Tünelin ucu ve Altunay’ın uyarısı!

Tünelin ucu ve Altunay’ın uyarısı!

Dün sabah saatlerinde Ahmet Altunay, yıkılan kadınlar pazarındaki tarihi kalıntılarla ilgili çok sayıda fotoğraf ve bir de bölgenin 1898 tarihindeki haritasını gönderdi.

Bölgedeki yıkım sonrası, 1898 tarihli haritadaki dereyi içine alan kemertaş dehlizin yan duvarlarının ortaya çıktığını belirten Ahmet Altunay, “Yetkililer bu bölgede yapılmakta olan çalışmalar nedeniyle daha dikkatli olmalı. Haritada sağ üst köşede, yani antik şehrin kuzey doğusunda bir tünel görülüyor. Bu tünelin kuzey ucu artık biliniyor. Güney ucu bilinmiyor. Surlara yakın bir koridor çizimi var. Bu da kadınlar pazarı inşası sırasında belli olabilir. Ortaya bir tarih çıkacak olursa bu korunmalı. Hatay’da olduğu gibi” dedi.

Altunay, önemli bir konuda uyarıda bulundu. İlgili ve yetkililer herhalde gereğini yaparlar.

 

Şener Eyüboğlu’nun selamı!

Usta Otel’in efsane müdürü Şener Eyüboğlu, geçtiğimiz hafta İstanbul’da başarılı bir operasyon geçirdi. Otelciliğe komi ve garson olarak başlayan Şener Eyüboğlu yaklaşık çeyrek yüzyıldır Usta Otel’in müdürlüğünü yapıyor. İstanbul’da teyzesinin oğlu Sunay Akın’ın misafiri olan Şener Eyüboğlu’nun sağlığının her geçen iyiye gittiğini öğrendik. Eyüboğlu’nun tanıdıklarına selam gönderdiğini belirtelim.

 

Ali Şahin ayrıldı!

Trabzon’un ilk beş yıldızlı oteli olan Zorlu Grand’da açılıştan bugüne kadar görev yapan  işletme müdürü Ali Şahin, geçtiğimiz günlerde, 20 yılı aşkın süredir görev yaptığı otele veda etti. Turizm sektörüne genç yaşlarda adım atan Ali Şahin, Trabzon’un bir dönem en ünlü otel ve restoranı olan Özgür Otel’de uzun süre çalışmıştı. Ali Şahin’in, Zorlu Grand’dan ayrıldığını duyan diğer beş yıldızlı otellerin patronları, deneyimli ismi kadrolarına dahil etmek için girişim başlattılar. Ali Şahin ise bir süre dinleneceğini söyledi.

 

Dündar Ayyıldız ve Kent Konseyi!

2016-2019 yılları arasında faaliyet gösteren Ortahisar Kent Konseyi’nin başkanı Dündar Ayyıldız ile birlikte 26 üyesinin kimler olduğunu iki gün önce öğrendik. Başkan Ayyıldız, görev sürelerinin bitimi nedeniyle diğer basın kuruluşlarına olduğu gibi gazetemize de veda ziyaretinde bulundu ve bir de faaliyetleri içeren birinci hamur kağıda basılı 130 sayfalık bir kitapçık takdim etti.  Kitapçıkta konsey üyelerinin ad ve resimleri de vardı.

Kent konseyleri yaptırım gücü olmayan, genelde belediye başkanlarının kontrolünde olan kağıt üzerindeki kuruluşlardır.

Başkan Ayyıldız, kitapçığın ön sözünde kent konseyinin amacını şöyle açıkladı; “Kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturulmasına katkıda bulunmaktadır. Kent konseylerinin ülkemizde hukuki altyapısının tam olarak oluşturulduğunu söyleyemeyiz”.

Dündar Ayyıldız yeni dönemde kent konseyi başkanlığını bırakacağını belirtti.

 

Pazarkapı Camii yıkılacak mı?

Ortahisar ilçesinin en gezgin isimlerinden biri olan Cemal Kadıoğlu, “Yıkılan, harap edilen tarihi eserleri görünce içim cız ediyor” dedi. Kadıoğlu, Pazarkapı Mahallesinde ve Kadınlar Pazarı çevresindeki kentsel dönüşüm çerçevesinde Pazarkapı Camii’nin yıkılacağının konuşulduğunu belirterek, “Bölgedeki esnaf dolgu alanında yapılan protokol camisi nedeniyle Pazarkapı Camii’nin yıkılacağını söylüyor” dedi.  Pazarkapı Camii’nin yıkılacağını sanmıyoruz.

 

Kral Sarayı onarılacak mı?

Trabzon’da, 1204 ile 1461 yılları arasında hüküm süren Trabzon İmparatorluğu’nun sarayı olan Ortahisar’ın güney ucundaki Kral Sarayı, ilgisizlikten tarihi kalıntı haline geldi. Kral Sarayı’nın kalıntılarının ve ayakta kalan kısmının onarılmasını ve yeniden yapılmasını isteyen turizmciler, “Kral Sarayı’nın bulunduğu bölge tamamıyla istimlak edilmeli. Sonradan yapılan yapılar yıkılmalı. Sarayın yerine mutlaka otantik bir otel yapılmalı” diyorlar. Bu arada Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Kral Sarayı ve çevresi ile ilgili bir proje hazırlamayı planladığı öğrenildi.

 

Otogarın yeri yanlış!

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Büyükşehir Belediyesinin gecikmiş de olsa otogar konusuna el atmasını olumlu bulduğunu söyledi. Örs, “Büyükşehir Belediyesinin yeni otogar yapması iyi, güzel ancak otogar için belirlenen yer yanlış. Değirmendere vadisinde, dere kenarında, 6-7 bin metrekarelik alanda otogar olmaz. Rize, Giresun istikametinden gelen ve bu istikametlere gidecek araçların, Erzurum yolu güzergahında yapılacak otogara gitmeleri ileride büyük sıkıntı yaratacaktır. Bu bölgede yapılacak otogar, sorunları da beraberinde getirecektir. Büyükşehir Belediyesi otogar için ya Moloz dolgu alanını ya da Akyazı’yı tercih etmeliydi” dedi.

 

Selim’in jesti!

Trabzon’un en eski pastanesinin sahibi olan Selim Akgün, Gazipaşa Caddesindeki işyerinde her gün 15 öğrenciye ücretsiz poğaça ve çay ikram ediyor. Selim Akgün’ün öğrencilere ücretsiz poğaça ve çay ikram etmesinin anlamlı olduğunu söyleyen KTÜ eski öğretim görevlisi Uğur Yenidoğan, “Selim kardeşimizi bu güzel hizmetten ötürü kutluyorum” dedi. Selim Akgün’ün, öğrencilere ücretsiz ikramına Trabzon Kızılay Şubesi de, kağıt torba ve plastik çay bardağı ile destek veriyor.

 

Trabzon’u balıksız bırakmıyor!

Trabzon’un babadan, dededen balıkçılarından Turgay Özsandıkçı, Trabzon’u ve Anadolu’daki müşterilerini balıksız bırakmamak için İstanbul ve İzmir’de karargah kurdu. Turgay Özsandıkçı, İstanbul’da, oğlu Göktuğ İzmir’de, diğer oğlu da Trabzon’da balık peşinde koşuyor. Başarılı bir sporcu ve siyasetçi olan Turgay Özsandıkçı, aynı başarıyı baba mesleğinde de sürdürüyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.