'Türban seçim malzemesi'

'Türban seçim malzemesi'

Hükümet, BTP’nin türban konusundaki çözüm önerisine kulak vermiş olsaydı başörtüsü meselesinin ortadan kalkmış olacağını belirten Haydar Baş 'Hükümetin amacı, başörtüsü meselesini halletmek değil; gerilim üretip yerel seçimler için pirim elde etmekt

ZAMANLAMAYA DİKKAT

Partisinin Başkanlık Divanını Ankara’daki genel merkezde toplayan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yeniden gündeme oturan başörtüsü yasağı tartışmalarını değerlendirdi. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, başörtüsü tartışmasının yeniden gündeme gelmesinin zamanlamasına dikkat çekti. “Bush–Erdoğan görüşmesinde muhtemel bir İran operasyonu için Türkiye’nin desteği istendi; halkın böyle bir desteğe tepki göstermemesi için de, başörtüsü yasağını kaldırma kararı verildi” diyen Haydar Baş, başörtüsünün Başbakan Erdoğan’ın, İspanya’da “siyasi simge olsa dahi yasaklanamaz” sözüyle tekrar gündeme geldiğine dikkat çekti.

 

BAŞÖRTÜSÜ SİYASİ YAPILDI

Başbakan Erdoğan’ın başörtüsü karşıtlarına zemin oluşturduğunu öne süren Baş şunları söyledi; “Düğün değil bayram değil, bir de baktık ki Başbakan’dan ‘başörtüsü siyasi simge olsa ne olacak’ türünden açıklama geldi. Başbakan’ın bu sözü, o güne kadar dini bir vecibe olan başörtüsü tartışmalarını bir anda farklı bir zemine kaydırdı. Başbakan Erdoğan’ın ifadelerinden sonra bu güne kadar başörtüsüne karşı ortaya konulan iddiaların özü gerçekleşmiş olmadı mı? Ne dediler? Siz başörtüsüne dini bir vecibe diyorsunuz; ama bu siyasi bir simgedir. Bununla da laikliği ihlal edeceksiniz. Başbakan sanki geçmişte bu mücadelenin temelinde böyle bir gaye varmış gibi ifadesiyle olayı maalesef onların istediği zemine getirdi.”

 

BAYKAL AKP’Yİ TAÇ ETTİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ise AKP’yi güçlendirme görevi yaptığını belirten Haydar Baş, “Zaten sayın Deniz Baykal AKP’yi milletin başına taç etmek için vazife yüklenmiş gibi konuşuyor. Bilmem hangi zihniyet gelecekmiş, yok, Emevi–Arap dünyası hücuma kalkmış. Olayı öyle bir ters boyutlara taşıdılar ki artık tartışmalar maksadın dışına çıkmıştır” diye konuştu. Baş laikliğin, devletin de, başını örtenin de hakkını koruduğunu kaydederek, “Devlet laiktir, kendi hukukunu koruyacaktır ve korumaklar mükelleftir. Vatandaş dindardır. Laik devlet, vatandaşın hukukunu korumakla da mükelleftir. Zaten laikliğin özü, hem devleti, hem de ferdin haklarını korumak anlamına gelir” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.