Turgay beyin  yaklaşımı mesleki faşizm!

Ortahisar ilçesi Cumhuriyet caddesi girişi ile Çömlekçi arasında yapılması planlan 3. tünelin zaruri turgay-bey-1.jpgolduğunu, Trabzon’un bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini söyleyen İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Mazhar Yıldırımhan’a, Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Turgay Şahin tepki göstermiş ve ‘Mazhar bey, mühendis midir, mimar mıdır, şehir plancısı mıdır? Ne anlar bu işlerden. Yıldırımhan kendi görev alanındaki işlerinde fikir beyan etse daha iyi olur’ demişti.

Dün öğle saatlerinde Mazhar Yıldırımhan aradı.

Turgay Şahin’i, mesleki faşist bir yaklaşım içinde olmakla eleştiren Yıldırımhan, ‘Ben Trabzon sevdalısı, yeri yurdu o kent sevdalısı bir vatandaş olarak görüşümü belirttim.  Mühendislik elbette önemlidir, ama daha da önemlisi idareciliktir. Trabzon’da mühendis başkanları da gördük’ dedi.

Projeyi Karayollarının hazırladığını, Karayollarında işin uzmanı onca şehir plancısı, yol mühendisi vb. bulunduğunu kaydeden Mazhar Yıldırımhan, ‘Turgay bey bana göre çuvallıyor. Ahmet Metin bey mühendis midir ki karşı çıkıyor veya Büyükşehir Belediye başkanı Murat Zorluoğlu mühendis midir ki destekliyor? Bu tür projelerde yalnız mühendislerin mi söz söyleme hakkı var. Orada Cumhuriyet caddesinde 3-5 bina istimlak edilecek diye feryat ediyorlar. 3. tünel, Ortahisar şehir içi trafiğini rahatlatacak bir projedir’ diye konuştu.

Yıldırımhan, Ankara’dan bakıldığında Trabzon’un yatırım alamamış, kadük bir kent olarak göründüğünü öne sürerek, ‘Trabzon yarım asır önce bu ülkenin ilk beş-on kentinden biriydi bugün ilk 50 kent arasına zor girer. Beni eleştirenler mühendis olarak hangi ciddi projeyi ortaya koydu.  Karayolları bu projeye 200 milyon lira para harcayacak. Proje iptal edilirse bu para geri gidecek. Karayolları da zaten bunu istiyor’ dedi.

Yıldırımhan, Trabzon güney çevre yolunun kentin gelişmesi, büyümesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı ve ‘Ordu, Samsun güney çevre yolunu halletti. Trabzon için güney çevre yolu olmazsa olmazdır. Trabzon ülke genelinde en az karayolu ağı olan bir kentimizdir. Trabzon’da yeni yerleşim alanlarında bir örnek proje gösterebilir misiniz? Trabzon, plansız şişiyor ve betonlaşıyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir. Yeni yerleşim alanları için önceden bir proje hazırlanmalıdır’ şeklinde konuştu.

Yıldırımhan’ın söyledikleri özetle bunlar… Yıldırımhan haksız da değil! Avrupa’da, bu tür projelerde yalnız şehir plancıları, mühendislerin değil hukukçudan sağlıkçıya, gazeteciye ve vatandaşa kadar her kesimin görüşü alınır. Hatta, proje belirleme jürilerinde de mühendisten çok diğer meslek gruplarından uzmanlar vardır.

Orman Lojmanları yıkıldı sıra Kültür Sarayında!

Tarihi Trabzon Lisesinin karşısında, Trabzon’un ilk futbol sahasının bulunduğu eski sahanın yeri orman-lojmanlari.jpgHazinenindi. Avni Aker stadı yapıldıktan sonra bu alan antrenman sahası ve amatör takımların resmi maç yaptıkları baha olmuştu. 1960’lı yılların ortalarında ise Yavuz Selim Sahası devreye girince bu alan Hazine tarafından Orman Bakanlığına verildi. Bakanlıkta burada personeli için lojman yaptı.

Avni Aker ve Yavuz Selim Sahasının yerinde millet bahçesi yapılınca, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, alandaki lojman karşılığında lojman yapılması şartıyla eski sahayı millet bahçesine kattı ve vakit geçirilmeden lojmanlar boşaltıldı ve yıkılmaya başlandı.

İşin acı tarafı Lojmanların yıkılacağı bilinmesine rağmen Orman Bölge Müdürlüğü iki yıl kadar önce lojmanlara birkaç milyon lira para harcadı ve onarım yaptı.

Yıkılan Orman Lojmanlarının yeri, millet bahçesi ile birleştirilecek ve burada Trabzon’un büyük ihtiyacı olan kültür sarayı yapılacak. Kültür Sarayı içinde konferans salonları ile müzik ve tiyatro salonu yapılacak.

Orman Lojmanlarının yerine yapılacak kültür sarayı için yeni bir proje mi çizilecek yoksa daha önce Ticaret ve Sanayi Odası’nın dünyaca ünlü Azerbaycan Türkü mimara çizdirdiği projenin mi uygulanacağı bilinmiyor.

Azeri ünlü mimarının çizdiği proje, yıllar önce Meydan’da yıkılan eski tiyatro binasına benzer özellikte idi.

Bu arada Atapark’ta yıkılacak olan Tiyatro salonunun yerine kotundan yararlanılarak üç katlı bir otopark yapılması isteniyor.

 

Başkana övgü

Öte yandan Trabzon Lisesi karşısındaki Orman lojmanlarını yıktıran ve bu alanı Millet bahçesine dahil ederek yerine kültür sarayı yaptıracak olan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na kamuoyundan övgü yağdı. Orman lojmanlarının yıkımının her dönem gündeme gelmesine rağmen, yıkılmadığını söyleyen vatandaşlar, ‘Başkanımız Trabzon için gerçekten çok önemli bir iş başarmıştır’ dediler.

Babacan doludizgin geliyor!

AKP kurucularından ve bakanlarından Ali Babacan’ın, partisinden istifa ettikten bir müddet sonra babacan.jpgkurduğu DEVA Partisine olan ilgi her geçen gün artıyor.

Dün Erzurum’dan bir gazeteciye Ali Babacan’ın, Erzurum gezisinin ve il kongresinin nasıl geçtiğini sorduk.

Babacan’ın Erzurum havalimanında görkemli karşılandığını belirten gazeteci, ‘Havalimanından Erzurum’a doğru büyük bir otomobil konvoyu ile hareket etti. Babacan’a bizim burada ilgi gerçekten çok fazla’ dedi.

Ali Babacan, Erzurum il kongresinde de ezber bozan bir konuşma yaptı ve iktidara dolaylı değil direk yüklendi. Babacan’ı karşılayanların büyük kesiminin geçmişte birlikte yürüdüğü kesim olduğunu söyleyelim.

****************

Milliyetçilik, askıda ekmek vermek değildir, insanları askıda ekmeğe muhtaç etmemektir. Ve milletin alın terini sömürtmemektir bay Bahçeli...

Tahran'da sohbet ettiğim önemli bir yetkili, "Sizde on yıl sonra bizim gibi olacaksınız" dedi ve arkasından ekledi; "Bizler kendi milletimizin zenginliklerinden çeşitli yollarla topladığımız zenginlikleri halkın önünde en çok sövdüğümüz devletlere taşıyabilmeyi istiyoruz.. Kendimiz için daha rahat ve huzurlu refah hayat için"..

Kendileri için yaşarken milletlerini ve devletlerini öldürüyorlar

Aslında aynı ahlaktaki insanların bakış açısı hep aynı.

İnsan düşünmeden ve hayıflanmadan edemiyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar