Türbede komik dilekler

Türbede komik dilekler

Şanlıurfa'da bir tekkenin duvarları gerçekleştiği inanışıyla ilginç ve komik dileklerle doldu. İşte dilekler...

Şanlıurfa’nın, en eski yapıları arasında yer alan Şeyh Mes’ud Tekkesi, ziyaretçilerin dilek duvarına döndü. Şeyh Mesud Mahallesi'nde bulunan ve Şelçuklu mimarisine göre inşaa edilen Şeyh Mes’ud tekkesi ziyaretçi akınına uğruyor. Nişaburlu Said Hengel’in oğlu Mes’ud tarafından 1183’de inşa ettirilen, içinde kime ait olduğu bilinmeyen 5 türbe bulunan Şeyh Mes’ud Tekkesi’ni her gün ziyaret eden yüzlerce kişi, dua edip Kuran-ı Kerim okuyor, yanlarında getirdikleri kömür parçası veya tebeşirle dileklerini duvara yazıyor.

KIZLAR KISMET AÇMAYA GELİYOR

Kızların kısmetlerinin açılacağına, hastaların iyileşeceğine inanılan türbeye gelen ziyaretçiler, dileklerinin gerçekleşmesi için pencereden birbirlerine seccade ve eşrap atmayı da ihmal etmiyor. Kızlarına iyi bir eş, eşlerine iş, ev sahibi olma, borçlarını ödeme, hastalarının iyileşmesi ve çocuklarının başarılı olması yönünde dileklerde bulunulan tekkede, dileklerinin gerçekleşmesi için çeşitli adaklar adanıyor. Tekkede, türbeleri ziyaret edip, dualar okuyan ziyaretçiler kimseye görünmeden dileklerini duvarlara yazıyor.

HASTALARA ŞİFATekkeye gelenler dilekte bulunmanın yanı sıra, hastaların şifa bulduğuna da inanıyor. Tekkenin giriş kapısının karşısında bulunan kayalık alandaki bir oyuğun içinden geçen ziyaretçiler, tüm hastalıkların oyuktan geçtikten sonra iyileştiğini ileri sürüyor. Tekkeye gelen kadınların büyük bölümü de, beraberindeki çocuklarını ‘zeki’ olması için oyuktan geçiriyor. İLGİNÇ DİLEKLER Üzerlerindeki uğursuzluktan kurtulmak isteyenlerden, kaderi bağlanmış insanlara, ev ve araba isteyenlerden, çocuğu olmayanlara kadar her konuda çaresiz kaldıklarında türbelerde çare arayanların buluştuğu Şeyh Mes’ud tekkesinin duvarlarındaki dilekler de birbirinden ilginç. Okuyanları güldüren ve düşündüren ilginç dileklerden bazıları şunlar: ‘Allahım babamın ayağına şifa ver’, ‘Allahım Sibel inşallah evde kalır’, ‘Allahım Ayşegül teyzeme hayırlı bir kısmet ver’, ‘Allahım ablamın çocuklarını akıllı et’, ‘Allahım inşallah Müslüm abim evlenir’, ‘Allahım Gülsümün kulağı açılsın’, ‘Allahım kardeşlerim sınıfını teşekürle geçsin’, ‘Allahım ablam inşallah doğum yapar’, ‘İnşallah Hatice ve Sezer gelir eskisinden daha mutlu oluruz’, ‘Beni sevdiğime kavuştur.’ Şeyh Mes’ud kimdir ? TEKKENİN girişinde yazılanlara göre, Hoca Ahmet Yesevi’nin öğrencilerinden olduğu belirtilen Şeyh Mes’ud’un, Anadolu’nun Türk ve İslamı seçmesinde görev alan bir Alp Eren olduğuna inanılıyor. Türk Devletleri'nden Zengiler’in 1144- 1182 ve Eyyubilerin 1182- 1193 yıllarında Urfa’ya hakim oldukları dönemde Batı Türkistan yakınlarındaki Nişabur şehrinden öğrencileri ile kente gelen Şeyh Mes’ud’un bugün ziyaretçi akınına uğrayan tekkeyi kurduğu belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.