Tüm partiler bir yana İmamoğlu bir yana!

  68c6c372-766b-4e38-9b66-f6e309adb8a3-001.jpg İstanbul’un Trabzonlu Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendi partisi dahil tüm partilerin önüne geçti. İmamoğlu’na olan ilgi her geçen gün çiğ gibi artıyor…
Geçtiğimiz hafta biraz iş biraz da arkadaş, dost ziyaretleri için önce Ankara’ya oradan da İstanbul’a geçtik. Ankara ne kadar renksiz ve soluksa İstanbul tam karşıtı renkli ve canlı!
Ankara’da bir gece kaldık. Fahrettin Kurt, Bahri Köse, Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Erdal Yenigün, Yüksel Projenin Sondaj uzmanı ‘1’ numarası Münif Çelebi, Burak Kurt ile görüştük, sohbet ettik. Önder Bülbüloğlu’nu aradık, Türkmenistan’da olduğunu söyledi. Yenigün İnşaat Kamerun’da dünyanın en kapsamlı ve modern stadyumlarından biri olan Doula Japoma Stadyumunu gerçekleştiren firma. Önder Bülbüloğlu da işte bu stadın çelik konsersiyumunu ve çatısını yaptı. Şadan Eren ve İsmet Kalafatoğlu’nu aradık. Biri Adana’da diğeri Antalya’da idiler.
58d6336f-103b-4386-9bb1-37568c23474d-001.jpgAkşam dinlenmek için otele gittiğimde Salih Cora aradı. ‘Abi geliyorum’ dedi ve beş on dakika sonra Adnan Bayram ile birlikte geldi. İktidar Partisinin Trabzonlu diğer üç vekili alınmasın ama vatandaş Salih Cora diyor başka bir şey demiyor. Cora, ile gece geç saatlere kadar sohbet ettik, Trabzon üzerine konuştuk. Bu arada isim vermeyeceğim ama AKP Trabzon il başkanlığına sürpriz bir isim gelebilir. Cora’ya yarın akşam İstanbul’a gideceğim, dedim. Bayram, ‘Abi, firmanın İstanbul’da toplantısı var. Beraber gidebiliriz’ dedi

                                                ********
 
  Ankara-İstanbul yolunda eskiden otobüsler, kamyonlar, TIR’lar peş peşe giderdi. Ankara’dan Sakarya Hendek’e kadar yolda yalnızca üç otobüs ve 100’e yakın TIR gördüm. Bu tablo, karayolu yolcu taşımacılığının iyice azaldığını, yük taşımacılığının da can çekiştiğini gösteriyor.
İstanbul’da metro ve metrobüs büyük kolaylık sağlamış. Özel otomobilinle gideceğin bir yere daha az maliyetle ve daha hızlı olarak metro ile metrobüsle rahatlıkla gidebiliyorsun.
İstanbul’da dikkatimi çeken olay, cadde, sokak ve alışveriş merkezlerinde gençlerin fazlalığıydı. İstanbul, alışveriş ve turizm kenti olarak bilinir ki öyledir. İşte bu ikiliye bir de eğitim sektörü eklendi. Sayısını net bilmiyorum ama bu mega kentte binlerce özel ilk, orta ve lise ve de onlarca devlet, özel ve vakıf üniversitesi bulunuyor. İstanbul’daki bu hareketlilik ve renkliliği bu gençler sağlıyor desem yeridir.
İstanbul’da 5 gün kaldık. Trabzonspor eski yöneticisi, iş adamı İbrahim Öztürk bu süre içerisinde nereye gitmek istemişsem beni oraya getirdi. Ümraniye’nin zirvesindeki Trabzon Park’tan Beylerbeyi’ndeki Trabzon Kültür Derneğine. Anadolu ve Rumeli yakasında onlarca yere! Florya’da Hasan Kadayıf’ın işyerinden Kadıköy’de Ömer Sarı’nın mekanına... Zaman darlığı veya bazı isimlerin İstanbul’da olmaması nedeniyle, bu arkadaşlara uğrayamadık.  Nevzat Aydın ABD’de idi, Muharrem Usta’yı göremedik ama Coşkun Bülbül’ü Tophane’deki yeni istasyonunda bulduk. 80’li yaşlara merdiven dayamasına rağmen hala çalışan Kemal Ayvacı ile Trabzonspor eski başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile ayaküstü de olsa konuştuk. Uğur Bozoğlu uğramadığımız için sitem ederken, Trabzonspor’un İstanbul’daki yöneticileri Trabzon’da maçta oldukları için ancak telefon ile iletişim kurabildik. Ertuğrul Doğan ve Nuri Albayrak ile uzun uzadıya sohbet ettik. 
                                                  *******
 
  İstanbul’da herhalde birkaç yüz adet Trabzon Derneği var. Hemen her semtte bir dernek! Akçaabatlılar, Oflular, Çaykaralılar, Yomralılar, Taraftarlar vs… Bir de dernekler federasyonu.
  Tüm bu derneklerden daha oturaklı ve güçlü iki dernek daha var. Biri Ümraniye’de 490 bin m2’lik ormanlık alanın zirvesindeki Trabzon Park’taki TİABD ve Beylerbeyi’nde Boğaziçi köprüsünün yanında boğaz manzaralı Trabzon Kültür Derneği… TİABD’nin başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Kültür derneğinin ki ise Ergun Gürsoy… Kültür Park’ta bizi derneğin ikinci başkanı Erdal Atalay karşıladı. Kültür Park restoranında yok yok…
 

İmamoğlu ile görüşme
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Cuma günü görüşecektik. Çok yoğundu. Ertesi gün iki büyük açılışı vardı. Biri Kemerburgaz’da diğeri Ümraniye’de. ‘Pazar günü öğle saatlerinde Yıldız parkındaki Malta Köşkünde bekliyorum’ dedi.
  Yıldız Parkı ana baba günü. Evlenenler, nişanlananlar fotoğraf çektirmek için parkta dört dönüyorlar. Köşkün bahçesinde yüzlerce kişi kahvaltı ediyor. Köşke yaklaştım. Başkanın özel korumalarından biri, bizi tanıdı ve ‘Hasan bey sizi şöyle alalım, Başkan beş on dakika sonra gelecek’ dedi.
                                                    ********
 
32f7e7f0-23d8-4c56-b858-a17d9f0eede3-001.jpg  Bir süre sonra görevli, başkanın geldiğini söyledi. İki katlı köşkün üst katına çıktık. Başkan İmamoğlu bizi kapıda karşıladı. İmamoğlu ile geçmişten günümüze kısa bir nostalji yaptık ve ardından bir süre siyaset ve tabii ki Trabzonspor’u konuştuk.
İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterileceği ve seçimi de kazanacağını, Beylikdüzü belediye başkanlığının 3. yılında gerekçelerimle birlikte yazmış ve bu görüşümü CHP ve İYİ Parti üst yönetimine de aktarmış biriyim.
  İmamoğlu ile yaptığım sohbetteki izlenimlerimi şöyle özetleyebilirim;
Ekrem İmamoğlu belediye yönetiminde partisi dahil tüm partilere eşit mesafede. Göreve getireceği isimlerin geçmiş kariyeri önemli. Sözün kısası ince eleyip sık dokuyor. ‘Beni insanlar değil sistem yoruyor. Ama yılmak yok, başaracağız, başaracağım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın’ söylemi Belediye’de dünden bugüne gelen yönetim anlayışının da bir değerlendirmesi gibi.
İmamoğlu, CHP’nin olmazsa olmazlarını partinin 6 okundaki 4 umde ile Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik ile özetliyor. Devletçilik ve İnkılapçılığa da karşı çıkmıyor. Ancak, özel sektörün de desteklenmesi ve önünün açılması gerektiğini söylüyor ve devletin ana gibi şefkatli olması gerektiğini belirttikten sonra, ‘Adalet’e ve ‘Hukuk’a vurgu yapıyor.
İmamoğlu’nun Trabzonspor ile ilgili düşüncelerini tartışma ortamı yaratmamak için yazmayacağım. Ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kulübün Divan Kurulu toplantısında, ‘Fenerbahçe'nin gönül dünyamızdaki yeri asla değişmedi, hep en üstte kaldı. Atalarımızın dediği gibi gönül ferman dinlemiyor’ diyerek Fenerbahçeliliğine vurgu yaparken, Ekrem İmamoğlu da tüm takımlara eşit mesafede olduğunu belirttikten sonra, ‘Elbette, bizim de gönül verdiğimiz, üyesi ve taraftarı olduğumuz Trabzonspor’umuz var. Ve ben üstelik bu güzide kulübümde yöneticilik yapma onurunu yaşamış biriyim’ diyor. İmamoğlu’nun bu ifadeleri Trabzonspor’a bakışının da bir özeti.
Sonuç olarak; İstanbul’da CHP dahil tüm partiler bir yana İmamoğlu bir yana! İmamoğlu, çok büyük sürpriz yaşanmazsa bu gidişle 2023’de, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yıldönümde Beştepe’de değil ama Çankaya’da olacaktır.
 
Hasan KURT

Önceki ve Sonraki Yazılar