her dönem geri planda kalmıştır. Ve ayrıca gruplarda yeni seçilen üyeler, taraflardan kendilerine gelecek tekliflere bakacaklar. Meclis başkanlığı, iki yardımcı, üst kurul delegelikleri, yönetim kurulu üyelikleri, üyeleri bir taraftan diğerine yönlendirebilir. Ayrıca, kişisel dostluklar, iş alışverişi de belirleyici faktörlerdir... Ki, önceki seçimlerde böyle olmuştu.
O nedenle, TTSO’da meslek grupları sonuçlarına bakarak yorum yapmak doğru değil.
***

Dün sabah akaryakıtçılar meslek grubundan seçilen Ali Haydar Baş, ‘Ekrem Çapkınoğlu başkan, Erkut Çelebi yönetim kurulu başkanıdır. Bu iş bitmiştir’ dedi.
Ali Haydar Baş’ın seçildiği grupta bir isim de karşı listeden seçildi. Gerçi, karşı liste sonuca itiraz etmişti. Muhtemelen yeniden sayılacak. Ali Haydar Baş’ın söylediği gibi meclis ve yönetim kurulu başkanının bu sonuçlara bakarak seçildiğini söyleyemiyoruz.
***

Öğle saatlerinde Erkut Çelebi’yi aradık. Tebrik ettik, hayırlı uğurlu olsun, dedik. Erkut, seçimler öncesi iyi çalıştı. Şirketleri birkaç grupta başarılı oldu. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı da olan Erkut Çelebi, TTSO eski meclis başkanlarından işadamı Coşkun Erkuloğlu’nun damadıdır. Erkut; Ali Haydar Baş gibi, ‘bu iş bitti’ demedi. Geçmişte, TTSO meslek grupları seçimlerinden sonraki varyasyonları üç aşağı beş yukarı bilen veya yakın çevresinden duyan bir isimdir. Zafer sarhoşu olmadığını söyleyebiliriz. Erkut, aylar öncesinden başlattığı çalışmayı hala sürdürüyor.
***
Akşam saatlerinde mevcut Başkan Suat Hacısalihoğlu’nu aradık. Tebrik ettik. Hacısalihoğlu’na ‘yönetiminizin yarısı gitti’ dedik. Hacısalihoğlu ‘Yeni gelen arkadaşlar da bizim arkadaşımız. Bir problem yaşayacağımızı sanmıyorum’ demekle yetindi.
Suat Hacısalihoğlu, problem yaşar mı yaşamaz mı, bilemiyoruz. Problem yok, dediğine göre bir bildiği vardır…
***
TTSO’da meslek grupları seçimlerinden sonra görünen o ki, Şadan Eren- Suat Hacısalihoğlu ikilisine karşı Ekrem Çapkınoğlu ve Erkut Çelebi yarışacak gibi. Gerçi, meclis başkanlığı seçimlerinde karşı adaya oy veren, yönetim kurulu seçimlerinde farklı oy verebilir. Geçmişte vermişti. Meclis başkanlığında ise durum farklı olabilir. Şadan Eren ve Ekrem Çapkınoğlu’nun yanısra Hülya Ulusoy da babasının uzun yıllar oturduğu koltuğa aday olabilir. Hülya Ulusoy, sigortacılar grubunda büyük sürpriz yaparak seçimi farklı kazanmıştı. TTSO’da meclis ve yönetim kurulu başkanlıkları için bu beş isim dışında, sürpriz adaylar da çıkabilir. Mesela Mehmet Çelik, Nezih Onur, Alper Bektaş gibi… TTSO seçimlerinde birçok grupta siyasi ve ideolojik dayanışma oldu. Ancak, bu dayanışma sonuç getirmedi. O nedenle, TTSO meclisi ve seçilenlerin büyük çoğunluğu, şu veya bu partinin kontrolünde diyemiyoruz. Bu olay da, TTSO’nun bazı dernek ve meslek odalarından farklı olduğunu ortaya koyuyor. TTSO meclisine seçilen üyeleri kutluyor, Trabzon Ticaret ve Sanayisine katkı yapmalarını bekliyoruz.
Hasan KURT

***

Trabzonspor camiasında şike sürecine dahi şike süreci değil 3 Temmuz süreci diyenlerin samimiyetlerine inanmam mümkün değildir. Camiamız maalesef ilk önce kendi çıkarım sonra Trabzonspor’un çıkarları diyenlerle dolu ki bunlar buradan yurt dışından bakıldığından acayip sırıtıyorlar.
Bu kişiler genelde kişisel çıkarları bakımından yönetir durumda, zengin olan şikecilere bağlıdırlar. Ve bu kişiler hem Trabzonspor’u hem de hırsız(CAS kararı açık) patronları memnun etmenin arasına sıkışıp kalmış, bu rolü oynarken hatalar yapıp, samimiyetsizliklerini istemeyerek ortaya koyarlar. Bizler gibi doğal olunuz. İnanın hata yapmazsınız.
İlk önce Trabzonspor menfaatleri diyen gerçek Trabzonsporluları tenzih ederim. (İbrahim Ertürk)

Trabzon Üniversitesi ve
Soylu’nun selamı!

Hakkı Emiroğlu, İstanbul’a torununu görmeye giderken, İstanbul’dan Ankara’ya gelen asker arkadaşı Mustafa Şeker ile İçişleri bakanı Süleyman Soylu’ya uğramış. Bakan Soylu ile makamında sohbet ettiklerini söyleyen Emiroğlu, ‘Bakan Soylu çok yoğun çalışıyor. Kendisi ile Trabzon’u konuştuk. Yatırımları anlattı. Yeni Üniversitenin adının Trabzon Üniversitesi olacağını söyledi. Gazetemiz sahibi Hasan Kurt’a selamlarını iletmemi söyledi’ dedi.
Emiroğlu, bakan Soylu ile makamda yemek de yemiş. Menüde bulgur pilavı, nohut, yoğurt ve tatlı varmış. Hakkı’ya anladığımız kadarıyla bakan Soylu’nun menüsünden pek hoşnut olmamış. Telefonda, ‘İstanbul’a karayoluyla gidiyoruz’ diyen Hakkı’ya, ‘Herhalde Bolu dağında et yersin’ dedik. Hakkı, ‘Bolu dağından önce yemek yiyeceğimiz yer yok mu’ dedi.

Borsa seçimlerine
kimse müdahil olmadı!

Trabzon Ticaret Borsası seçimleri sonrası, Borsa’nın eski meclis başkanı Mehmet Cirav, seçimlere siyaseten müdahil olundu iddiasında bulunmuştu.
Cirav’ın bu iddiasına AK Parti il Başkanı Haydar Revi tepki gösterdi ve ‘Bu iddiayı kökten reddediyoruz. Yarışan iki başkan adayının da Ak Parti ile her türlü bağı vardı nasıl taraf oluruz ki’ dedi.
Borsa yönetim kurulu başkanı Eyyüp Ergan ise. ‘Sandık iradesinin müdahale ile oluştuğunu iddia etmek Borsa’nın seçim geleneğine tarihine saygısızlıktır. Dün seçimlerde nasıl insanlar özgür iradeleri ile oylarını kullanmışlarsa bugünde aynı irade ile kullandı. Dün kimse müdahil olmadı bugün oldu demek Borsa’ya büyük haksızlıktır” demekle yetindi.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar