Turan Yeşilbaş

turan-yeşilbaş-(1).jpg

Akyazı Şenol Güneş spor kompleksinin yapımcı firmasının patronu Turan Yeşilbaş, geçtiğimiz günlerde memleketi Trabzon’da idi. Tonya kökenli Maçka Liveralı olan Turan Yeşilbaş, Trabzon’a geldiğinde Usta Otel patronu Hüseyin Usta ile üniversiteden okul arkadaşı İskender Önal’la bir araya gelip sohbet eder. Trabzonspor eski yöneticilerinden Denizer balıkçılığın patronu Recep Denizer ile de dünür olan Turan Yeşilbaş, gazetemiz sahibi Hasan Kurt’un da yakın dostudur. Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarından STY’nin patronu olan Turan Yeşilbaş, ‘Trabzon bizim memleketimiz. Memleket hasretini gidermek eş dost ziyareti için yılda birkaç kez Trabzon’a geliyorum’ dedi.

Berber koltuğunda rahat ediyor!

berber.jpg

Fiskobirlik eski genel müdürlerinden KTÜ Turizm Yüksek Okulu okutmanlarından Nihat Yılmaz, giyim kuşamına önem veren bir isimdir. AKP Belediye meclis üyesi Sezgin Yılmaz’ın eşi gazeteci Orhan Çavuşuğlu’nun da eniştesi olan Nihat Yılmaz, ‘En rahat ettiğim koltuk berber koltuğudur. Çünkü berber koltuğunda yarım saat bilemediniz bir saat oturuyorsunuz. Sonra kalkıyorsunuz, bir başkası oturuyor’ dedi.

Bir dönemlerin devasa kurumlarından biri olan Fiskobirlik’in, o yıllarda genel müdürlüğünü yapan Nihat Yılmaz, ‘Koltuklar da üzerinde oturanlar da gelip geçicidir’ diyor. Nihat bey, doğru söylüyor!

Zorlu’da sohbet!

Zorlu Grand Otelinin önündeki lobi günün her saatinde doludur. Genelde sigara içenlerin tercih ettiği lobide sigara içmeyenler de oturur. Zorlu Grand Trabzon’un patronu Osman Terzi dün sabah Dr. Yusuf Bahadır ve Kıyıtur’un efsane patronu Mecit Sarı ile lobide koyu bir sohbete daldılar. Osman Terzi, onbeş günde bir Mecit Sarı’ya köy yumurtası verirmiş. Ancak son bir aydır Mecit Sarı’ya, ‘Tavuklar yumurtlamıyor. 15-20 tavuk iki üç yumurta yapar mı?’ diye söylenirmiş.

zorluda-sohbet.jpg

Aslında Osman beyin tavukları yumurtluyor ancak komşunun bahçesinde! Osman Terzi, Yalıncak’ta oturur. Osman Terzi’nin villasının geniş bir bahçesi var. Bahçenin bir kenarında özel bir kümeste de tavukları… Osman Terzi, birkaç gün önce tavukların az yumurtladıklarından şikayet eder ve bu şikayetini bahçıvana söyler. Bahçıvan olayı araştırır. Bir de ne görsün yan komşunun fındık bahçesinde bir fındık kafulunun dibinde onlarca yumurta. Osman Terzi, ‘Meğer bizim tavukların yumurtalarını sansar foldan alıp komşunun bahçesine taşımış’ dedi.

Osman bey,  yumurtaları aşırtan sansarın yakalanması için bahçıvanı görevlendirmiş.

İskenderpaşa camisinin avlusundaki gecekondu!

iskehderpaşa.jpg

Trabzon’un önde gelen tarihi yapıtlarından biri olan İskenderpaşa camisinin avlusundaki gecekondu, cami cemaati ve camiyi ziyaret edenlerin tepkisine neden oluyor. İskenderpaşa camisinin bir duvarına, avlusundaki bir taşına keser vurmanın, bölgeye portatifte olsa yapı yapmanın yasak olduğunu belirten Mustafa Yılmaz, ‘Camiyi yaptıran İskender paşa, caminin avlusunda imam, müezzin lokali yaptırmayı düşünmedi, böyle bir çirkin yapı yaptırmadı ama bugün avluya o portatif yapıyı yaptılar. İskenderpaşa’nın kemiklerini sızlatıyorlar. Cami imamının, müezzininin lokali olur mu? Ayrıca o bölge birinci derece tarihi sit alanı. Kültür ve Tabiat varlıkları koruma kurulu İskenderpaşa camisinin avlusuna böyle bir gecekondunun yapılmasına nasıl izin verdi?’ dedi.

Havalimanın sahilinde ne yapılıyor?

Trabzon Havalimanın doğu ucuna yakın bölgenin sahil kesiminde bugünlerde hummalı bir çalışma var. Denizden görülen bu çalışmada o bölgede kazı yapılıyor gibi. Devlet Hava Meydanlarının yetkilileri bölgede ne tür bir çalışma yapıldığı konusunda açıklama yapmıyorlar. Kimileri, Havalimanın kuzeydoğu bölgesinde sahile yakın kısımda çay bahçesi, kimileri lokanta yapılacağını söylüyorlar.

havalimani.jpg

Metin Yılmaz’dan!

 

Nurcuları DYP'den kov diye mektup yazmıştım ve çok ağır sözlerle de Demirel'i eleştirmiştim... Kısacık cevabında, ‘Fikirlerini öğrenmekten mutlu oldum gözlerinden öperim’ yazıyordu. Şimdikilere yaz bakalım, başına ne geliyor! Yıldız Kenter'e gösterdiği hürmet farkını gösteriyor. Nurlarda yat Demirel.

 

*****************

 

Müdafa'â-yi Hukuk'u insan odaklı bir üretim ve paylaşım kültürü hukukun üstünlüğü ve insan haklarının çerçeve olduğu bir rejimdir…

1.Müdafa'â-yi Hukuk'un siyasal ve ekonomik duruşu Rönesanstan bugüne kadar olup biten hukuki, siyasal ve bilimsel birikimi dikkate alır.

2. Müdafa'â-yi Hukuk tarihi ve geleneği bir arşive dükkanı olarak değil çağdaş olarak dizayn edilmiş bir müze gibi görür.

3. Müdafa'â-yi Hukuk tarihi ve geçmişi bugünde kurmanın gülünç olduğunu kültürün ve tarihin değişim ve dönüşüm dinamiklerini bilir.

4. Geçmiş, tarih ve gelenek bir tecrübe olarak geleceği kurmak bugünü aşmak adına anlamlıdır. Müdafa'â-yi Hukuk böyle görmeli

5.Müdafa'â-yi Hukuk'u insan odaklı bir üretim ve paylaşım kültürü hukukun üstünlüğü ve insan haklarının çerçeve olduğu bir rejimdir. (Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar