TTSO’ya neden hücum ediyorlar?

Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odalarının Meclis üye seçimleri Ekim ve Kasım ayında yapılacak. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi geçenlerde seçim tarihini 4 Ekim olarak belirledi, mahkemeye müracaat etti ve kayıt altına aldırdı.

Ticaret ve Sanayi Odaları; üyelerinin aidat, işlem harcı, gelirlerinden yapılan kesintiler vs. ile faaliyetini sürdürüyor. Ticaret ve Sanayi Odalarının ve genel merkezin gelirleri hayli yüksek!

Ticaret ve Sanayi Odaları’nın; meclis ve yönetimlerinde bulunan tüccara, sanayiciye vs. ekonomik olarak destek sağladığı söylenemez. Belki oda kartviziti ile bayilik, acentelik alınır hepsi o kadar!
İş piyasasında sivrilen öne çıkan isimlerin hiç biri odaların imkanları ile bir yere gelmediler. Ticaret ve Sanayi Odalarının meclis ve yönetimlerinde yer alanlar, her ne kadar harcırahlı yurt dışı gezisi yapsalar da, kendi imkanlarıyla da bu gezileri rahatlıkla yaparlar.

Peki o zaman Ticaret ve Sanayi Odaları üyeleri, Odaların meclislerine, yönetimlerine ve başkanlıklarına seçilmek için neden hemen her tür yolu denerler?

***

TTSO’da 3 dönem meclis üyeliği ve birde yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Mehmet Ali Sezer’e insanların neden Oda meclisine ve yönetimine girmek için büyük uğraş verdiklerini sorduk, şöyle cevapladı...

Odanın en fukarası olarak 3 dönem rakipsiz seçildim. Tam 12 yıl. Hiçbir avantajım olmadı. Oda meclisinde ve yönetiminde görev alanlarında olduğunu sanmıyorum. Bir iki kez yurt dışına gittim. O gezilerin masrafını da Ali Osman Ulusoy karşılamıştı. Samimi olarak şunu söyleyebilirim, Ali Osman Ulusoy vefat ettikten sonra odanın etkisi, gücü kalmadı. Odayı çokları cennet olarak görür. Halbuki orada Cennet’in C’si yok. Oda meclisine seçilirsin, yönetimde olursan toplantılara katılırsın. Kararlar vs. alırsın. Meclis üyesi olursan imza atarsın çeker gidersin. Odaya, kimileri rekabet, alışkanlık, kartvizit, saygınlık kazanma için girmek ister, desem çokları bana kızacak. Ama maalesef böyle. Bir de siyasette öne çıkamayanlar kapağı Odaya atarlar. Odada siyaset yapıldığına şahit olmadım. Odada siyaset yoktur. Oda meclisinde yönetiminde yer alan isimler hangi görüşten olurlarsa olsunlar, orada aynı görüşte olurlar. Seçimlerde kavga gürültü çıkaranlar, meclise girdikten sonra kol koladırlar. Kimileri de odaya bile doğru dürüst uğramaz. Türkiye’deki diğer odalarda da durum bu şekildedir. Bir de Odanın epey geliri var. Bu paranın kullanımı başkan ve yönetimin kontrolündedir. Öyle keyfi bir harcama da yapamazlar.

***

Ticaret ve Sanayi Odası’nda 3 dönem meclis ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan bir ismin, Oda ile ilgili görüşleri eleştirilebilir. 

Türkiye’deki Oda ve Borsaların durumu ve işlerliği genel hatları ile sade bir anlatımla bu şekilde olsa bile, Odaların bulundukları kentlerin ekonomisinin gelişmesi için proje geliştirdiklerini, görüş sunduklarını unutmamak gerekir. Ayrıca, Odalarda icracı olan yönetimlerdir.

TTSO’yu bu açıdan irdelediğimizde son yıllarda önemli projelere imza attığını, bölgede ticaret ve sanayinin gelişmesi için gayret sarf ettiğini, hükümetle uyum içerisinde çalıştığını söylemek zorundayız.

Trabzon’daki Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması, Yatırım adası, Trabzon’da yeni yerleşim ve sanayi bölgelerinin oluşmasını sağlayacak 70 km.si tünel geçişi olan ve 16-17 yerden sahile bağlanacak güney ekspres otoyoluna verdiği destek, Trabzon’da ticaret ve üretimin arttırılması için devlet kurumları ile ortaklaşa çalışma yapılması ve daha bir dizi projeye imza atan TTSO’nun bugünkü yönetiminin kim ne söylerse söylesin geçmiş yönetimlerden bir değil üç- beş adım önde olduğunu söyleyebiliriz. 

TTSO yönetiminin bu hamleleri yapması ve proje geliştirmesi, takipçisi olmasının nedeni ticarette, sanayide ve üretimde elini taşın altına koyan Suat Hacısalihoğlu gibi bir ismin yönetimin başında olmasındandır. 

Kurulduğu günden bugüne kadar siyaset dışı kalan ancak hükümetlerle ters düşmeyen Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, inanıyoruz ki yeni dönemde de bu geleneğini sürdürecektir. Oda Meclisine ve yönetimine talip olanlar, her şeyden önce işyerlerinde en az 10 kişi çalıştırmalı.  

Hasan Kurt

 

*****

 

Büyükşehir Belediyesi’nin Yavuz Selim Projesi!

 

Akyazı kompleksi karşılığı protokolle TOKİ’ye devredilen ancak henüz hazinenin tapulu malı olan Yavuz Selim Sahası, Avni Aker Stadı ve çevresi için Trabzon Büyükşehir Belediyesi bir proje hazırladı ve TOKİ’ye gönderdi.

Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı proje oldukça kapsamlı. Mesela Trabzon Lisesi’nin güneyinde, ana yol ile lise arasında kalan bölge de proje kapsamında. Yani istimlak alanı.

Belediyece hazırlanan projede, bölge ikinci bir meydan olacak. İki katlı alışveriş mekanları, park ve bahçeler. Projede Yavuz Selim Sahası ve 19 Mayıs Spor salonu ve Orman Lojmanları yıkılacak. Avni Aker’in durumu ise henüz netlik kazanmadı.

büyükşehir-belediyesinin.jpg

Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı projeye, tahminim o ki TOKİ’de son şekli verilecek. Burada büyük bir ihtimalle siyaset de devreye girecek. Bazı ekleme, çıkarma ve düzenleme yapılacak.

Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı projeyi kağıt üzerinde görmediğimiz için bu aşamada net bir görüş belirtme şansımız yok.

O bölgede nasıl proje yapılmalı diye bize sorsalar, şunları söylerdik…

Avni Aker’in kapladığı alan geniş. Yıkar, orada iki futbol ve iki de açık salon sporları için saha yapılsın, derdik. Bölgenin ikinci bir meydan olmasını olumlu buluyoruz. Bu meydanın bir köşesine 1950’li yılların sonlarında yıkılan Opera Binasının aynısını yapın derdik. Yenimahalle’den hastanenin güneyinden geçen yolu yer altına alın ve türbenin oralarda yüze çıksın. Hastanenin ek binalarının yıkılmasını ve ana binanın da otel olmasını önerirdik. Fatih Devlet Hastanesinin yerine de mevcudun en az üç katı büyüklüğünde bir hastane yapılmasını önerirdik. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar